DE KALANGS Radio baanbrekers lil <:L0(e weet N.a.v. het stukje „Indische radio-baan brekers" in Tong-Tong nr. 2, 16e jaargang het navolgende: Het is gezien het jaar waarin Dr. De Groot met de Malabar langegolfzender een rechtstreekse verbinding met Nederland tot stand bracht een prestatie van grote orde (vandaar het standbeeld op het zg. „blote billenplein"). Dr. De Groot overleed 1927 aan boord van een schip varende in de richting Hol land, ter hoogte van Suez. De heer A. C. de Groot waarover in het artikel sprake is, is een neef van Dr. De Groot en later zoals u in het artikel heeft kunnen lezen ook bij de PTT werk zaam geweest. De eerste zendproeven op 300 meter door amateurs vonden in Indië omstreeks 1925 plaats, men sprak toen nog van korte golf i.p.v. middengolf. (Zender de Bont, roepletters XXP, en A. C. de Groot, roep letters GHR). Toen deze oorspronkelijk weinig gebruikte scheepsgolf zeer bruikbaar voor de omroep bleek, werden de amateurs verbannen naar een nog lagere golflengte, de zg. ul trakortegolf, waarvan de autoriteiten inder tijd helemaal geen verwachtingen hadden. Enkele namen en roepletters van Indische stations beneden 100 meter omstreeks 1927/1928: Oldeboom (PK-O); Hilling (PK- 7); Hauschilt v. Bemmel (PK-2); A. C. de Groot (PK-1); Krijgsman (PK-5). In 1929 werd van gouvernementszijde of ficieel vergunning hiervoor verleend en dienden de amateurs in Indië de officieel met de IARU overeengekomen landen en districtsletters te voeren. PK-1 (West-Java); PK-2 (Midden-Java); PK-3 (Oost-Java); PK-4 (Sumatra); PK-5 (Borneo); PK-6 (Celebes); PK-7 (Nieuw- Guinea). De roepletters van A. C. de Groot werden toen PK 1 PK. Talloos zijn de voorbeelden van ukg- verbindingen, door vakmensen voor onmo gelijk gehouden, doch door amateurs in de Oost overbrugd. Ik kan de verleiding niet weerstaan om ter illustratie er één te noe men. Dhr. v. Oord (PK5VO) was in de jaren dertig werkzaam in het Barito-bekken. Ge bruikte zijn eigen amateur-apparatuur om aan te tonen dat werken met ukg-zenders efficiënter was. Stel u voor, een veldgeoloog, in het hartje van Borneo bezig met metingen, diende evenals zijn tientallen andere collega's zijn rapporten naar Balikpapan te zenden, al waar centraal werd beoordeeld of men op de ingeslagen weg door zou gaan of beter een andere kant op kon gaan. Doordat alles per prauw en schip moest worden vervoerd, duurde het wel 14 dagen, voor het rapport in Balikpapan aankwam. Als dan bleek, dat men op de verkeerde weg was, duurde het nog weer eens 14 dagen, voor de geoloog dat kon weten en had dan inmiddels bijna een maand voor niets ge werkt. Toen dan ook de heer Van Oord de eerste rapporten van een veldgeoloog hoog aan de grote Dajak Rivier doorseinde en twee uur later bericht terug ontving, was het duidelijk wat er moest gebeuren op het vlak van de communicatie. Toch heeft men de heer Van Oord een week of acht laten pionieren, door heel Oost-Borneo, vóór men toegaf. Over progressiviteit ge sproken! Het Comité ,,Radio(zend)amateurs voor malig N.O. Indië" stelt zich niet alleen tot N.a.v. de desbetreffende vragen in Tong Tong heeft onze abonnee in Amerika R. M. Wormer uit boeken de volgende weten schappelijke gegevens opgesnord en gefo- tocopieerd: „De Rassen v. d. Indische Archipel", door Prof. Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan. Volgens Flower zouden Java en Soematra de eenige groote eilanden zijn in den Ar chipel, waar geen Negrito's voorkomen. A. B. Meyer en Gigliogi x) echter meen den, dat de Kalangs op Java tot de Ne grito's moeten worden gerekend. Vaak zijn inderdaad de Kalangs beschreven als menschen met kroeshaar, donkere huid, lange gestalte en grove gelaatstrekken, eigenaardigheden die ertoe hebben geleid de Kalangs aan de Negrito's verwant te achten. Dit moet echter wel voor onjuist worden gehouden. Zoo goed als zeker mag men de Kalangs in Java niet als een van de overige Javanen afzonderlijk ras opvat ten, maar heeft men in dit volk te zien een Javaansch bevolkingssubstraat, waarin Vóór- Indische invloed door atavisme sterk be waard is gebleven. Altona 2) acht hen identiek aan de Can- dala's, de paria's der Hindhoe-maatschap- pij; zij zouden niet anders zijn geweest dan eene lagere volksklasse, waarin nog vele niet-Javaansche Oostersche elementen voorkomen. Ook de Badoewi's op Java zijn wel voor Negrito-elementen gehouden. Anderen weer meenden ook in Timor, Flores, Solor, Lom- blem, in Adonara, Soemba, Soembawa, Boeroe, Ceram, Pantar, Celebes en Djilolo Negrito-elementen te mogen aannemen. Zij zouden verder ook voorkomen in Vóór- Indië, Indo-China, Ceylon en Formosa. In hoeverre en of überhaupt deze opvatting is de juiste, is nog niet geheel zeker en zal eerst door nadere onderzoekingen kun nen worden uitgemaakt. Dat er in Borneo en Celebes Negrito-elementen leven, lijkt wel zeer onwaarschijnlijk. Zélf heb ik in Soematra en in Nias geen Negrito-elemen ten bij de bevolking opgemerkt, terwijl vol- doel om jaarlijks een reünie voor ex-PK's te organiseren, doch is daarnaast druk be zig om gegevens te verzamelen over het radio-amateurisme in v.m. N.O. Indië, waar na deze schriftelijk zullen worden vastge legd. De eerste brochure hierover zal voorjaar 1972 verschijnen; indien dhr. A. Segond van Banchet hiervoor interesse heeft gelieve hij zich met het secretariaat in verbinding te stellen. Verder nog enkele kanttekeningen: Het superheterodyne-principe is een uit vinding van de Amerikaan Amstrong. Hierover is in Indië in 1930 door S. Kostijurin (PK 1 SK) tesamen met de PTT- ambtenaar Peltser een boekje over uitge geven. Dhr. S. Kostijurin was van oorsprong een genaturaliseerde Wit-Rus, werkzaam bij de PTT in Bandoeng. Of Kostijurin des tijds op de TH-Delft heeft gestudeerd is d.z.z. niet bekend. J. E. M. v. Drunen (PK 1 AE) Secretaris Comité Radio(zend)- amateurs N.O. Indië. Zie „het draadloos ontvangstation voor den amateur" door J. Korver, uitgave Sythof - 1919, bladzijde 133: „5 juni 1918, het station te Bandoeng voor het eerst in Nederland waarneembaar ge hoord". gens Prof. A. W. Nieuwenhuis 3) althans in de jagerstammen van Borneo (de Poe- nan's van Midden-Borneo de naburige Beketans, de Boekat's en Ukit's, in Zuid- Borneo de Olo-Ot en de Boekit's) geen spoor van Negrito-bloed is te herkennen. Daarentegen heeft de bekende anthropo- loog Dr. H. ten Kate 4) als zijn meening uitgesproken, dat de West-Timoereezen een gemengd Melanesisch-lndonesisch ras voor stellen, tot het ontstaan waarvan waar schijnlijk zoowel Negrito's als Papoea's hebben bijgedragen. x) Studi sulla Razza Negrito. Archivio per l'Antropologia e la Etnologia, vol. VI 1876. 2) T. Altona: Over den oorsprong der Ka langs. Tijdschrift voor Indische Taal-, Land- en Volkenkunde, deel LXII, Afle vering 2, 1923. 3) De jagerstammen in Borneo's Oerwou den. „Indië" 1920. 4) Verslag van een reis in de Timoergroep en Polynesië. Tijdschrift van het Kon. Nederl. Aardrijkskundig Genootschap, deel XI 1894. Geïll. Encycl. van Ned. Indië van Gonggrijp. Kalangs. Deze stam leidde vroeger op Java een zwervend bestaan. Tegenwoordig wonen zij op de hoofdplaatsen Jogjakarta als timmerlieden en kooplieden en te Soe- rakarta als hoftimmerlieden, met dien ver stande dat ter laatstgenoemde plaatse on der kalangs worden verstaan alle hoftim merlieden dus ook de gewone Javanen wel ke dit beroep uitoefenen. Van de afstam ming der kalangs, die zich in niets onder scheiden van de Javanen, is met zekerheid niets bekend. De heer Wormer vraagt zich min of meer terecht af, waarom zoveel mensen in het wilde weg informeren, terwijl men in Ency- clopaedieën van Indië zo goed terecht kan. Echter: in Nederlandse bibliotheken zijn veel minder informatieve boekwerken over Indië dan W. denkt. Ook wonen vele lezers in dorpen met helemaal geen bibliotheek, maar tot slot: wij plaatsen vele vragen en antwoorden om de interesse van onze lezers te stimuleren. Van het bestaan in voorhistorische jaren van de Orang Kalang getuigt ook het be staan van een legende, door Van Hien in zijn „De Javaanse Geestenwereld", opge nomen in deel I. Volgens deze legende zou de orang Kalang zowel een everzwijn als een hond tot voorouders hebben. In elk geval worden met orang Kalang niet en nooit de Badoejs bedoeld in Ban tam. Toto Bernardus Wenno, per adres Vic's Viking Restaurant, Djl. Thamrin 31, Djakarta, zou gaarne in kennis gesteld worden met het adres van Margaretha Loomans. Goede sobat "toen ze nog samen in Temanggoeng op school ging tot 1943/4". Wie weet het adres van Emilia (of Melli) van Polanen Petel? Haar nichtje is bij een ongeluk ernstig gewond geraakt en zoekt contact met haar en/of de grootmoeder Nji Atjih bin Nood. Contact opnemen met re dactie TongTong. 15

Tong Tong | 1971 | | pagina 15