De Oude Dag Toen mijn vriend me vroeg "of het waar was dat ik een anti-Atabal stuk geschreven had" in Tong Tong 15 mei, blz. 16, was mijn directe reactie: "O! Zijn de roddelaars weer bezig?" Als de mensen die het praatje verder ge holpen hebben, dit woord "roddelaar" lezen, weten ze hoe over ze gedacht wordt. Dit zeg ik overigens zonder kwaad heid. Roddelen is een aangeboren ziek te van veel mensen. En is ook onge neesbaar bij het ouder worden. Sinds ik Tong Tong redigeer, ben ik beschul digd van anti-gevoelens tegen letterlijk alles. Dus ben ik er wel aan gewend. Wie dieper doordenkt weet ook wel dat dit min of meer ook een "computer ziekte" is plus domheid plus boosaar digheid. Computer, omdat het funda mentele "oordeels-vermogen" van de computer alleen maar kiezen kan tus sen "ja" en "neen" (maar dit doen kan met de snelheid van het licht). Maar als men zó dom is dat men alles wat gezegd wordt automatisch beoordeelt met "ja" of "nee", wordt het kwalijk; en als je boosaardig bent van aanleg, worden er totaal valse gevoelens bij gedacht. Ongeveer deze volgorde van ge dachten wikkelt zich dan af. "Hier heb ik een witte en een groene hoed, welke wilt U hebben?" Ik: "De groene". De ander: "Heeft U dan wat tegen die witte hoed?" Ik: "Ik houd nu eenmaal van die groene!" De ander: "Nou, ik zal het toch maar signaleren: Tjalie is anti-wit!" Heeft U het ooit dommer gezien? Zo ben ik ook anti-Nederlands, anti-Indo nesisch, anti-Indo, enz. enz. genoemd. Ga je gang maar! Na deze inleiding komen we terug tot een eeuwenoude denk- en smaak- patroon van ouder wordende mensen, een smaak-patroon dat hele dorpen in het leven geroepen heeft sinds Daen- dels van Batavia naar Weltevreden en nóg hoger, naar Buitenzorg, verhuisde. En na hem honderdduizenden Totoks en Indo's heeft doen verhuizen naar Trètès, Poentjak, Songgoriti, Salatiga, Soekaboemi, enz. enz. enz. Al die "doesoen-plaatsjes" waar men de druk te en rusteloosheid van de grote stad kon ontvluchten om min of meer in "Lalidjiwo" te genieten van eenvoud, stilte en rust. Hoeveel waarden ik in mijn leven ook nagejaagd heb, ook ik weet zeker dat ik mijn laatste levens jaren BUITEN in een kleine pondok zal willen doorbrengen. Tijdens mijn jongste bezoek aan Cos ta del Sol heb ik tot mijn verbazing (en schrik) gemerkt dat het rustige en idyllische van dorpjes van vijftien jaar geleden als Torremolinos, Fuengirola en Marbella, ja zelfs van Malaga en het vlak daar tegenaan gelegen Atabal verdwenen is. Handelsdrukte, vacantie- vreugden en gerij en geros overal in meerdere of mindere mate. Daarente gen was Miralmonte vredig en stil. Is het dan wonderlijk dat ik Miralmonte prefereer? En zeker duizenden met mij? Daarmee is NIETS ten nadele gedacht van de bewoners van Atabal. En wie anders denkt, is een vlegel. Basta! Ik geef toe dat dit verlangen "een beetje ongewoon" is, maar ik wil er toch aan herinneren dat vele Totoks en Indo's hun oude dag niet wensten door te brengen in Cannes, Nice, Davos, Parijs, enz. enz., maar prefereerden door te brengen in Indonesië in een vergeten dessa. Zulke mensen heten "niet goed snik". Ook van de grote Teun Ottolander kan dat dus gezegd worden, al verdiende hij voor het enorm belangrijke werk dat hij voor de Grote Cultures gedaan heeft, menige konin klijke onderscheiding en had hij voor het geld dat hij in de Oosthoekcultures verdiende een villa in Wassenaar kun nen kopen. Maar Teun leefde zijn laat ste levensjaren (en stierf) diep in het binnenland in een bamboe huisje. Hij leek daarin op de Amerikaan Fairchild, de grote liefhebber van de Indone sische natuur, stichter van het dorp met Indonesische plantengroei "Kam pong" in Florida. En deze miljonair die alle heerlijkheden van Amerika in zijn bereik had, verkoos te sten/en in de simpelste eenvoud in de Philippijnen in een bamboe hutje op een tjot, een brede vallei overschouwend.... Maar welke lezers kunnen dit begrij pen en óók appreciëren? Ik geloof niet veel. Overigens: denk nooit dat ik een woning in Atabal zou kunnen kopen. Of een bescheiden huisje in Miralmon te. Geen van beide kan ik mij veroor loven. Als ik mijn laatste levensjaren hier zal moeten doorbrengen, dan zit er geloof ik niets anders op dan het bejaardentehuis, waarvan ik alleen nog zeggen kan: "Wat goed genoeg is voor duizenden Indischgasten, is goed ge noeg voor mij". T.R. AANTEKENEN Men wordt verzocht brieven met b.v. ingesloten foto's of artikelen, waardoor de brief een enigzins ongewone om vang krijgt, liefst aangetekend te ver zenden, omdat ons gebleken is dat in beide richtingen (als wij terug schrij ven) wel eens wat spoorloos raakt. On langs zelfs een aangetekende brief die tot onze verbazing toch opdook na een gepeperde briefwisseling met de post. Teun Ottolander, een van de grootste figuren die de Grote Cultures in Indië gekend hebben, hier geheel links (met lange baard) op de stoep van zijn nederige gedèk-huis, waar hij de laatste jaren van zijn leven tevreden en gelukkig was, hoewel hij met geld had kunnen smijten in de chiqueste ressorten van Europa POEKOEL TEROES 60.000 Zó vaak hoort Tjalie in brieven dat men hem hartelijk "Poekoel Teroes!" toewenst maar erg veel lezers hebben hun tientjes nog niet gestort voor ons Hidoep Teroes Plan. Dat is toch óók Poekoel Teroes? Zet hierin met ons samen door. Er is geen mooi er doel! 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12