Padang in het begin van deze eeuw HIDOEP TEROES! fonds 60.000 Incomplete lijst van stortingen in juli 1971 Mw J. Adema 4,85; B. S. Brockholz 10,R. A. Bieri 35,W. Boverhof 10,H. L. Burghardt-de Boer 10, A. F. J. Budding 25,A. M. Burg 10,J. B. C. Baumgarten 100, Mw. B. V. Back 10,E. Boelens 4,10; Mw. F. J. Boonen Stam 10, Mw. E. Baumer 11,70; R. G. Coen- raad 10,Mej. E. Davidsz 10, Mej. J. L. Droop 10,K. S. v. Dalm- v. Loon 10,Mej. I. Elink Schuur man 10,Mej. D. A. Fukken 50, A. Gervais 10,Mw J. Hornung Hajema 10,F. C. Hattink Boere- ma 10,A. Hozemont 10,Mw. N. Hagtingius 2,50; D. B. v. Heuven 10,W. J. Johannes 20,E. W. Koolemans Beynen 10,H. de Koek 10,E. W. de Koek 10, E. Kievits 11,25; J. B. Loveriks 5, P. D. v. Leeuwen 15,J. F. Maas 25,M. A. C. Mulders 10,A. Mink-Bruins 10,P. G. Naeye 10, J. L. Nienkemper 5,50; Mej. A. H. Over- dijkink 10,J. H. W. Pothoff 10, N. F. Pierie 10,Mw. L. C. A. Pechler 10,A. Raphet-Mung 10,G. C. F. Rugebregt 10,Mw W. J. Rombach 10,Mw. Roelands-Valkenier 11,25; Prof. Dr. C. R. Ritsema-v. Eek 47,25; C. W. Saltzmann Klaassen 10,C. L. E. F. v. Swieten 25,W. F. A. Stock 10,Dr. W. Steenaart 30,J. K. v d. Steenoven 100,A. C. F. Tammeling Sikken 20,—; T. H. K. 10,—; Mw. Ver- vloet-Bruins 15,A. W. Vreede 10, Mw. C. J. G. de Vries Voerman 20, Mw V. Soet Vrijhoff 12,50; Mw. M. E. de Vries-Koens 10,Mw A. Watti- mena-v.d. Brink 10,Mw. Th. de Wit- Winkler 10,Mw. M. E. v. d. Zant- Slors 10,Mw. M. Kiveron-Tacoma 25,—. Totaal per 1 aug. 1971 f. 34.384,30 Rectificatie: Bij de vorige opgaaf werd abusievelijk opgenomen: B. Ong Kie Hong 20, dit moet zijn: Mevr. H. A. C. Kol-v. Kluyve 10, B. Ong Kie Hong f 10, HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Aile kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f 20,logies met ontbijt f 13,per dag per persoon inclusief be diening en B.T.W. Mijn vroegste herinneringen gaan terug tot ongeveer 1907, ik was toen drie jaar oud, mijn broer vijf en mijn zusje één. We woonden op de aan alle oud-Padangers welbekende Blantung, in een huis met voor- en achtererf. In de voortuin stonden hoge klapperbomen en in het midden een grote Bougainvillea, met in het gras uitge graven paden eromheen. Wanneer er klap pers geoogst moesten worden klom een man met een touw tussen zijn enkels de boom in, zocht de goede noten uit en gooi de die naar beneden. Een keer was er een man met een aap die voor hem naar boven klom en zo goed afgericht was, dat hij ook alleen de rijpe klappers eruit pikte. In de regentijd liepen de diepe paden om de Bougainvillea vol water; we lieten er bootjes in varen en vielen ,,per ongeluk" een paar maal met luid geplas in het water. Na afloop alle drie naar de mandiekamer, een schoon bad en een schone „tjelana monjet" aan. In de achtertuin waren een paar omge vallen bomen, die echter niet dood waren maar gewoon doorgroeiden. We klommen op de stammen en beleefden allerlei span nende avonturen, vaak als zeerovers op een piratenschip. Op een keer hadden mijn broer en ik ons kleine zusje, dat toen drie jaar was, langs een boomstam en een lad der naar boven gehesen en op het zinken dak van de gang naar de bijgebouwen neer gezet. Vol trots rende mijn broer naar mijn moeder in de ahtergalerij en riep: „Mammie, kom gauw kijken, een grote verrassing!" De verrassing viel natuurlijk erg tegen, vooral toen mijn zusje niet meer naar be neden durfde en een keel begon op te zetten. De kebon heeft haar veilig weer od de grond gebracht. Met onze vriendjes speelden we op het achtererf indiaantje, met wigwams, hoofd tooien, pijl en boog en verdere toebeho ren, alles zelf gemaakt door mijn ouders en de bedienden. We voerden hevige ge vechten uit onder krijgsgehuil, maakten de meisjes gevangen en bonden ze aan palen om geskalpeerd te worden. In 1909 waren er in Padang en omstre ken grote feesten ter ere van de geboorte van prinses Juliana. Een onvergetelijke in druk maakten de paardenraces bij Fort de Koek, met na afloop als extra nummer een gevecht tussen Indianen en comboys. Be legering van een blokhut, geschiet met pistolen, geweren en pijl en boog, galop perende paarden; we keken ademloos toe en vonden het eenvoudig geweldig. Nog dagen daarna hebben mijn broer en ik de schermutselingen met kussens op onze bedden nagespeeld. Het warme en vochtige klimaat van Pa dang kon gemakkelijk ontvlucht worden in de bovenlanden, heerlijk koel en met een weergaloos mooie natuur. Fort de Koek met zijn drukke pasar, het indrukwekkende Karbouwengat, de dromerige schoonheid van het meer van Manindjau en de adem benemende grootsheid van de Anaikloof met zijn bruisende waterval.- Sinds ik dat alles in mijn jeugd zag, is er voor mij nooit twijfel geweest of er we! een God bestaat. Een enkele keer gingen we op een mooie maannacht boven toeren in een rijtuig. Het regelmatig geklos van de paardehoeven in de stille sprookjessfeer van de maannacht hebben herinneringen in mijn ziel gegrift, die nooit meer zijn verbleekt. Dicht bij Padang waren de Ombilin-kolen- mijnen en de toen nog nieuwe cementfa briek. Ik stond met open mond te kijken hoe de bakjes met grondstof (of eindpro- dukt?) langs een bovengrondse kabelbaan af en aan rolden. In die tijd kreeg Padang voor het eerst telefoon en een bioskoop. Beide technische nieuwigheden hadden natuurlijk allerlei kin derziekten te doorstaan. Onder een tele foongesprek werd dikwijls plotseling de verbinding verbroken of je hoorde ineens op de achtergrond stemmen van andere mensen, waarvan je het hele gesprek woor delijk kon verstaan. Op klachten bij de centrale werd strijk en zet geantwoord: "ada kontak". Eens hoorde mijn vader, toen hij de hoorn van de haak nam, twee dames tegen elkaar zeuren over alle mogelijke kwaaltjes. Toen de ene stem ook nog over de buik klachten van haar man begon, riep mijn vader er hard doorheen: „Geef hem castorolie!" Verbazing en ontsteltenis bij de dames. De bioskoopvoorstellingen werden nu en dan gestoord doordat de film brak; een maal vloog zelfs een film in brand en dat gaf natuurlijk een hele consternatie in de cabine en in de zaal. Een ingenieur, werkzaam bij de kolen mijnen, had er plezier in iedere vrijdag avond dat er voorstelling was een twintig tal katjongs, of „boejoengs" zoals ze daar meen ik heetten, een vrijkaartje te geven. U begrijpt, dat werd me iedere week een gedrang van jewelste. Het moest zo eerlijk mogelijk gaan om ieder een beurt te geven en niet enkele knapen tweemaal achtereen binnen te laten, dus werden ze goed in de gaten gehouden. Het geheel was een da verend succes. Een gebeurtenis die heel Padang in be weging bracht, was een bezoek aan de haven van de Duitse kruisers „Scharn- horst" en „Leipzig". De vreugde van ons jongens kende geen grenzen toen er be zoekdag was en wij met onze ouders mee aan boord mochten om het hele schip te bezichtigen. Een echt oorlogsschip van bin nen bekijken, zoiets gebeurde niet iedere dag. In die jaren gingen de boten van de Rot terdamse Lloyd nog langs Pedang, terwijl de boten van de Maatschappij „Nederland" Medan aandeden. Zo bracht de „Ophir" op een dag een oom en tante uit Holland mee; hij was als adspirant-controleur ergens in de Padangse Bovenlanden geplaatst. Eerst kwamen ze een poosje bij ons logeren, tot dat alles in hun eigen huis op orde was. Tante had een mooie stem, tenminste dat vond ze zelf en zong iedere morgen toon ladders bij de piano. Wij kinderen konden dat niet waarderen en mijn broer (acht jaar), die er na een paar dagen meer dan genoeg van kreeg, stapte midden onder het gezang naar tante toe en verklaarde met luide stem: „Tante schei uit, want ik word dol!" Tante heeft daarna bij ons nooit meer toonladders of wat ook maar gezongen. Een andere meneer, die met dezelfde boot was aangekomen, nam zijn intrek in een van de twee hotels ter plaatse. Het ene heette laat ik maar zeggen „Hotel Oranje" en het andere „Hotel Insulinde". De be wuste meneer was in Oranje terecht geko men. De bediening liet nogal te wensen over en hij diende een klacht in bij de eigenaar, maar zonder resultaat. Hij dreig de toen naar het andere hotel te zullen gaan als er geen verbetering kwam, maar lees verder pag. 21, le kolom 17

Tong Tong | 1971 | | pagina 17