Fonteijn Co - ^Tlog even „óiclolicj" Vogels uit Sndië ONTMOETING OP STRAAT Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6tot100gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMSANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bijaankoop vanaf 200,- geheel terug de reiskosten voor één persoon Ik herinner me nog heel goed dat ik bijna iedere zondagmorgen met mijn vader mee uit wandelen ging. We liepen dan langs de sawah's en kwamen door dessa's waar Pa heel wat Indonesiërs kende. Op deze wan delingen was het dat ik de vogels in de om streken van onze woonplaats (Oengaran, Midden Java) leerde kennen. Het gebeurde vaak dat ons onderweg vogels te koop wer den aangeboden, de mensen wisten immers dat Pa een enorme volière annex orchideën- kwekerij had en dat hij 'n groot vogelliefheb ber was. Mijn moeder vertelde mij eens dat er bij ons thuis liefst vier kanaries in de kamer hingen. Deze vogels maakten samen zo'n enorm "lawaai", met het gevolg dat ze besloot twee van de vier weg te doen wan neer hij niet thuis was. Zo gezegd zo ge daan, ze verkocht er twee maar wat keek ze op toen ze weer thuis kwam, want in plaats van twee hingen er weer vier. Wat was er nu gebeurd, de Chinees die de vo gels van mijn moeder had gekocht spoedde zich onmiddellijk naar mijn vader en ver kocht hem de vogels, waarna ze dan maar meteen thuis bezorgd moesten worden. Ik weet niet hoe hij gereageerd heeft toen hij in de gaten had dat hij zijn eigen vogels had gekocht Maar goed om bij onze wandelingen te blij ven, ik zei reeds dat we regelmatig op deze tochten vogels kochten, meestal van kleine Javaanse jongetjes die de vogels gevangen hadden en op deze manier een zakcentje verdienden. De meest bekende soorten vogels waren wel de diverse Javaanse Buul-Buul-soorten. Als eerste dient ongetwijfeld de koetilang buul-buul te worden genoemd. Ik mag ge rust zeggen dat haast iedereen op Java een koetilang korte of lange tijd in zijn bezit heeft ge-had. Door de Indonesiërs werd deze vogel zo genoemd om het geluid dat hij voortbrengt, bij de volwassen vogels was dit beslist de juiste weergave van zijn roep. De opgewektheid het vrolijke gezang en vooral de leuke, nieuwsgierige gedra gingen van deze vogel hebben er veel toe bijgedragen dat ze ondanks hun betrekke lijk eenvoudig verenpak tot de meest ge houden vogels behoort. De grootte is ca. 20 cm. De kop en kin zijn zwart. Het kleine kuifje dat telkens weer wordt opgezet en waarbij de staart tevens wordt opgewipt, verraden de vrolijke, nieuwsgierige, leven dige aard van de vogels. De oorstreek en keel zijn lichtgrijs. Deze kleur wordt naar de buikzijde toe donkerder. De rug en vleu gels zijn grauwbruin met lichtgrijze teke ning. De slagpennen zijn evenals de staart snavel en poten donkerbruin. De stuit is lichtgrijs. Het enige felgekleurde plekje is de anaalstreek. Het voedsel dat overwegend plantaardig is en voornamelijk uit vruchten en bessen bestaat wordt met in de vlucht gevangen libellen, kleine vlindertjes enz. aangevuld. Voor Spaanse pepers (lombok) hebben ze een grote voorliefde. In vrucht dragende lomboktuinen zijn ze dan ook al lerminst graag geziene gasten. In het wild hoort men bij het vroegste ochtendgloren hun vrolijk gezang. Brutaal gaan de koeti- langs dan in groepjes van 4 of meer op strooptocht uit, waarbij zelfs vlak bij de wo ningen staande vruchtbomen niet worden ontzien. Hun voortdurend gekwetter atten deert de eigenaar dan op hun aanwezigheid, doch nauwelijks is de verbolgen eigenaar weer verdwenen of de plundering van zijn vruchtbomen gaat weer rustig door. Rijpe bananentrossen worden evenmin ontzien; hier worden ze vaak met lijmstokken gevan gen, in een kooi gehouden worden ze be trekkelijk vlug tam. Op gekookte droge rijst waar doorheen wat fijngewreven lombok is gemengd (sambal) waardoor dus een hete, rode "rijstschotel" ontstaat, zijn ze zeer verzot. Jonge zelf met zachte vruchtjes en insekten opgefokte koetilangs worden zeer tam kunnen worden losgelaten. Ze betonen ten opzichte van hun verzorger een zeer grote afhankelijkheid. Eén fluitsignaal is voldoende om ze op een vinger of schou der te doen plaatsnemen. Tegen de avond of bij slecht weer zoeken ze zelf hun ver blijf weer op. Daar de betrekkingen met Indonesië weer hersteld zijn, bestaat de mogelijkheid dat deze ontwikkeling ook voor ons vogellief hebbers aangename gevolgen kan hebben. Dit voor ogen houdend heb ik getracht U een beschrijving te geven van deze vogel, die het een eventuele toekomstige liefheb ber zal vergemakkelijken bij het maken van zijn keus. Uit: "Onze Vogels", uitgave Nederl. Bond v. Vogelliefhebbers, Postbus 74, Bergen op Zoom. R. Wardenaar (Ingez. door E.S.v.K.) "Hallo!" "O, hallo!" "Nou zeg! Herken je me al niet meer?" "Nee, ik liep te suffen..." "Maar ik ben ook oud geworden, ja?" "Even kijken... Nee, toch helemaal nietl" "Dank je. Niet wij zijn ouder geworden, maar de samenleving! Denk je ook niet?" Ja, denk je, dat is waar. Net zoals in alle ouderdomsprocessen, zowel in de natuur als in bouwwerken, gaat het ouder worden eerst onmerkbaar lang zaam - en dan opeens in een ontstel lend hard tempo. Je merkt het het ergst aan de hard levende, "progressieven", de "avant gardisten". Het is niet de blootheid of de "harigheid" die zo on aangenaam aandoet, maar dat het zul ke verlopen sujetten zijn. En als de jeugd er al verlopen uitziet, ziet alles er verouderd en bouwvallig uit... In 1903 waren we op de "eerste school" in Bandoeng. Het schoolhoofd was de heer Kruger maar het kan ook de heer Hogewind zijn geweest. In de eerste uitspanning zei Louis Alting Siberg tegen mij: "Mijn broer heeft een voetbalclub opgericht, maar weet er nog geen naam voor." In de tweede uitspanning zei ik: "Zeg Louis, zou die voetbalclub van je broer niet "Spelen in de open lucht is gezond", kunnen heten of wel ge woon "Sidolig"?" Antwoord Louis: "Dat is prachtig. Ik zal het thuis dadelijk aan Eddie ver tellen." Henri Hekker 11

Tong Tong | 1971 | | pagina 11