REIZEN IN INDONESIË Schrijven voor Tong-Tong Een sumatraans rimboe avontuur Disco Bolland Toen een abonnee van Tong Tong, af gaande op een bericht over een reisbureau in Semarang, op het betrokken adres aan kwam, was hij onthutst te merken dat het adres niet klopte. Op dat huisnummer was een Sandiwara en niemand wist waar het reisbureau was, dat gezocht werd. Ai, waar werd nu gauw een geschikt hotel gevonden? Maar links en rechts op straat vragend, kreeg onze abonnee al gauw de de naam van een hotel in dezelfde straat, Djl. Pemuda 127/129. Het was een eenvou dig maar keurig hotelletje, Hotel Wisma Bhakti, dat voor Rp. 425 per nacht logies verstrekte plus koffie 's morgens en thee 's middags voor twee personen. Dat is dus voor nog geen vijf Hollandse guldens machtig goedkoopl Weliswaar was het een eenvoudig hotel letje van het inheemse gemoedelijke soort, dat ik zelf in Indië ook veel bezocht had tot grote tevredenheid, al logeerden er nooit Ebropeanen. Aan eetzalen waar gemeen schappelijke maaltijden worden gebruikt, of aan rook- of zitsalons valt daarbij dan niet te denken. Zoals onze abonnee vertelde (en zoals ook voor de oorlog het geval was) gingen bij die eenvoudige Indone sische of Chinese hotelletjes de bibih petjil, de toekang kwee, de saté-verkoper, enz. gedurende de hele dag langs de plat jes der afzonderlijke kamers of kwamen in de grote voorgalerij van het hotel, en daar kon iedere gast dan op elk uur van de dag zijn gewenste maaltijden halen. Ik kan U alvast zeggen dat deze verko pers ALTIJD prima kost, van grote zinde lijkheid en netheid verkochten. Logisch, want zij hielpen mee de goede reputatie van het hotel ophouden. Ik persoonlijk heb dus aan die kleine hotelletjes voortreffelijke herinneringen. In het voormalige Hotel Grand in een klein gangetje met houtzage rijen achter Kramat Gantoeng op Soeraba- ja b.v. was een gewoonweg legendarische saté-verkoper, die zijn komst op de stoep van de voorgalerij nooit met luide stem hoefde aan te kondigen. Hij begon gewoon in alle rust saté te roosteren, waarbij hij wél zorg droeg de rook de doorloop naar de achtergalerij in te kipassen. Binnen vijf minuten vlogen dan aan alle kanten de deuren open en draafden de hotelgasten naar buiten om hun orders te plaatsen. Tsjonge-jonge, alleen al aan die verko pers van allerlei etenswaren danken vele hotelletjes hun bijzondere reputatie. En ik kan me dus levendig indenken hoe het in dat Hotel Wisma Bhakti is toegegaan. Nu nog. Al zullen de meeste Indische touristen in Indonesië, als zij geen directe familie of vrienden hebben, wel in de gerenommeerde grote hotels logeren, omdat zij prijs stellen op modern europees comfort, er zullen ook reizigers zijn met een magerder beurs die op kleinere hotels - zoals hierboven be schreven - zijn aangewezen. Ga zonder vrees en vooral zonder gene. Wat de sfeer betreft: denk aan Uw voor-oorlogse reizen naar het binnenland toen U genoegen moest nemen met pasanggrahans en waar U ook Uw bordje nasi goreng met een tjeplokje moest nuttigen op het houten voorgalerijtje, gadegeslagen door kamponghonden of apen (weet U nog?). De dierlijke belangstelling zult U nu natuurlijk moeten missen, maar het eten en de gemoedelijkheid zijn net zo prima als voorheen! Elke taxichauffeur of betjarijder vindt met zijn fantastische mensenkennis precies het hotelletje dat U past, zowel uw beurs als uw "stijl". Wat dat betreft kan je vaak in het verre Oosten leuke verrassingen beleven. Over het algemeen: als U naar Indonesië mocht gaan, en alles verloopt niet planmatig, "djangan kuatir" (maak je niet bezorgd), U kent land en volk; zij kennen u, alles loopt goed. Verscheidene lezers vroegen ons, wanneer toch eigenlijk hun inzending geplaatst zou worden. Wij weten het werkelijk niet. Sinds geruime tijd is de toezending van copy zó ruim, dat de hoeveelheid NIET plaatsbare copy (wegens plaatsgebrek) enkele keren groter is dan het normale portie van 24 pagina's. De Tong-Tong- lezerskring is als een manggaboom, waarvan de rijk beladen takken tot bij na op de grond hangen en méér op levert dan wij in één seizoen kunnen opeten. Maar wij weten dat er straks ook maanden kunnen komen van copy-te- kort. Dan is het goed te beschikken over tjokvolle copy-mappen. Wij moe ten niet kruidenierig werken, maar spontaan en rijk als de natuur. Alles wat U schrijft is goede belegging in de Tong-Tong toekomst! Als ik zo die "spannende jachtverha len" lees, in Tong Tong, moet ik weer terug denken aan een voorval boven Padang op Loeboek-Soelassih, op 't landgoed van mijn schoonmoeder. Toen ik daar pas kwam, van Java, en ik voor enige tijd bij schoonma moest blijven wonen wegens huizennood in Padang, vond ik Loeboek Soelassih een dood griezelig oord, zo middenin de rimboe! Gedurende de dag hoorde je van alle kanten apen te keer gaan: Ngoek- ngoek - ngoek - ngoek... (wel honderd) keren achter elkaar ditzelfde geluid!) Er waren zelfs heel grote rode bij. Volgens Mama "deden ze heus nie mand kwaad". Er waren ook "geen tijgers, meer sinds ze de koeien en geiten had wegge daan" zei ze! Wel wilde zwijnen in de nacht, maar die kwamen niet tot 't erf en het hoofdhuis, wel dieper in de achtertuinen, waar vacantiebungalows stonden. Op een nacht, om een uur of elf, be gonnen de honden opeens aanhoudend te blaffen, zodat wij wakker bleven, uit bed gingen en elkaar afvroegen, wat er toch wel zou zijn? We waren die nacht alleen met ons drietjes, drie vrouwen! Schoonma, haar oudste dochter Milie, die af en toe kwam lo geren en ik met m'n kleine kinderen. Mijn man was in Padang bij z'n broer in de kost. Toen Milie 't raam voorzichtig open deed, hoorden we duidelijk onze kip pen te keer gaan, alhoewel 't grote kippenhok op een behoorlijke afstand stond in de achter tuin. Milie, een plan tersvrouw en 't een en ander gewend in die Sumatraanse rimboe, bedacht zich niet langer en met haar grote Japanse "eveready" gewapend, ging ze 't huis uit en verdween in de duister nis. Na enige minuten begon ze luid te roepen: "Katjong! Katjó-óng!" De Kat jong (boy), die in de bijgebouwen sliep, moest er toen wel uit, om hulp te bie den, maar met een razende vaart ren de hij kort daarna de straat op, naar de pasanggrahan (gouvernementsho telletje voor mensen op doorreis), waar hij terugkeerde met heer Mauring, de weg-opzichter, die met z'n geweer kwam aansnellen. Wat bleek: toen Mi lie 't hoge kippenhok opende en met de eveready alle hoeken en gaten af zocht en dacht, dat in 't hok zelf alles O.K. was, zag ze plotseling een zwar te panter zitten in een hoek boven op een dwarsbalkje vlak onder 't dak. Ze behield gelukkig haar tegenwoor digheid van geest en bleef op 't dier schijnen, terwijl ze de katjong riep om de Heer Mauring te halen. Al die tijd bleef ze in dat hok 't dier beschijnen, terwijl wij ons zaten af te vragen, waar om ze toch zolang weg bleef... Later vertelde ze ons, dat die korte wachttijd op de Heer Mauring "lange uren" schenen en dat ze 't toch zo be treurde, dat ze nooit had leren schieten en er zelfs geen één schietwapen meer in huis was! Na mijn schoonva ders dood, waren n.l. z'n jachtgeweren en revolvers bij de politie ingeleverd. Dappere schoonzus Milie! Ja, dit was dan één van m'n avonturen op Loe boek-Soelassih, waar nogal wat viel te beleven. Emelie Baumer Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG f Stationsweg 77 tel. 070 t 60 15 12 DEN HAAG J Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 I tel. 070 - 55 66 97 4 DEN HAAG l GROTE SORTERING UITVERKOOP PLATEN j nu reeds in de voorverkoop van f. 21,J voor f. 9,50 en f. 6,p. st. 4 soul, country, jazz, beat etc. r ook goedkope series krontjong. I Wij verwachten circa 15 juli weer een nieu- i we zending platen import uit Indonesia, f Wacht niet te lang, snel uitverkocht. t 10

Tong Tong | 1971 | | pagina 10