WIE HELPT? DR. M. C. BOON VAN OCHSSEE HET ZESTIENDE JAAR IN HET WAS WEER HELEMAAL MIS met de Tong Tong No. 23 van 15 juni jl. Kijk, normaal worden bij elk blad van elk nummer altijd te veel exemplaren gedrukt. Om wat op de achterhand te hebben als er met het blad wat mis loopt. Geregeld hebben we zo'n 200 a 300 exemplaren te veel. Maar soms loopt het achter mekaar mis. Eerst is er alvast een ongewoon aantal misdrukken. Dan gaan er bij het snijden extra veel scheef. En dan bij het automatisch invouwen alweer zoveel loepoet. En op de nietmachine weer idem zoveel. Hoe dan ook: élle reserves op en bovendien nog ettelijke tekort. Dan is Leiden in last. Want pas als alle postzakken gevuld zijn, merken we dat we te kort hebben. Eerst zoeken we dan in alle hoeken van de drukkerij of er nog exemplaren zijn verlegd. Dan wachten we tot de post onbestelbare nummers terug bezorgt. En tenslotte gaan we vaststellen hoeveel van onze adiks geen tong tong hebben gehad. En wachten we eerst een halve maand tot we er zeker van zijn dat iedereen zijn nummer tweemaal gelezen heeft. En NU, in de tong tong van 15 juli, plaatsen we onze oproep aan alle lezers die ons blad no. 23 al helemaal uit en weggedaan hebben, of ze dit blad even willen terugzoeken en aan ons opsturen. Om mede lezers een plezier te doen, die 15 juni niets ontvangen hebben. Het gaat om een stuk of veertig exemplaren. Wilt U ons helpen? We zien uw zending gaarne tegemoet. Mensen in het buitenland hoeven het niet te doen want die nummers komen anyway te laat aan. Maar als de lezers in Holland deze oproep lezen en in actie komen, zijn we prachtig geholpen, zoals al een paar keer eerder gebeurd is. En weliswaar heeft de drukkerij alwéér beterschap beloofd, maar laten we wijs blijven, lezers. En (ook in ander gevallen) beseffen dat een medemens te kort kan komen. Voor wie we dus eventueel klaar moeten staan. En waarvoor we alvast hartelijk "terima kasih" zeggen! Met dit nummer treedt Tong Tong zijn 16e levensjaar in. Even vastbeslo ten om jaar na moeilijk jaar van een beginnend leven "op te eten" als een echte jongeman van 16 jaar. Dus als leerling van de hoogste klasse van de HBS. Met de eerste lange breek! Weet je nog, lui? Bij een mode voor jongeheren die "bandjir" voorschreef, dus zeer korte lange broeken, alsof je door een bandjir waden moest! Wisten wij beter? leder droeg toen deze mode, die je in staat stelde de bontste fanta siesokken (tjap Djepeng) aan de we reld te laten zien (en eventuele gaten ook, for that matter!) Sjeike tijd, lui! Ja, toen was het woord "sheik" nog in de mode, ver moedelijk ontstaan door Rudolph Va lentino's meesterstuk "De Sheik". Wat waren we voor onze Hogere Burgertijd toch eigenlijk nog blagen! En hier houdt dus ook elke verdere gelijkenis van Tong Tong met die HBS- tijd op. Want voor zijn jonge leven heeft Tong Tong al enorm veel volwas sen moeilijkheden gehad. Is keer op keer aangevallen geweest, koloniaal genoemd en pro-communistisch, pro- ïndonesisch en anti-Nederlands... en hoe weinig raakten al deze tjaps ons eigenlijk. We waren van de eerste dag van ons bestaan af echt-lndisch. Soms oud-Indisch en zelfs "hopeloos kolot". En soms jong en uitdagend Indisch, maar altijd honderd procent onszelf. Om die reden hebben we ons vinnig geweerd tegen aanmatigende "kolonia le slok-ops", die ons vanuit het "pure Hollanderschap" de wet wilden voor schrijven, en van óns eisten helemaal Hollands te zijn - alsof er geen puur Indischmanschap bestond dat minstens even begeerlijk en mooi was. En ook Indonesische nationalisten hebben ge meend ons hier of daar een vingerwij zing te moeten geven. Maar wat kon het ons eigenlijk schelen? We hielden van ons Land van Herkomst en we houden er nog steeds van. En we hiel den van ons broedervolk en houden er nog steeds van. We verheffen ons bo ven niemand, maar evenmin staan we toe dat men ons onder de voeten loopt. We zijn doodgewoon trots op onszelf en gaan onze eigen weg - hoe kort die eventueel ook zou zijn. We weten wel dat de grote bladen in Nederland op Tong Tong neerzien, maar zij waren het die het eerst moord en brand schreeuwden toen het slecht begon te gaan. Zij moeten zich door Marga Klompé met milioentjes laten heloen. Tona Tong hoeft nergens te soebatten of te dreigen om "ping". We zetten de tering naar de nering en gaan even zelfverzekerd voort als altijd. Net als Indië, weet je nog? En we herinneren ons ook dat dit niet betekende dat we het zo beroerd hadden. Als er geen biefstuk was, nam je lapjes; als er geen lapjes waren, nam je babad; en als er ook geen ba- bad was nam je tempeh. Maar at van alles met evenveel smaak en levens- Vrijwel ongemerkt is dezer dagen overleden Dr. M. C. Boon van Ochssée, in leven chirurg en vrouwenarts, die vooral in Bandoeng grote bekendheid genoot. In zijn laatste levensjaren vol verlatenheid was dr. Boon een goede vriend van Tong Tong. Wij hebben deze merkwaardige man, een boeiend mens, heel goed gekend en hem leren kennen als iemand die het zijn leven lang waagde de goden te tarten - en ervoor op zijn bliksem gehad heeft, maar een jammeraar of veroordeelaar werd hij nooit. Het leven in Europa beviel hem to taal niet. Steeds terugdenkend aan "zijn" Indië bleef hij tot de laatste dag hopen dat hij nog eens uitgezonden zou kunnen worden naar een tropisch gebied, ongeacht waar. Het heeft niet mogen zijn. We weten dat de aandacht die we op deze plaats aan wijlen dr. Boon wijden, door sommige lezers met gemengde gevoelens zal worden beoordeeld. Maar we weten ook dat er vele lezers zijn, die weten dat dr. Boon nooit in de steek liet wie in grote ellende bij hem om hulp kwam. En we weten dat ook dat door de Goden niet vergeten zal worden. lust. De vele variaties van bestaan wa ren vaak té zeer geassocieerd met af wisseling en avontuur (verre dienst reizen naar het binnenland; logeren diep in de oedik; met welverdiend pensioen eenvoudig leven achter Sa- latiga) dat we er ons tekort gedaan bij voelden. Dus voelen we ons met een eenvou dige Tong Tong best tevreden. En gaan even opgewekt en verwachtingsvol ook het zestiende levensjaar in. Selamat djalan teroes, mijn waarden! T.R.

Tong Tong | 1971 | | pagina 3