SCHIJN EN WAARHEID TENZIJ... De grote toestroom van copy en foto's blijft doorgaan, zodat er ook steeds meer voor later moet blijven liggen, omdat ons blad helaas niet meer dan 24 pagina's heeft. Wees niet ongerust als U te lang moet wachten. Alles ligt goed geregistreerd en bewaard. Als er straks een komkommertijd mocht komen, halen we prachtig in. In de verkiezingsstrijd hebben wij (meestal tegen wil en dank) zó vaak moeten luisteren naar de flemende stemmen van politieke voormannen, terwijl vlak ernaast zó onverdraag zaam uit heel andere vaatjes getapt werd, dat we indirect ook op farizeïs me en onechtheid op neventerreinen attent zijn gemaakt; óók tegen wil en dank. Eén van de opmerkelijkste is het chronische schelden op en afkammen van alles wat Amerikaans is, terwijl men maatschappelijk Amerika in steeds sterker mate en vaak schaamteloos imiteert. Daarbij doet men dan graag of men allerlei vernieuwingen zelf heeft uitgevonden. Sinds wij ruim tien jaar geleden zelf jaren lang in Amerika gewoond heb ben en veel aspecten van de maat schappij vóór en na "onze Amerikaan se tijd" hebben kunnen gadeslaan, is het een klein kunstje gebleken om een aantal naaperijen op te tekenen: De drumband- en majorettekorpsen; Freeways, bypasses en overpasses; kruisings-"klaverbladen", alsmede de grote blauwgeschilderde borden met witte letters boven de verkeersstro- ken op de rijkswegen. Lay-out en typografie in pers en publiciteit: Elsevier en Haagse Post zijn gewoon blinde imitatie van TIME en Newsweek; Supermarkten en shopping centers; Prefab-meubelen en kitchenettes; Motels; Wasserettes; "Blij met Bier in Blik"; Melk in karton verpakkingen; Fliptop spiraalopeningen van conservenbusjes; New Math; de Credit Card; Jeans en Denim-kleding; "Biologisch wassen met enzymen"; enz. enz. enz. Het overnemen van allerlei gebrui ken en structuren gaat altijd langs dit Dezer dagen wijdde de "Haagsche Courant" één hele pagina aan een uit voerig artikel onder de koppen: "Mis daad loopt snel uit de hand", "Politie korpsen bijna machteloos tegen stij gende criminaliteit" en "Over tien jaar niemand meer veilig op straat". Daar na lazen wij: Het Nederlandse politie-apparaat, onvoldoende bemand en kampend met chronisch geldgebrek, moet vrij wel machteloos toezien dat de mis daad hand over hand toeneemt. Deskundigen voorspellen: "Als de regering op korte termijn geen maatregelen neemt, is de criminali teit over tien jaar volledig uit de hand gelopen. In groepen opereren- patroon: a. eerst honen en bespotten, b. dan ongemerkt achter aansluiten en óók meedoen, c. pochen dat wij het zelf uitgevonden hebben. In feite is hier weinig bewuste naa- perij bij en is er alleen sprake van automatisch technische en maatschap pelijke patronen volgen, waarbij men vroeger of later een bepaalde ontwik keling vanzelf uitvoert. "Naapen" is dus te scherp gezegd vaak kunnen wij niet anders. Maar we kunnen in elk geval het laatdunkend afkammen van andere volken nalaten. Wat alleen merkwaardig is, is de willoosheid en critiekloosheid, waar mee men zaken overneemt, dus ook inclusief de fouten. Een typisch voorbeeld zijn de naam bordjes van straten en pleinen, die in Europa, daterend uit het "voetgangers tijdperk" klein en blauw geëmailleerd zijn, dus slecht te lezen, vooral als men er per auto langs rijdt. Ze zijn dan niet te lezen terwijl men vaak niet stoppen kan of mag om het naambordje van dichterbij wat nauwkeuriger te bekij ken. Toen het snelle auto-tijdperk in Europa zijn intrede deed, hadden de naambordjes aangepast moeten wor den: groter en met scherp contraste rende opzet. Desnoods zwart op wit. We moeten de maatschappij echter nog zien (inclusief de V.S.) die deze veranderingen aanbrengt. Naambordjes zijn maar een betrek kelijk onschuldig voorbeeld. Het is de lezer ook wel duidelijk dat veel ver nieuwingen vaak "ingebouwde geva ren" hebben, waar men ook te laat notie van krijgt. Dat bewijzen de on telbare voorbeelden van milieuvervui ling. Ook hier lopen wij Amerika en Japan critiekloos na. Tot ons nadeel! T.R. de en zwaar gewapende misdadi gers zullen dan zo goed als onge hinderd banken en geldtransporten kunnen overvallen". Beangstigend is de snelle stijging van het aantal misdaden sinds het einde van de jaren veertig, met name de misdrijven in de sector van de agressieve delicten tegen het leven (moord, doodslag): dit aan tal is in de periode van 1949 tot en met 1969 verdubbeld. Praatten wij met kennissen over dit verschijnsel, dan merkten wij dat ze het artikel niet eens gelezen hadden (het stond maar in een bijblad) of men haalde er de schouders over op. "ledereen weet dit immers al lang!" Een merkwaardige, kinderlijke on verschilligheid t.a.v. veel gevaren en onheilspellende gebeurtenissen ken merkt deze hele maatschappij. Als er ergens in Sittard of een nogal afgele gen wijk in onze woonplaats zelf een vrouw wordt aangerand, jongens van 13 jaar oude mensen neerknuppelen en beroven, regelmatig banken worden geplunderd of geldconvooien worden beroofd, reageren we er even onver schillig op, alsof er onmenselijkheden in Vietnam of in Chicago gebeuren. In óns straatje is alles nog schoon en lief, DUS maken we ons geen zorgen. Een merkwaardig verschijnsel doet zich voor dat kenmerkend is voor alle leefgemeenschappen door alle tijden heen: hoe groter de gemeenschap hoe onverschilliger en harder de mens wordt. Kleine groepjes ladangbouwers of doesoenkampongs, de kleinste Hol landse gehuchtjes bestaan uit mensen die elkaar allemaal kennen en uit dien hoofde gevoelig zijn voor het leed dat onze buurman overkomt. In de stad is "niemand zijn broeders hoeder" en als gevolg daarvan slijten onze menselijke gevoelens af. En als gevolg hiervan weer slijt het menselijk oriënteringsvermogen in "ruimte en tijd": we zien geen tekens aan de wand meer. Onze aarde ver vuilt zienderogen en statistische bere keningen wijzen uit dat dit binnen af zienbare tijd noodlottig zal aflopen. Maar we denken: "O, dat duurt nog lang! Voorlopig gaan we zorgeloos voort!" Hetzelfde gebeurt met kanker t.a.v. het binnenkrijgen van verkeerde stoffen zoals nicotine. Hetzelfde ge beurt met het toenemen van misdadig heid (als gevolg van het aantasten van orde en gezag!) Al die onaangename zaken worden wel eens "ontbindingsverschijnselen" genoemd en worden al een hele tijd lang door filosofen en historici (o.a. Oswald Spengler, Ortega y Gasset, H. G. Wells, Huxley) waargenomen, die koelweg zeggen dat ook deze moderne beschaving zijn einde nadert, tenzij Tenzij de moderne mensheid zichzelf even krachtig aanpakt als de roker die VANDAAG INEENS alle roken af schaft, de dronkaard die VANDAAG INEENS niet meer drinkt. Over alle sluipende gevaren in de wereld naden kend, merken wij dat het "VANDAAG INEENS" de redding brengen kan maar hoe kunnen wij onszelf deze on barmhartigheid aandoen? T.R. 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4