VOETSTAPPEN IN'N ANDERE WERELD DONGENGAN VAN SI KLAAS Kleur op bestelling BLADVULLING Een nare gebeurtenis na een waar schuwing. Mysterieuze belevenissen, zoals veel beschreven staan in TONG TONG hoeft men niet slechts in Indië te er varen. Ook hier in Holland kan de mens mysteries overkomen. Het gebeurde in de maand november 1964, dat wij onze kleinzoon van 41/2 jaar moesten verliezen door een val uit een raam van 6V2 meter hoog, welke tot gevolg had de dood van het joch, en hij werd in Roosendaal begraven. In begin augustus 1966 werden wij beiden (mijn vrouw en ik) door een kennis uitgenodigd om op donderdag 18 augustus verstrooing te zoeken in Blijdorp Rotterdam. Twee weken voor die uitnodiging stap te ik heel onrustig in bed en kon ik pas tegen één uur 's nachts de slaap vat ten. Zowat tegen drie uur die nacht werd ik plotseling klaar wakker en zag de kamerdeur opengaan en zag ik on ze overleden kleinzoon voor het bed staan. Met een duidelijke stem zei hij: N.a.v. mijn "Haai en Krokodil-don- gèngan op blz. 11 van T.T. 15/9-1971, hierbij een samboengan daaraan: een van mijn beste sobats, destijds Topo- graaf, was eens op tournee in de Men- tawei-eilanden-groep, west van Pa- dang. Tijdens een rustdag zei hij tegen zijn Ambonese mantri: "Zeg Oom, kan jij vis voor mij vangen, zoals die op de passar gister?" Mantri: "Natuurlijk baas en U mag de kleur van de gewenste vis tevoren bepalen." Mijn sobat dacht, dat zijn mantri maar wat opschepte. Zij stapten in een gevleugelde lippa-lippa (uitgeholde boomstam met aan weerskanten een bamboedrijver, om 't omkantelen te voorkomen.) Mijn sobat: "Hengel eerst een rode vis, voor mij uit 't water." 1. De mantri pagaaide rustig voort, terwijl hij scherp naar beneden keek. 2. Op een gegeven ogenblik stopte hij de lippa-lippa. 3. Gaf met de roeispaan een klap op 't water. 4. Liet toen heel kalm zijn geaasde haak in 't water zakken en haalde een 5. rode vis uit 't water. En daarna op dezelfde wijze op ver- "Opa, pas goed op Oma, voorzichtig hé!!!" daarna verdween het joch. Zo brak de 18de augustus 1966 aan dat wij met onze kennis jolijt zochten in de dierentuin Blijdorp en gingen vanuit Breda met de B.B.A. huiswaarts. Circa 7 uur 30 's avonds moesten wij het dorp Oosterheide in. Die intree- weg was erg hobbelig, doch mijnheer de chauffeur reed er met een flinke vaart overheen en werden de passa giers behoorlijk van de zitplaatsen op gewipt. Ook mijn vrouw, die op de achterbank zat en geen houvast had, werd de hoogte in geslingerd en kwam zij om de val te breken met haar linker hand op de vloer terecht en brak zij haar linkerpols en arm. Hiervoor moest zij vier lange weken in gipsverband rondlopen en bezorgt die breuk tot heden toe nog last. Deze gebeurtenis en waarschuwing van onze overleden kleinzoon had ik in de wind geslagen en was de ver schijning géén droom geweest. Men kan dergelijke waarschuwingen nimmer verwaarlozen in dit leven. zoek een gele en blauwe vis. Mijn sobat was betul stom-verbaasd en U, T.T.-lezers, zal dit zeker als vis serslatijn bestempelen. En toch is dit slechts vissersambon- nees, want de mantri zei: "Ini boekan goena-goena baas. Mijn vader leerde me dit in Ambon." Hier volgt zijn zeer logische verkla ring: als je een rode vis wil hebben, roe je net zo lang, tot je onder in 't water een 1. rode plek ziet liggen. 2. Dan stop je en 3. geeft met de roeispaan een klap op 't water. Alle vissen vluchten dan naar hun schuilplaatsen, d.w.z. uitsluitend rode vissen vluchten naar hun rode plek. De gele naar hun gele en de blauwe naar hun blauwe plek. Als je dus na die klap op 't water je geaasde haak in 't water laat zakken, kan je respectievelijk alleen maar een rode, een gele of een blauwe vis van gen. "Gampang seperti makan pisang Ambon, Baas". O. H. Kiliaan vervolg "Brief uit Soerabaia" posant 5-verdiepingsgebouw van de Bank Negara Indonesia. Op Wonokro- mo a/d kant van de weg naar Gunung- sari is een modern Terminal, compleet met verkeerstoren, loudspeakers en wachtkamers etc., waar dagelijks hon derden openbare motorvoertuigen in en uit rijden. Een behoorlijke ontlasting voor het busstation op Djembatanme- rah, dat nu bestemd is voor noordelijke richting. Heb ik je al verteld, dat de electrische tram verleden tijd is geworden? En dat de rails eenvoudig bedolven wor den onder het asphalt? Jos (Ir. Tönjes zag met ogen die europese toestanden maatgevend vinden; Jos met ogen die "veel slechter" gewend zijn. De handvol goede wegen in heel Indonesië kunnen (nogal logisch) niet op tegen het wegenstelsel van b.v. Nederland en Amerika, dat letterlijk tot in de verste uithoeken perfect is. We geloven direct dat Soerabaja en Djakarta ultra moderne nachtgelegen heden hebben, gelijk aan die in Europa. Maar dat bedoelt de "gewone uitgaan der" niet. Die denkt aan overal "een aardig terrasje" of restaurantje naar Europese maatstaven. Hier geldt ove rigens het "ieder zijn smaak". Tjalie en Lilian Ducelle b.v. kwamen vroeger al "overal", maar wij hadden ook een aparte sociale instelling (nu nog steeds), maar daarom ook konden wij Tong Tong maken... ABONNEES AMERIKA Tong Tong niet ontvangen of beschadigd en U wilt gauw een ander exemplaar? Bij Roy Stee- vensz, 11543 Buell str., Santa Fe Springs, California 90670 kunt U er om vragen. Naar Den Haag schrijven duurt lang! Een meisje van tegen de veertien, die- renvriendin, bezat een grote witte kaketoe. Op een dag lag ze weer eens ziek in bed, de dokter kwam, sloeg de deken op om haar te onderzoeken, en wie lag daar naast haar? De kaketoe! Krijsend en proteste rend tegen de vreemde man. En wat lag er noq meer? Een ei!! Wat die dokter gelachen heeft. Ditzelfde meisje had ook een makke eek hoorn. Op een keer kwam hij met een vaart van een boomtaak af in de kamer geploft, klom tegen de klamboe op en verschool zich in de plooien, waar hij hijgend bleef hangen. Een zwerm vogels fladderde wild en nijdig tjetterend voor 't open raam, maar durfde niet naar binnen. De badjing was ongetwijfeld op roof uitgeweest in hun nes ten. Nadat de vogels langzamerhand weg getrokken waren naar hun nesten, sprong de badjing in de vaste wastafel, ging onder steboven aan de kraan hangen en laafde zich aan de druppels met zijn rode tongetje. 14

Tong Tong | 1971 | | pagina 14