Collectie Van Swieten In Museum Bronbeek Jos. van Arcken Krijgsgevangenen in de Pacific-Oorlog TOKO PADANG (Eig. NAHASA) Bij de uitgeverij T. Wever te Franeker is dezer dagen verschenen het boek: "Krijgsgevangenen in de Pacific-Oor log" van de hand van E. van Witsen, destijds geschiedenisleraar aan de Kweekschool te Bandoeng. Dit werk is het resultaat van zeven jaar nauwgezette research van dit zo om vangrijk onderwerp, dat werd uitge voerd in opdracht van en in nauwe samenwerking met de "Indische Col lectie" van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. Vooral voor degenen, die zelf de krijgs gevangenschap gedurende de Japanse be?etting hebben meegemaakt en voor hen, die een speciale interesse hebben voor deze episode voorziet dit nieuwe werk in een grote behoefte. Doordat de schrijver zijn stof ingedeeld heeft in perioden, plaatsen en gebeurtenis sen is het een zeer overzichtelijk ge heel geworden, waarin bepaalde feiten snel nageslagen kunnen worden. Veel aandacht is besteed aan het op treden van de Japanners, voeding, ziek ten, transporten en de gevolgen daar van, dwangarbed (Birma-Siam Spoor weg, Pakan Baroe-Spoorweg), aanleg van vliegvelden, fabrieks- en mijnar- beid enz. Ook onderwerpen als ont vluchtingen, straffen, hulppogingen van buitenaf (Rode Kruis), corruptie, colla boratie krijgen ruime aandacht. De krijgsgevangenen zelf komen aan het woord in citaten uit dagboeken, brieven en verslagen. Daar ook de verschillende op de oorlog betrekking hebbende conventies en orders in het boek zijn opgenomen, is het daarmede geheel gebaseerd op authentiek bron nenmateriaal en vormt het boeiende en lezerswaardige stof. Het voorwoord werd geschreven door de bekende historicus Prof. Dr. I. J. Brugmans. Prijs bij voorintekening (tot 15 novem ber 1971) f. 24,50, daarna f. 29,50, f. 1,porto - verkrijgbaar bij Boek handel Tong Tong. BRUINE BUS De Bruine Bus poekoelt nog steeds teroes! Aanwezig per 1 januari 1971 4.730,61 Ontvangsten 1e halfjaar 1971 f 1.790,86 f 6.521,47 Af aan kleinere donaties f 400, Stand per 30 juni 1971 20 Toen op 20 mei Museum Bronbeek zijn poorten voor de bezoekers weer open den, waren daar enige nieuwe exposi ties te zien, waarvan de voornaamste wordt gevormd door de kostbaarste stukken uit de zg. Collectie van Swie ten, die in het Museum doorlopend te bezichtigen is. In October j.l. verwierf het museum de ze collectie in bruikleen van Jhr. V. V. van Cammingha, achterkleinzoon van Luitenant Generaal J. van Swieten. Behalve uit vele portretten, enige zeld zame boekwerken ("Batavia lllustrata" en "Valentijns Reizen"), eretekenen en voorwerpen rechtstreeks gerelateerd aan de familie van Swieten, bevat deze omvangrijke, uit 79 nummers (ruim 100 voorwerpen) bestaande collectie, der tien zeer kostbare voorwerpen, herin nerend aan Generaal van Swieten en diens langdurige, veelbewogen loop baan. Ze zijn tezamen in een grote vitrine, onder de vaandelgalerij, opge steld. De eretekenen, waaronder het Grootkruis van de Militaire Willemsor de, zijn apart opgesteld. Het voornaamste stuk is ongetwijfeld de gouden, 1,5 kg wegende bokaal (zie foto), welke van Swieten in 1875, bij terugkomst in Nederland, kreeg aan geboden, na zijn voorspoedige (dacht men toen) beëindiging van de Atjeh- oorlog, door de verovering van de kra ton. Deze o.m. met het rijkswapen en het familiewapen der van Swietens rij kelijk versierde, c.a. 40 cm hoge bo kaal rust op een pallisanderhouten voetstuk, met 4 massief gouden klauw- poten. Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 De gouden bokaaldie Lt.-Generaal van Swie ten in januari 1875 bij zijn terugkeer in Neder land kreeg aangeboden als blijk van erkentelijk heid voor zijn aandeel in de Atjeh-Oorlog. In het zich in een laatje in dit voetstuk bevindende, in blauw fluweel gebonden en met goudopleg versierde album staan, behalve een in kleuren gecalli- grafeerde opdracht, eveneens gecalli- grafeerd, de namen der schenkers. Dit bijna honderdjarige staaltje van goudsmeedkunst zal misschien niet zo zeer meer appelleren aan ieders ge voel voor kunst. Het dient echter in de eerste plaats te worden gezien als een van de vele monumenten uit de zo rijke geschiedenis van de Nederlan ders overzee. Plaatsgebrek belet ons uiteraard, nader in te gaan op de twaalf overige kost bare en vooral in historisch opzicht vaak zeldzame voorwerpen. We kun nen de lezer daarom alleen adviseren, deze unieke, van een duidelijke tekst voorziene, collectie eens te komen be kijken. Kant en klaar Indonesische gerechten en Ingrediënten Nic. Beetsstraat 77 - Amsterdam-W. - tramlijnen 17 en 7 Bestellingen na 18 u. tel. 020-42 88 13. Wij bezorgen ook Indonesische gerechten voor feesten, bruiloften, recepties, etc. Voor vaste klanten gerechten in rantang. MAKANAN PADANG Rendang, kalio, dendeng ragi, enz. MAKANAN MENADO Tinoranzak, isis dibulu, paniki, enz. MAKANAN DJAWA Opor, besengek, ketoprak, semur, enz. MAKANAN MADURA Saté Madura, soto Madura, daging Madura, enz. Ook verkrijgbaar Nasi goreng, bami goreng, lumpia. Kué lapis, kué wadjik. Rempejek, krupuk, enz. Onze prijzen zijn redelijk.

Tong Tong | 1971 | | pagina 20