NAAR INDONESIË s|ps®sa Zon en schaduw Mevrouw Kloppenburg akoe Fonds 60.000 Omdat wij gemerkt hebben dat veel Indischgasten onnodig tegen een reis naar Indonesië opzien, vertellen wij hier van onze eigen ervaring. Er werd een charterreis uitgeschre ven per Transavia Boeing 707 voor 5 weken naar Indonesië. Kosten voor héén- en terugreis f 1495,Een di recte verbinding met Djacarta vanuit Schiphol. In 141/2 uur waren wij zómaar in het Land van Herkomst. Een geweldige be levenis, dat kan je je voorstellen. Wij vlogen in 81/2 uur tot Bombay, stonden een uur aan de grond voor benzine laden en daarna duurde het nog maar 5'/2 uur voordat wij tussen de klapper bomen landen. Fantastisch! De prijs voor de passage is naar mijn mening best "te sparen". Het ver blijf op Java wordt meestal opgevangen door oude kennissen of familieleden. Hoever de verwantschap ook moge zijn, de "Indische" gastvrijheid is nog altijd overweldigend. Bij ons verblijf op Java hebben wij echter ook gedacht aan de drempel vrees vóór een reis naar Java, indien men helemaal géén relaties daar meer heeft en tóch graag weer een vacantie er aan zou willen besteden. Welnu, hier volgt een verkorte inhoud van een brief uit Semarang van de "groep Mid- den-Java". Heer M. Satoto, Djalan Pe- muda 116, Semarang. "Wij zijn gereed met de mensen, die graag bereid zijn "paying guests" op te nemen met Se marang als hoofdkwartier". Logies Rp. 1.000,per overnachting per per soon inclusief ontbijt, terwijl voor lunch en diner is bepaald Rp. 500,(Rp. 100,is 1,Naar onze bescheiden mening zijn deze bedragen schappelijk en passen zich aan voor "social tourism.". Korte uitstapjes vanuit Se marang zijn te allen tijde te organise ren. Ook afhalen uit Djakarta met een paar dagen verblijf aldaar vormt o.a. onze verplichting van service ten aan zien van de komende gasten. Kort ge zegd de aanstaande gasten zijn bij ons in goede handen. L. v. DOMPSELER Wij achten deze brief belangrijk ge noeg om in ons blad te plaatsen, zeker ook omdat vele Indischgasten, die de kosten voor zo'n reis opsparen tóch tegen de reis zelf opzien als tegen een berg. In werkelijkheid is de reis zelf gewoon een "perkara ketjil" en met een groot aantal Indonesiërs die ons als "paying guest" willen herbergen, als vriend of saudara die op ons wach ten, is er gewoonweg geen betere be stemming denkbaar voor onze reis- spaargelden dan een reis naar Indo nesië. Wilt U meer gegevens, stuur ons een brief, wij zorgen voor verzending, zo dat U "service" krijgt uit de eerste hand. Twijfel niet langerwij leven (helaas) maar één keer! - Red. Bij de verjaardagen van H.M. de Koningin en de kleine Prins Willem Alexander zullen wel veler gedachten in Nederland bij het vostelijk huis ge weest zijn. Want hoe dan ook; zij ver tegenwoordigen toch onze Regering in Heden en Toekomst, en de politieke onrust en ondankbaarheid gedurende de propaganda voor de verkiezingen zal zeker hun zwarte schaduw gewor pen hebben over de vreugde der vor stelijke verjaardagen. Het spreekt vanzelf dat juist de uit Indië afkomstige Nederlanders blijven geloven in het Oranje-zonnetje, ook ai is deze glorie in de laatste tijd vaak verbleekt door het regerings-vijandige rumoer. Ook al worden aan de lopende hand aanvallen gedaan op elke vorm van gezag. Wij hopen dat in Indische kringen het vertrouwen op Oranje behouden blijft en in de komende jaren actief ge maakt wordt. Geloof en vertrouwen zonder daadkracht bereiken niets. Ons enige waardevolle cadeau aan de Hoogheden is: stem rechts! Gaarne zou de redactie van Tong- Tong het adres willen weten van een naaste bloedverwant van wijlen Mevr. KloppenburgVersteeg, teneinde te spreken over een eventuele heruitgave in de billijkste vorm van haar kruiden boek. Kan iemand ons helpen aan de be reidingswijze van tahoe ten behoeve van een gezin in het buitenland, dat wel aan sojabonen komen kan, maar niet weet hoe tempe of tahoe bereid moet worden? Met tahoe zouden ze al zo gelukkig zijn als een kind! Red. Je hebt, meen ik 6000 vaste abonné's. In de geregelde verantwoording zie ik bedragen van 2,50 en 7,50 ver moedelijk ben je daardoor het meest getroffen: 't penningske der weduwe" maar ook van 50,en 25, Hoe komt het, dat we met z'n zes duizend niet op één dag 60.000, kunnen op tafel leggen? Mies Bouman legt op één avond een paar miljoen op tafel voor Het Dorp. Als er een aardbeving is in Perzië of een overstroming in Tunesië, of wat ook, dan komen de benodigde fondsen binnen 24 uur zo maar op tafel. Waarom kunnen wij met 6000 man niet in één dag f 60.000,op tafel brengen? Je weet, ik ben een totok en ik heb soms bezwaren tegen mijn eigen bang- sa. Maar die verdwijnen als sneeuw voor de zon, als ik denk aan die gulle goedgeefsheid. Abonné's van Tong-Tong, jullie moet je schamen; zet er eens wat meer vaart achter! Zij, die gestort hebben, behoeven zich dit niet aan te trekken. Ik vraag me af, hoe het komt, dat, wat in het kleine Nederland een perkara ketjil is, in Indische kring zoveel moeite kost. Aan een tekort aan gulheid ligt het zeker niet. Loepa? Ik weet maar één mogelijkheid: het jou wel bekende "mahana" (morgen!) Kom, mannen, broeders, stroop de mouwen eens op en neem je ballpoint en gireer f 10,of veel meer. We leven in een welvaartsstaat! Vóór eind 1971 moet de 60.000,vol zijn. We kunnen dit niet op ons laten zitten. Ik heb 3 Vaderlanden: West-Brabant, het land van mijn geboorte, Frankrijk (chaque homme a deux pays, Ie sien et puis la France), het derde ligt in de Gordel van Smaragd. Als die 60.000,niet vóór eind december vol zijn, laat ik bij deur- waardersexploit mijn derde Vaderland opzeggen. SI KOLOT "MODERNE INDONESISCHE VERHALEN" is momenteel uitverkocht en in herdruk. Uw bestellingen worden genoteerd, U ontvangt het boek zodra we het weer in huis hebben. Boekhandel Tong Tong. HET LEVEN NA DE DOOD Onze werkster: "Het moet er wel erg goed wezen, want er is nog nooit ie mand van terug gekomen... REGENBEZWEERDERS Ik heb eens gevraagd naar de beteke nis van een gedichtje, dat mij uit de V.S. was toegezonden, en dat ik niet helemaal meer kan ontcijferen. Enggang inggut batang meranti, Tebal-tebal daun k'ladi, Ujan ribut tidak mendjadi. Of spelling goed is weet ik niet, heb het maar precies overgenomen. Er stond bij: Recite when a rainstorm threatens, it will stop! Ingez. door Mevr. H. L. Burghardt de Boer We hebben wél gehoord van lombok- en-ui op een lidi, en zelfs van als vlag uitgehangen onderbroekjes, maar dat zijn beslist grapjes. Ook hebben we gehoord van magische regenmakers, maar zou er ook een magie zijn van regenbezweerders? Wie heeft er erva ringen op dit gebied? Wie vertaalt dit voor ons? 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4