Het Laatste Huis Van Het Leven? OP REIS MET DE "SPECIAL PARTY" Bij Sijthoff's Uitgeversmaatschappij is onlangs verschenen van de hand van de gen.-majoor b.d. KNIL P. Scholten het relaas van de lotgevallen van de groep krijgsgevangenen bestaande uit 47 geallieerde opper- en hoofdofficie ren (de "special party") van welke groep ook de G.G. Jhr. Tjarda van Starckenborgk Stachouwer, en de ge neraals Ter Poorten, llgen en Schilling deel uitmaakten. Het boek opent met een hoofdstuk dat de voorgeschiedenis behandelt van het uitbreken van het grote conflict in de Pacific en dat uitvoerig de politieke en militaire achtergronden hiervan belicht alsmede de besprekingen die in 1940- '41 werden gevoerd tussen de gealli eerde staven om tot militaire samen werking te komen ten einde aan het steeds dreigender gevaar van Japanse zijde weerstand te kunnen bieden. In het hoofdstuk "Groep Zuid in Actie", waarin het verloop van de gevechts acties van de Groep Zuid de lie Divisie van 't KNIL op Midden-Java worden be schreven, over welk regiment de schrij ver destijds het bevel voerde, komen veel nog nooit eerder gepubliceerde détails van deze episode van de strijd ter sprake. Na achtereenvolgens in het Glodok- kamp en in de Chinese Patekoan- school als krijgsgevangene geinter- neerd te zijn geweest, komt de schrij ver in september 1942 terecht in 't Tien de Bataljon-kamp in Batavia, waar ook reeds eerder de G.G. en zijn naaste medewerkers verbleven. Ongetwijfeld zullen velen zich vaak hebben afge vraagd onder welke omstandigheden onze G.G. de tijd in Japanse gevangen schap heeft doorgemaakt. Bij het lezen van dit boek zal men een goede indruk krijgen van de waar digheid die hem in krijgsgevangen schap kenmerkte. Zijn kalme zelfbe wustheid trad ook aan de dag bij het interview dat hem in december 1942 afgenomen werd door Japanse journa listen, toen de G.G. zonder aarzelen als zijn overtuiging uitsprak een geal lieerde overwinning stellig te verwach ten. Eind december 1942 begint voor de "special party" de lange weg langs de vele gevangenenkampen van Singa pore, Formosa, Mandsjoerije en Japan, die in dit boek voor het eerst uitvoerig wordt beschreven: een verhaal van ontberingen tijdens de transporten en de gevangenschap, maar ook van een ongebroken geest, zoals dit gedichtje getuigt, dat in een contactblad in het Xe Bat. Kamp. circuleerde: It is easy enough to be pleasant When life goes along like a song. But the man worth while Is the man who can smile When everything's going dead wrong. Via de Ghangi gevangenis in Singapo- Ik ben 78 jaar, momenteel nog in staat om voor mijzelf te zorgen. Hoe lang ik dit nog kan, weet ik natuurlijk niet en dat is mijn moeilijkheid. Ik woon in een huis, waar mettertijd een bovenverdieping met 2 kamers en een stuk zolder vrij komt. 't Is een oud huis, dat niet meer volgens de ge meente aan de moderne voorwaarden voldoet. De huisbaas zal er nu verschillende verbeteringen aanbrengen en één daar van is een extra kamer beneden. Dan heb ik die bovenverdieping niet meer nodig en nu zou ik graag willen, dat daar een Indische dame kwam wonen, die, wanneer ik te oud en misschien te ziek ben, om voor mezelf te zorgen, dit voor mij zou willen doen; uiteraard tegen betaling. Ze kan vanaf, dat ze komt, kost en inwoning vrij krijgen. Wil ze apart voor zichzelf koken, dan delen we de keuken en koken op verschillen de tijden. Hoe de toekomst zijn zal, weten we natuurlijk niet, maar ik ben op leeftijd en ga naar 't einde toe, hoeveel jaar, of misschien maanden nog maar. Ga ik ineens dood, of met een ziekte waar voor ik naar 't Ziekenhuis moet, óf krijg ik iets, dat langer duurt en waar bij ik thuis kan blijven. Wie zal 't zeg gen, maar 't moet onder ogen gezien worden, want een bejaardentehuis is voor mij net zo'n schrikbeeld als 't armenhuis voor vroegere generaties. Ik heb verschillende bejaardencentra gezien. Ik weet, dat de mensen er meestal goed verzorgd worden, maar om van een compleet huis in 1 kamer opgeborgen te worden, benauwt me. Wij Indischen zijn nu eenmaal aan ruimte gewend. Als 't moet, dan doe je overal afstand van en dat zou in dit geval in de 1e plaats al mijn boeken zijn en wat doe je in een bejaarden centrum, waar je zelfs 't kleine beetje huishouden mist, dat je nu nog hebt, re volgt een verblijf in verschillende kampen op Formosa, tenslotte Japan en Mandsjoerije. In het kamp nabij Moekden komt ein delijk op 20 augustus 1945 de bevrij ding. Een door de geallieerde gedropte missie brengt de bevrijding terwijl Moekden door de Russische troepen, als gevolg van het feit, dat Rusland op het laatste ogenblik nog aan de strijd tegen Japan deelneemt, bezet wordt. Het boek is geïllustreerd met vele tekeningen van het kampleven op For mosa en Mandsjoerijë, en diverse kaarten. Van harte bevelen wij dit zeer lezens waardige en boeiende boek aan bij allen die belang stellen in al hetgeen zich afspeelde in het verloop van de Pacific-oorlog. Verkrijgbaar bij Boek handel Tong Tong, f 18,1, porto. Ch. M. als je ook niet meer lezen kunt, wat je wilt. Kun je misschien bij al de mensen, die je kent, voor mij moeite doen om iemand te vinden, van zo tegen de 60, die zelf nog helemaal fit is, die onder bovenstaande voorwaarden bij mij in huis zou willen komen. We kunnen el kaar volkomen vrij laten voor zover er nog niet voor mij gezorgd moet worden. 't Zou natuurlijk prettig voor haar zijn, als ze in deze buurt kennissen of familie heeft. Een gezellige Indische dame, lief en toch flink, als 't nodig is. Je weet wel, wat ik bedoel. 't Zou natuurlijk voor haar aanbeve ling verdienen, als ze zelf een pensioen heeft. Zolang ze bij mij is, heeft ze dat pensioen helemaal voor zich, want ze hoeft geen kost en inwoning te betalen. Voor mij zou 't een rust zijn, te we ten, dat ik niet naar een bejaardente huis hoef. Die verbouwingen moeten nog be ginnen, maar 1 logeerkamer heb ik boven wel. Zoals de situatie nu is, is 't nog geen kwestie van vandaag of morgen, dus heb je de tijd, als je voor mij wilt uitkijsken. Dit is een echte brief, geschreven door een Indische dame "in het oosten des lands". Deze dame vroeg ons om advies of hulp. Dus dachten wij: als Lilian en Tjalie niet zelf helpen kunnen, waarom leggen we de problemen van haar niet voor aan alle lezers? Zesdui zend mensen weten meer dan één! Wie weet is er een alleenstaande dame tussen de 50 en 60 die er al lang wat voor voelt om de Randstad Holland te verlaten (of elke andere langzamerhand vervelende omgeving) en verder vol doet aan de wensen van deze brief schrijfster. Het zou ons een apart ge noegen zijn de dames met elkaar in contact te brengen. Schrijf dan aan Tjalie of Lilian. Redactie Tong Tong. «UWöfc vtt 8 i'*T SOOS («018 mm '<?*««*>.- as >ssm* ZÏSJx .W.SSSN0ÏX VXft Je-lah-je-kripoet is er weer! Humor uit het oude Indië - de beste verhalen en moppen uit zeven jaargangen Tong Tong. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 3,50 f 0,50 porto. 16

Tong Tong | 1971 | | pagina 16