Reünie Radio-Amateurs Voormalig N.O. Indië Richt Schijnwerper Op Twee Historische Gebeurtenissen reünie fpjimim' De wetenschap omtrent PK-call's, is alleen weggelegd voor zendamateurs. Zij springen op bij dit woord, omdat zij dan weten wie zij tegenover zich hebben. Het zijn amateurs die decennia's geleden in het voormalig Nederlands Oost- Indië draadloos met elkaar telegrafeerden en telefoneerden en van wie velen later de stoot hebben gegeven tot de oprichting van plaatselijke (amateur) radio-omroepen in Batavia, Bandoeng, Medan, enzovoorts. Deze liefhebbers van radio en van Indië willen op 3 juli in Den Haag bij elkaar komen om gezamenlijk met filmbeelden, uitwisseling van oproepnamen en een nasimaaltijd, weer eens de tijd te herdenken die thans zo ver achter hen ligt. Het reünie-comité, bestaande uit de heren A. C. de Groot (PK 1 PK), C. A. Ie Cotey (PK 3 LC), J. F. Rohder (PK 4 RM) en J. E. M. van Drunen (PK 1 AE), hoopt met de publicatie van on derstaand verhaal over de avontuurlij ke oprichting van de Bataviasche Ra diovereniging en de eerste draadloze amateur telefonieverbinding Indië-Hol- land, de aandacht te trekken van die PK's in Nederland welke nog niet op de hoogte zijn van deze reünie. B.R.V. (BATAVIASCHE RADIOVERENIGING). Het is de voorzitter van het reünie comité, de nu al 75-jarige heer De Groot, die naar waarheid zijn beleve nissen weergeeft over de oprichting van de Bataviasche Radiovereniging en daarvoor teruggrijpt naar 1924 of eigenlijk daarvoor. Hij werd op 6 augustus 1896 in Bui tenzorg geboren, in 1904 voor oplei ding naar Nederland gezonden en keerde in 1915 terug naar Indië alwaar hij zich een positie in de theecultures wist te verwerven. "Maar dit werk was een teleurstelling", vertelt de heer De Groot, "want mijn hart ging uit naar de techniek". En zo is hij gaan experimenteren met bamboe, draad en eenvoudige zelfgemaakte radio-onderdelen. Want naast de gebruikelijke kennis van zen den moest je toen ook de onderdelen zelf nog vervaardigen. "Het was diep in de wildernis, moet u rekenen", waarschuwt hij. "Rondom je waren al leen maar bergen en theetuinen. Ik was eerste employé op de theeonder neming Passir Datar en daar ziet het er zo uit. Bij Soekaboemi ga je een kronkelige bergweg op, dan heb je links de fabriek en daar vlakbij de in gang naar het huis en daar weer vlak bij de antenne". De heer De Groot mijmert al voort op de schepping die hij gedurende zes maanden daar op zijn eentje in de wildernis op basis van een artikeltje in "Wireless World" in elkaar was gaan zetten Het was een prachtige antenne. De administra teur op de plantage was echter een or nitholoog en had daarom vanwege zijn vogels een vreselijke hekel aan die antenne". Voor de technici onder ons: de antenne was dubbeldraads, twee meter uit elkaar, zestig meter lang, en RADIO (zENojiwm,,, VRAAG MlEp/DAN De Heer A. C. de Groot, voorzitter van het Comité "Reünie Radio (zend) Amateurs voor malig N.O. Indië opent de stand van het Co mité op de Pasar Malarn 1971. achttien meter hoog. De zender be stond uit een driespoelenstelsel, pri mair en secundair afgestemd en twee C-509 Philips eindversterkerbuizen. Maar gestopt met deze technische praat voor de openbaring van het doel: de heer De Groot wilde met zijn vrien den in Bandoeng Hauschilt, Van Bem- mel en De Bont gaan zenden. Hij testte eerst zijn zender door zijn djongos de grammofoon te laten bedienen en zelf buiten met een ontvangertje te gaan rondlopen. En toen een spannende gebeurtenis ging hij zijn vrienden in Bandoeng op roepen. Helaas bleken zijn vrienden hem niet te ontvangen, anderen had den het station G.H.R. (Goenoeng Ha- loe Rongga) echter wél gehoord, o.a. het personeel van het vliegveld Andir, welke van de P.T.T. een verzoek kre gen tot het instellen van een onder zoek, zodat ijlings de hele zaak ver stopt moest worden. Reken maar, dat de heer De Groot na een half jaar weer opnieuw met zen den begonnen, schrok, toen plotseling op een middag een merkwaardig ve hikel het terrein van de thee-onderne ming op kwam rijden. "Een grote auto met een bamboemast van drie meter schuin achterwaarts gericht en vooraan de auto een voorwaarts, waartussen een antennedraad en op de achterbank iets wat op een ontvanger leek". Het gevaarte hield stil en de heer De Groot vroeg helemaal niet vrien delijk wat de heren wensten. Hij had er zwaar de pé in, want hij dacht natuurlijk onmiddellijk aan de peiling van Andir. Maar wat bleek: de heren waren net als hij radioamateurs. Eentje heette Bleiker en deze was bevriend met een uit.erst invloedrijk man, de heer Van der Horst, directeur van de Bataviasche Verkeersmaatschappij. Hij had deze Van der Horst over de radiouitzendin gen ingelicht en vol verrassing had men in Batavia naar G.H.R. (Goenoeng Haloe Rongga) zitten luisteren. "Want in die tijd waren er alleen maar morse tekens op de radio te horen en als je dan plotseling muziek hoort, ben je natuurlijk wel verbaasd. Ik weet nog dat ik altijd opende met de mars "Boemel Peter". Dat stond tenminste op de plaat". De heer De Groot neuriet het voor. Enfin, toen Van der Horst van die uitzendingen hoorde rijpte in zijn hoofd onmiddellijk een plannetje om een radiovereniging op te richten en nodig de De Groot uit om met zijn zender naar Batavia te komen "om de lui daar warm te maken voor een op te richten radiovereniging". Over die avond van kennismaking met Bleiker en Van der Horst zegt de heer De Groot: "We wa ren dol gewoonweg. Het idee dat je met een kleine zender zoveel mensen had bereikt". Maar het verzoek om de zender mee te nemen naar Batavia (het signaal zou dan sterker zijn) baarde wel wat hoofdbrekens, want De Groot had geen zin om zijn zender voor één avond te demonteren! Toen kwam hij op het idee om met behulp van de honingraatspoelen van zijn ontvanger een zendertje te bouwen. Dat bleek een uitstekende vondst en zo trok De Groot met het provisorische zendertje naar het huis van Van der Horst in Ba tavia. En die gedenkwaardige avond kon heel Batavia op de radio grammo- foonmuziek horen en werd iedereen die luisterde verzocht om rapporten over de ontvangst in te sturen. De telefoon stond roodgloeiend, alles was in rep en roer en velen gaven gehoor aan Van der Horst's oproep: "Jongens geef je nu alvast op als lid van onze Bataviasche Radiovereniging, over en kele dagen gaan we een oprichtings vergadering beleggen". Niemand dacht meer aan een luisterverbod, dat in die tijd nog gold. ledereen was door het dolle heen. En de Bataviasche Radio vereniging werd enkele weken later opgericht onder voorzitterschap van Van der Horst. Pionier De Groot van de eerste uitzending kon niet komen omdat hij van de administrateur van de theeplantage niet weg mocht Kort na de oprichting van de Bata viasche Radiovereniging volgde de op richting van de Bandoengsche Radio vereniging, enzovoorts. Al deze plaat- 14

Tong Tong | 1971 | | pagina 14