Hoog Bezoek Ik heb je nooit genoeg gedragen Onvolprezen toetoepjas Aankomst van de G. G. Pock bij het gebouw van de sociëteit tijdens zijn bezoek aan Toeren. „De hoogste prijs betalen wij voor Indische pakken," zo lokte de annonce in H.P. of „Groene". Maar de oud-gast liet zich niet verleiden. Met zorg klopte hij, tijdens de schoonmaak, eigenhan dig zijn dozijn toetoeps uit en stopte ze in de grote lederen harmonika- koffer, die hij op de thuisreis voor een paar ringgits in de toko van Alberti in Sabang moest kopen om de cadeaux, die hij alsmaar insloeg, te kunnen mee voeren voor de luitjes in het lieve va derland. Als hij de riemen sluit, doet hij even zijn ogen dicht. Hij ziet zich, in zo'n witte toetoep gekleed staande voor de koepel van Matoer, boven Fort de Koek, genietend van de scheppings wonderen in de verte en nabij of zit tend op het hoogste punt van Tosari, met resp. het meer van Manindjau en een groot stuk van Oost-Java aan zijn voeten Maar vooral denkt hij, vervuld van dankbaarheid, aan de onvergetelijke nuttige arbeid, die hij heeft mogen ver richten in „Palmenland"! Waarom zijn we destijds er voor bezweken ons te gaan kleden in shirts en streepjesdas sen in „Shantung en Palmbeach"? Gelukkig toont het Cremermonument in Medan de stichter van Deli in een degelijke toetoep! Een keer volgde de straf op dit kwaad der ijdelheid. Wanneer in de goenoeng de komst van directeur of president der maatschappij wordt ver wacht dan wil in de daarvoor gevoe lige harten wel eens een tikje beroe ring onstaan. Dat is geen goed teken, niet waar? We behoeven voor controle niet te vrezen als wij onze plicht ge daan hebben. Als wij rekening houden met wat er in Gezang 207 van de bundel der Her vormde Kerk staat, dan moet ons ge weten vooral zuiver zijn voor onze Opperste Chef aan wie ook onze di rectie verantwoording schuldig is. Maar toen de Gouverneur-Generaal Fock vijftig jaar geleden met groot ge volg de goenoeng met een bezoek zou komen vereren zullen er toch wel vele harten enige slagen sneller zijn gaan kloppen. Tenslotte konden allen met genoegen er aan terug denken. Helaas kon één dat niet! Een hoge erepoort uit gedek en kepan op gebouwd, waarop het Welkom niet ontbrak! Er werd aan een perfecte voorbe reiding gewerkt. De dienst der empla cementen en der plantsoenen zette 't beste beentje voor. De nationale kleu ren van de vlaggemast werden opge frist en zelfs werd over de weg waar langs het gezelschap zou binnenrijden een hoge erepoort uit gedek en kepan opgebouwd, waarop het WELKOM niet ontbrak! In de optocht, die de te voren be paalde weg over het emplacement en door de fabriek zou volgen, zouden o.a. de Chef-chemist en de Toean Sa- toe (1e machinist) als adjunct-gasthe ren dienst doen. Het .uniform" van Zijne Excellentie had een nuance beige als kleur en de beide fabrieksautori- teiten achtten het dus dienstig in der gelijke kledij te verschijnen, maar alleen de Fabrikaatsman beschikte over zulke luxe kostuums. Dies leen de de Toean satoe zo'n pakean van zijn rossige vriend, die een nog iets jeugdiger figuur dan „de man van kracht en stoom" bezat. Het publiek kreeg dan ook het volle gezicht op de zondagse sokken van de Toean Satoe, terwijl het feestzonnetje gelegenheid kreeg zich schitterend te weerkaatsen op de manchetknopen van genoemde fabrieksbaas. Ook aan het uiterlijk van het werk volk was gedacht. Mandoers en man doeressen hadden strenge orders ge kregen te zorgen dat allen een behoor lijk tenue droegen. Dat was geen over bodige maatregel, want gewoonlijk was van de bronskleurige body's van de carrier-koelies, die voor de fabriek wel zeer in de gaten zouden lopen, een overmatig groot deel zichtbaar. Hoe aanvaardbaar op een Rodin-tentoon- stelling al dat onbeklede moge zijn, in de goenoeng is bij hoog bezoek pas sende bedekking geboden. Wie de meeste zorg aan zijn „tuiga ge" had besteed, was de secretaris. Hij had zich op korte termijn een duur maar inderdaad fraai pak in de ge wenste kleur laten aanmeten en hij had daarvan hoge verwachtingen. Helaas beantwoordde de toekomst niet aan die verwachting! De „finishing touch" had in de fabriek de normale verveloosheid op verschillende plaatsen na enige maanden malens ontstaan, doen ver dwijnen en het geheel het aanzien ge geven van een „keurig huishouden"! Op de gedenkwaardige dag kon dus, na de nodige begroetingen en „voor stellingen", het hoofdprogrammanum mer, n.l. de rondgang worden uitge voerd. De verschillende heren van de onderneming kregen een dame of heer uit het bezoekende gezelschap toege wezen, terwijl de Directeur ZExc. tot gids diende. Aan de kantoorchef werd de zorg voor de Pers toevertrouwd. Deze op dracht was hem welkom. Helaas! Op het laatste moment van de „start" gaf de directeur order de dienaren van „De Koningin der Aarde" in de voorgalerij (lees verder volgende pagina, le kolom onderaan) 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12