Fonteijn Co - 9 NOG IETS OVER TJAPOENGS EN KINDEREN Het is nooit goed!... Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN BRILJANTEN schakelarmbanden markiesringen krintjing hangers slangen oorknoppen colliers gezet in (6tot100gr.) 22 karaats goud toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMSANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bijaankoop vanaf 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I Tjapoengs-Kindjengs of Papatongs kent men in grote verscheidenheid qua kleur en grootte. Als kind heb ik weieens uren door de sawahs en tegallans gelopen om tjapoengs te vangen, meestal als voer voor onze insecten-etende vogels.*) Als je zo'n tjapoeng of papatong be sloop, zong je er een liedje bij, moest je erbij zingen. Zogenaamd om de beestjes tam te maken. Als kind ge loofde je er heel stellig in, en je bleef al zeurig zingend naar een rustende kindjeng sluipen, door en door maar zingend. Soms tot ngiler. Het Soenda- nees liedje was zo: Papatong, papatong, djalan ka Tam- blong ngemplong. (De weg naar Tamblong ligt open zonder obsta kels). Dat is alles, en je bleef 't maar door zagen, tot je je tjapoeng ving. De Javaanse kinderen hadden ook een speciaal liedje voor 't zelfde doel, maar dat was wel een grappig rijmpje. Voor kiendjeng hadden ze ook een andere naam in hun liedje. Een kleine kiendjeng heette ti-ti-iji. Een grote kiendjeng heette tö-orrö. En het liedje voor de kleine kiendjeng was als volgt: ti-i-ji ti-i-ji. Mbo moe loengo mbati je moeder is uit batikken. Kepe- tö londö boeri ze ontmoet een pokdalige Hollander, tö-ö-rö to-o-ro. Mbo moe loengo mbatö je moeder is uit werken met een klapperdop. Kepetö londö brèwö ze ontmoet een baardige Hollan der. De liedjes of rijmpjes waren wel grappig. Wat de kinderen met de ge vangen diertjes deden, was niet zo grappig. Van de kleine braken ze de vleugeltjes half of helemaal af en de den ze de verminkte diertjes weer op een blaadje terug. Maar bij de grotere kiendjengs deden ze een grasbloei- stengel in 't kokerachtige achterlijf en lieten 't diertje dan weer opvliegen met zo'n zware spriet in zijn achter lijf. Ik heb 't de kinderen dan ook ver boden, waar ik kon, maar ja, kinderen Vervolg "Sengoeroe" plete chaos. Sommigen zagen kans een steil talud op te lopen net tjitjaks, een prestatie en gelachen dat wij la ter hebben. Soldaten van moed, beleid en trouw ging op de loop voor één dronken karbouw. J. WEITES. 1 Sambi roto wordt als thee getrok ken voor malaria. Heel erg bitter, bloedzuiverend. Gemengd met brato- wali, heel goed voor exeem en uit slag. Ook mee wassen. 2 Lamtoro leguminosa peteh tjina. Klemandingan. Peulen worden jong gegeten. De pitjes. beseffen hun eigen wreedheden meest al niet. Er was ook, in mijn jeugd, een liedje, dat je zong, als je een slakje gevan gen had en hem uit zijn huisje tevoor schijn wilde doen komen. Kleine slak heet in het Soendanees tètèngek; iets grotere (b.v. alikruiken) toetoet en nog grotere kèöng. Maar dit deuntje gaat over de tètèngek. Tètèngek - tètèngek. Koeda loem- ping keur anakan (het vliegende paard is aan 't jongen). Je bleef 't doorzingen, tot de slak zijn kopje uitstak en over 't blaadje kroop, dat op de palm van je hand lag. Nu weet je, dat dat door de warmte van je hand komt. Maar vroeger dacht je, dat 't slakje je liedje verstond en nieuwsgierig naar 't jongende vliegen de paard was. Ook de Hollandse kinderen kenden zo iets, naar men mij toen vertelde en het liedje dat ze zongen was: Slak, slak, steek je horens uit. Anders steek ik je huis in brand. Me dunkt, dat je er niet bepaald een slak voor hoeft te zijn, niet waar? PIM. Aan Pim is het vangen van tja poengs met getah nangka niet bekend. Althans in Batavia en omstreken vin gen kinderen tjapoengs (voor de beo) altijd met een druppel van het kleven de sap van de nangka aan het einde van een lidi (bladnerf van de cocos- palm). Wie in zijn jonge jaren ook oog ge had heeft voor de kleine ,,en waarde loze" wezens in de natuur, is onze vriend O. H. Kiliaan, die de volgende samboengan aanbiedt: de Kiendjeng de libelle) met griffeldik lijf; de Kiendjeng dhom (naald) met naald dun lijf; De Kiendjeng (libelle) is een snelle doder en 't enige insekt, dat achterwaarts kan vliegen. Succesvolle journalisten en anderen die met woorden werken, sterven veel jonger dan succesvolle mensen in an dere beroepen. Dat is een der conclu sies van een onderzoek, dat in het or gaan van het Amerikaans psychiatrisch Genootschap is gepubliceerd. Het sterftecijfer van correspondenten en andere journalisten was zelfs ruim tweemaal zo hoog als dat van de hele genomen steekproef, en lag ongeveer een derde boven dat van de hele blan ke mannelijke beroepsbevolking in de Ver. Staten. Aldus lezen wij in "Het Vaderland". Dat overigens de oorzaak van hart kwalen niet per sé in het harde werken zit, bewijst onderstaand bericht omtrent wezens die het grootste deel van hun tijd "zitten te niksen" Dieren die in een situatie van over bevolking moeten leven, krijgen last van hartkwalen. Aldus meldt het West- duitse Onderzoekingsgenootschap in Bonn. Bij een uitgebreid onderzoek is gebleken dat het leven op een moder ne gemechaniseerde boerderij met grote aantallen dieren op een beperkte ruimte, te veel blijkt voor tal van var kens. Er is vastgesteld dat de laatste jaren het aantal varkens dat sterft aan hartaanvallen, minstens is verdub beld. Het Onderzoekingsgenootschap heeft voor dit jaar 800.000 gulden extra uitgetrokken voor onderzoek naar het probleem van huisdieren die last heb ben van spanningen. Mogelijk kunnen de resultaten van zo'n onderzoek ook een waarschuwing inhouden voor de mensen die steden en flats voor de mensen ontwerpen. 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11