ALTMD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? Jos. van Arcken Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Indische radio baanbrekers Treinreis „toen froeher" VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Het artikel Reünie Radio Amateurs Voor malig N.O. Indië, doet bij mij nog en kele bijzonderheden opkomen, waarvan ik de details niet meer weet, maar die op het volgende neerkomen. Studerende aan de T.H. had ik tot het tweede jaar een jaargenoot, die veel aan kortegolf deed en, naar ik meen begrepen te hebben te Bdg het eerst Nederland ving. Het ging n.l. om het volgende. De officiële Radio Wereld was bezig lange afstand-verbindingen tot stand te brengen. De geleerden uit die jaren dach ten, dat dat gedaan moest worden met zeer lange golven. Deze lange Radiogolven ver eisten echter ontzettende hoeveelheden energie en de Zweedse electrotechnische ingenieur Poulsen had juist met bijzonder grote en dure electromagneten energie-op wekking mogelijk gemaakt, die voldoende leken, om de afstand Holland-lndië te over bruggen, zodat men in Holland en Indië (de P.T.T.) besloot voor de belangrijke ver binding Nederland-lndië de dure Bergzender Malabar te bouwen, met Poulsenzenders en 2 km.-lange Bergantennes. Het lukte dr. de Groot om verbinding te krijgen op deze lange golf en te zijner ere werd dichtbij „Gedoeng Saté" een stand beeld opgericht op het „dr. de Groot"- plein.*) Als Landwacht heb ik later diverse keren wacht gelopen op dit enorme zendstation, dat niet meer gebruikt werd. Want, wat was er gebeurd? Toen Malabar al gereed was, werd door Radio Amateurs, die alleen op de „Korte Golf" mochten zenden en ontvangen, uit de practijk aangetoond, dat men met golven van 300 m. met minder energie verder kwam en bij gebruik van 150 m. golf nog verder en met golven van 50 m. nog weer verder. De moeilijkheid was toen, om lam pen te construeren, die bij die kortegolf- lengte voldoende energie leverden en zo ging ook Philips experimenteren met de zender op de Veluwe bij Kootwijk. En het moesten „amateurs" zijn, die de eerste muziek en woorden in Indië opvin gen, en niet de P.T.T. en niet dr. de Groot. Toen dit een keer mogelijk bleek, om korte golf met weinig energie de halve aardbol afstand opvangbaar uit te zenden, raakte het dure Malabar op de achtergrond en ging de P.T.T. eindelijk ook over op korte golf. Moderne gerichte kortegolfverbindin- gen zijn in Indië echter pas tot stand ge komen, nadat wij weg waren. Er is echter nog iets. De jonge man, die met mij tot in het tweede jaar samen stu deerde en van wie ik de naam kwijt ben, deed nog een belangrijke vinding, n.l. het „Superheterodyne" principe, waarover hij het eerste boekje schreef en Philips bij de constructie van zijn Superheterodyne Radio ontvangers, grote voordelen verkreeg. De zeer korte golven gebruikte men els draaggolf, waarover heen dan de geluids- of muziekgolf heen werd gemoduleerd. Nu waren die korte gemoduleerde golven gemakkelijk te vangen met kleine lampen, maar als men ze een honderd keer moest versterken, dan kwamen bij die zeer korte golven zeer grote moeilijkheden om de hoek kijken. Daarop vond de jonge man, wiens naam ik vergeten ben, de volgende kneep. Laat men twee vibrators, die zeer weinig in trillingsgetal naast elkander vibreren, dan ontstaan langzame zwevingen van gro ter golflengte, die afhangen van het verschil in trillingstijd der beide vibrators. En deze Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- lange zwevingsgolven (die ook met de zelfde muziek- of spreekgolven gemoduleerd blijven) zijn veel gemakkelijker te verster ken. Zo werd naast de kortegolfkring een zweefkring ingebouwd, het heterodyne en superheterodyne principe, die van kortegolf overgebracht op Middenfrequente golf, die dan werd verstrekt en uitgezeefd op de audiogolf, die weer verder versterkt werd. Wat ik maar zeggen wilde is, dat in het tot stand brengen van wereldverbindingen op korte golf de Amateur een grotere rol heeft gespeeld dan de beroepstechnici (P.T.T.) en dat in het bijzonder „de Indische Amateur" een zeer grote rol daarin heeft gespeeld. Namen ben ik vergeten, doch zeker weet ik, dat niet dr. de Groot met zijn Malabar de belangrijkste verbinding tot stand heeft gebracht. De heer A. C. de Groot is misschien verwant aan dr. de Groot? Ik weet het niet, maar ik ben benieuwd naar de naam van de Amateur, die het eerste boekje schreef over Superheterodyne ontvangst omstreeks 1928. Dat was in mijn dagen en naar mijn weten „een kei"; een komeet, die na korte tijd onderging en waarvan men later weinig meer hoorde. Is dat de heer A. C. de Groot geweest? Die schijnt wel de eerste verbinding op korte golf Indië-Holland tot stand te hebben gebracht van Goenoeng Haloe Ronga. A. SEGOND v. BANCHET Wij noemden dit plein „het blote billen- plein", vanwege de man, die de halve aardbol omspannen hield. Voor Juwelen en Uurwerken als J van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. De Tong-Tong nog eens doorlezend, intens genietend van elk artikel, lang of kort, over bekend of onbekend ter rein, kom ik het artikeltje tegen: „Lunch in Atjeh" uit het jaar 1922. Dat brengt mij in herinnering een reis van Soerabaja naar Batavia, die ik heb gemaakt, toen ik nog een kind was van een jaar of 12 en dat moet ge weest zijn in het jaar 1899, want ik ben van het jaar 1887. Daarvoor hadden wij ook 2 volle dagen nodig (zonder nachten, want men reisde toen alleen maar overdag). De eerste dag van Soerabaja tot Maos, waar overnacht kon worden, na een reis van pl.m. 12 uren! Ik had ech ter in Tjilatjap een neef wonen (als ik me goed herinner, pl.m. half uur spo- rens van Maos) en mijn Moeder prefe reerde dat halve uurtje treinen boven het overnachten in een hotel in Maos. De volgende morgen was het dan weer vroeg opstaan om op tijd weer in Maos te zijn voor de 2e helft van de reis Maos-Batavia, ook pl.m. 12 uren! Het eten voor die dagen? Er waren toen nog geen restauraties in de trei nen en daar moest dus zelf voor ge zorgd worden. In rantangs en boen- koesans, waar baboe dan voor zorgen moest (want die moest natuurlijk ook mee op reis!) bevonden zich dan de nodige lekkernijen, zoals lempers en andere heerlijkheden, die ik mij nu, na zovele jaren, niet meer zo goed her inner. Het reizen in die tijd was dus nog wel wat „onvolmaakter" dan tegen woordig, maar voor ons, kinderen op die leeftijd, toch even interessant en genotvol, al was het in de wagons om het-middaguur haast ondraaglijk warm! A. v. d. B. 5

Tong Tong | 1971 | | pagina 5