•- H.I.S. te KOETA-RADJA WAT IS KAJOE SAPAN? Een foto van de Soerabaiase H.B.S Vereniging "U.N.I." uit het begin van deze eeuw. Op de achtergrond het vaandel met de wapenspreuk ''Per aspera ad astra" Op de voorgrond: Weijers, Macherez en Mertens. Op de voorste rij zittend: derde van links: Leoni Macherez, in het midden Marie van Laai, g rechts de meisjes Proper en Catrien de Rooij. Derde rij: 2e van links Elsa van LeeuwenPauline Goldman (met hoed) en Poppie Bergveld en op het emde van de rij de meisjes blot. Op de tweede rij van achter: links van Laar en van DorstenPiet Wij ga (in donker matrozenpak) en op het einde van de rij Cor Schoen, in het midden Ockers en achter hem bij het vaandel van der Ligten. Misschien weten oud-H.B.S.-ers uit die tijd nog meer namen en ook het jaar waarin deze foto werd gemaakt. De H.I.S. had een z.g. "aanvangsklas- se", waar Atjehse kinderen, vaak uit de rimboe, vast wat vertrouwd werden gemaakt met schoolleven en Neder landse taal. De schooljeugd sprak van "avonse klas" of "nulde klas". Het leerjaar was een paar maanden aan de gang, toen er op een ochtend 'n klein schuw jongetje werd gebracht, zoontje van een Oeloe-Balang uit het diepe binnenland, dat als a.s. opvolger toch minstens lezen en schrijven moest leren. Hij werd, netjes in toetoep jas en korte broek, bij me afgeleverd. O, wat keek de stakker verschrikt. De hele klas zat toe te kijken, en dan nog zo'n blonde juf! Ik wees hem een plaats aan en liet hem verder zelf experimen teren. Eerst djonkokte hij op de zitting, vervolgens zette hij zich op de leuning, om er tenslotte op de juiste wijze in te komen met hulp van een ander Atjeher- tje. Toen begonnen de kleren hem te be nauwen; hij deed zijn jasje open, zodat zijn gezellige dikke buikje er uit piepte. Doch als ik, bij ongeluk, ook maar even in zijn richting keek, knoopte hij het haastig weer dicht. Ik vond deze eerste schooldag voor hem zo zwaar, dat ik tegen zijn buur man zei: "Ga maar een beetje met hem spelen op het erf. "Gauw klonken ent housiaste kreten. Ik keek uit het raam en daar draafde een spiernaakt man neke door de tuin. De kleren lagen op een hoopje op de galerij. A. Moll-Lips In 't laatste T. Tong blad gelezen over kajoe sapan. Daarvoor ben ik al menige Apotheek bin nengelopen; ja, de medische naam of latijn- se, ken ik niet, maar ze weten niet wat 't is. Reeds 20 jr. zoek ik 't hier in Holland. Kajoe sapan is bruinrood van kleur, als thee getrokken, wordt hij paarsrood; tegen buikloop en zwakke darmen, die ik zelf nog af en toe overhoud van het kampleven in Kampili (Makassar). Daar behandelde mijn moeder mij ermee en een neefje van toen, 2 jr. opgegeven door de dokter, had dysenterie en mijn moeder hem in de loods vroeg te behande len en hij is nu al semie-arts. Mijn eigen broer als jongen van 4 a 5 jr. ook daarmee geholpen, als drinkwater. Ook na 't kampleven, dronken we het nog maan den erna; helaas is mijn moeder overleden in 1956. Waar kan ik "t hier krijgen? In 't kamp is menigeen erdoor genezen op voorschrift zelf van de kampdokter en de Jap zorgde, dat 't binnen kwam en clandestien kregen sommigen van buiten 't kamp, ook mijn moeder. Heb af en toe weer last van de kwalen, met een beetje maar hete rommel, of laxe rende groenten, ofschoon ik nog liever Indisch eet en weinig Hollands lust. Wat waren die ouwe mensen toch knap zonder diploma, misschien, omdat mijn moeder daar in Makassar geboren en ge togen is, dat ze de kruiden goed kent. Zij is zelf een Indisch meisje, met voorouder boeginees, waar ik nog trots op ben, maar helaas hollandse vader en 't Europaland trekt ons meer aan en nu in later leven (ik ben 57) begon ook in 't koude landje zonder kruiden, maar volgestopt met chemische producten van medicijnen. Als U mij 't adres kunt geven, graag! Mevr. J. A. Böck 17

Tong Tong | 1971 | | pagina 17