'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? ;®i. Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Uit Het Portugees De Geheimzinnige Kevertjes NOGMAALS PANDAN WANGI CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, ƒ3,90 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. Een hele tijd terug stond in Tong Tong een artikeltje over de stopfles met zwarte kevertjes die soms in Indische en Indone sische huishoudens gevonden werd, en waarvan men zei dat het „gelukskevertjes" waren. Verlieten de kevertjes de stopfles, dan was dat een teken dat aan het geluk een eind kwam. Het artikeltje vroeg aan de lezers wie er ook van gehoord had en er misschien meer van wist. Er is nooit een brief op binnengekomen. Plotseling brengt de post een inzending van een lezeres, die er toch óók over gele zen heeft en het volgende citeert uit een boek: Jaren geleden kwam ik in het bezit (na de capitulatie) van het boek, van een gep. officier van gezondheid: D. H. Arends, waar ik de oplossing van het raadsel vond. Daar las ik: „Bij inlandsche vrouwen vindt men som wijlen op dit gebied dingen, waarvan men de beteekenis absoluut niet begrijpt. Een ■inlandsche vrouw, die in haar hartstochten wordt gedwarsboomd, is in vele gevallen niet beter dan een losgelaten tijgerin, ja nog erger. Zij zal zich op haar vroegere toewan bijv. wreken door hem te vergifti gen, enz. Een ander vreemd iets in de kamer van vele inlandsche en ook vaak indo-europee- sche vrouwen is een stopflesch met watten en een aantal kleine zwarte kevertjes (boe- boek ketjoeboeng). Men begrijpt niet, waar voor die diertjes worden gehouden, maar de vrouw heeft daarmee een voorraad vergif, dat zij te gelegenertijd gebruikt: Men zij dus gewaarschuwd. Wat voor soort vergif is datt? Wel, de vrouw voedt de kevertjes met de blaren van de ketjoeboeng en gebruikt de faeces voor gebeurlijke vergiftigingen De goena2 bereidende vrouwen hebben altijd flesschen met ketjoeboeng kevertjes." Tot zover D. H. Arends. Digna A. Fukken. Noot van de redactie: dit lijkt ons één van die sterke verhalen toe van onbegre pen en onschuldige zaken, waaraan (zoals vaker) goena goena of giftmengerijen van inheemse vrouwen zijn opgehangen om ba- roe's mee bang te maken. Het komt ons na melijk nogal onwaarschijnlijk voor dat zulke stopflessen met kevertjes zo maar „open en bloot" in de huiskamer stonden, daarmee de vrouw des huizes betichtend van kwade praktijken De enige keer in zijn leven dat Tjalie zo'n stopfles met kevertjes heeft waargenomen was bij een kostganger bij ons thuis. Hij was een doodgoede man en bovendien vrijgezel. Giftmengerij? Quatsch! Tong-Tong 15 juni 1971. Bladzijde 11: „Uit mijn Kinderjaren" van Louise. Die fijn gesneden groene bladsoort is de pandan Wangi, die ook in Ind. snoeperijen gebruikt wordt voor de geur (aroma). PIM De Maleise taal zit vol woorden uit de Portugese, Nederlandse en Japanse over heersingen. Snuffelende in een Portugees woordenboekje vond ik de onder volgende woorden: Nederl. Portugees Maleis, Aanplakbiljet cartaz kertas templek. Bal bola bolah Betalen pagar bajar Bevelen mandar mandor Boter manteiga mentèga Briefkaart carta postal kartu pos Brood pao bah pao?? Buidel bolsa bolsah (matras) Copra copra copra Dansen dancar dansah Feest festa pesta Fles botelha bötöl Gas gas gas Hamer martelo martel Inkt tinta tintah Kaas queijo kèdju Kant renda renda Kast armario lemari Kerk igreja gredja Nederl. Portugees Maleis Kraam (tent) tenta tenda Lint fita pitah Manggo Manggo Mangga Naam nome nama Passer passar passar Pastei pastel pastel Pomp bomba pompa Pop boneca bonèka Ruilen trocar tukar Schildpad tataruga tataruga (Moluk- ken Schoen sapato sepatu School escola skolah Tafel mesa medja Tijd tempo tempo Venster jandela djendela Vlag bandeira bendèra Vork garf o garpu Wiel roda roda Soep caldo kaldu (bouillon) Gelijk verdeeld rata rata-rata Zeef passador paso Voorbije tijden tempis idos tempo dulu Nederl. Tarwe Uier Lamp Galmen (klinken) Dobbelsteen Vliegenkast Soldaat Reaal Maleis trigu tètèh lampu soara (stem) dado (een spel) spen (goedang) serdadu real (in Tegalse gebruikt) sereal f 2. omstreeks 1920/1930. C.A. ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11 543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen Naar Den Haag schrijven duurt lang! "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 1890 1917 door W. Ch. J. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong 4,90 0,50 porto Portugees trigo teta lampada soar dado dispensa soldado real

Tong Tong | 1971 | | pagina 9