a Jos. van Arcken rookpilaren aan de kim Dit is de III de klas van de Lagere School op Tjepoe, jaar naar schatting '30-'31 of '32 met als schoolhoofd de heer Geertsema; als juffrouw hadden wij toen Juffr. Gomperts De leerlingen van toen van l. n. r. op de hovendste trap te beginnen ondergetekende, toen nog Jo Giezenberg, Edith Hoff, Evie, achternaam vergeten, Atie Geertsema, dochter vjh schoolhoofd, Ada, achternaatn vergeten, Eva Kraus(s), Etentje Bloemen Waanders en Poppy? Op de tweede trap naast het schoolhoofd een buitenlandse jongen, Engels of Duits, dat weet ik niet meer, was maar een paar maanden op school, dan een jongen waarvan ik de naam totaal kwijt ben, in 't midden, naar ik meen, broer en zus, ook de namen weet ik niet meer dan Willy Bakker en Elly Knevel. Onderaan: de eerste weet ik niet meer, de tweede is, geloof ik de enigste Javaanse jongen in onze klas, dan Wim of Willem; zittend Dick of Dirk, Dodo Damwijk, Ootje, was z'n\ thuisnaam van Hugo? Otto en Rudie en natuurlijk de Juf 't Kan best zijn, dat ik een paar namen niet goed heb. Mevr. J. Poortman In het onderschrift van de foto van de Pasar Baroe School werd "en passant" ook de naam van de onderwijzer J. Wuis genoemd. Tot onze verrassing kwamen een paar brieven binnen, waarin om het adres van deze onderwijzer gevraagd werd, en het doet ons plezier om aan dit verzoek te kunnen voldoen. Het adres is: Wuis Sr., Planetenplein 21, Haarlem Noord. Maar nu ook betoel schrijven, hoor) Op de foto zien we meneer Wuis (midden) met enkele collega's van de Mendjangan Mulo, die misschien ook met vreugde herkend zullen worden. Pa Wuis tussen twee haakjes, is bijna 87 jaar. Wij wensen hem graag tambah banjak oemoer lagitoe. TONG TONG PREMIES De aanbreng(st)er van elk nieuw jaarabonnement ontvangt blijk van onze dankbaarheid, de mooie Ardjoena-bladwijzer van echt leer. In rood, zwart, blauw, groen of ivoor met goud-opdruk. De nieuwe abonnee schenken wij als welkomstgroet onze kope ren mini-dandang, het miniatuur rijstpotje. Een teken van voor spoed en langdurige vriend schap! Dezer dagen zag ik in het TV-nieuws een uitzending van de oorlog in Viet- Nam: recht opstijgende rookkolommen (na een bombardement) boven de tro- penwouden. Geen Indischman kan zulk een schouwspel zonder pijn aanzien. Terugdenkend aan "onze" oetans van Indonesië zijn alle regenwouden van de tropengordel ons lief en zijn wij ont steld over de barbaarsheid van de mo derne beschaafde oorlogsvoering. Maar die rookkolommen was ik va ker tegengekomen en wat snuffelend in allerlei boeken, vond ik de plaats terug: "En ik zal wondertekenen geven in de hemel en op de aarde, bloed en vuur en rookpilaren", zo staat het in JoelEenmaal met de "ongeluksprofe ten" bezig, wier voorspellingen vaak in vele opzichten op elkaar lijken, vond ik ook "en het derde deel der bomen is verbrand en al het groene gras is verbrand" in de Openbaring van Jo hannes, dat óók aan Viet-Nam deed denken, alsmede andere derde delen van de wereld die zuilen vergaan... ik kan mij levendig voorstellen hoe trou we bijbellezers vaak verre van vrolijk zijn. Nadenkend, herinneren we ons dat alle voorgaande tijden onheilvoorspel lers gehad hebben. Zoals Djojobojo en Ronggowarsito en Nostradamus... al leen onze tijd niet. Zo goed als wij heeft geen enkele mensheid in welke beschaving ook het ooit gehad. Wij leven zonder voorge voel en zonder "vooruit geprojecteer de historie", wij leven zonder geweten en volgens ons logische denkpatroon gaat alles goed tot in het oneindige... Waarom zijn we dan niet gelukkig? Waarom zijn we dan ontevreden en waarom is het de ANGST die onze beschaving het meest karakteriseert? T.R. Voor Seiko - horloges naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4