aic HERINNERINGEN UIT GANG CORRECT (:~lÖyókeclei\^) N V. ADMINISTRATIE EN INFORMATIE CENTRUM Bij het lezen van het artikel "Ngo- brol" in Tong Tong van 15 september 1971, kon ik niet nalaten de schrijfma chine te voorschijn te halen en op ge noemd artikel in te haken. 'Gang Boldy" wekt bij mij zoete herinneringen op. Bibih Tjemplong heb ik helaas niet gekend. Maar wel Pah Djoh boven op de helling bij de spoor wegovergang. Die goede man wist hoe je jongelui (die een vrij lesuur hadden of gebollost waren) kon laten smullen van de heerlijke "tahu petis". Later kreeg Pah Djoh gezelschap van een ijsstroop verkoper en diens "IJs-Shang- hay" mocht er ook wezen. "Gang Boldy" is genoemd naar een Armeense familie Boldy, die oorspron kelijk afkomstig was uit Armenië, maar zich na vele omzwervingen in Malang vestigde. Hier begon Margar Jacob Boldy een dogkarverhuurderij. Ook was hij eige naar van enkele woonhuizen in deze straat. M. J. Boldy en zijn vrouw Ma- riam-djam Galstaun hadden twee zo nen. Een van deze, Emanuel Jacob Bol dy is mijn schoonvader geworden. Een aardige bijzonderheid voor mij is het volgende. De geboorteacte van mijn vrouw Julia Boldy is getekend door Oudkerk Pool, een broer van mijn va der die destijds assistent-resident van Palembang was. Denk ik aan Malang, dan denk ik ook aan de vele sporten die in dit berg- stadje werden bedreven. Ik kan me herinneren dat we toen ook onze Cruijffies, Keizers en Moulijntjes had den. Om bij voetbal te blijven. Wilde niet iedere kleine goalie een Bep Bak huis of een Mo Heng of de Wilde zijn? Nemen we bijvoorbeeld de V. V. Xer xes, dan zijn het de gebroeders Schuur man - Frits en Piet; Charles, de politie man; Kwee van de motorenhandel; No- no Klatt, Neuvenheim. Dodge, Tjoh Geduld, Rudi Telwe, Kalengkongan, Goudsmith, Verdonk en mijn broeder Wil. Wat waren het een spannende wedstrij den tegen bijv. The Corinthians met een George Cooke, Hooyer, Hoebink Miel de Klerks, Max Alkadri. Of een H.C.T. N.H. met een Mo Heng en dan nog die Arabische Club Al Badar met Saleb en Omar. En de wedstrijden werden dan gespeeld in het mooie stadion onder leiding van o.a. scheidsrechter Viehs. Na zo'n wedstrijd klom ik dan weer op mijn stalen ros (bromfietsen kenden wij toen helaas nog niet) en trapte dan Blimbing waarts. Ik zie de tocht voor mij. Van het stadion richting Kajutan- gan, stoplicht, linksaf. Achtereenvol gens kwam ik langs Hotel-Restaurant Mabes, het politiebureau en daarvoor de klok. Aan het begin van de Tjela- kethelling de NIROM, iets verderop de Fraterssohool en daartegenover het Militaire Hospitaal. Verdergaand links de Zustersschool, Toko Madras, firma Smelt en dan het politieposthuis met "Alva", de schrik van de schoolgaande jeugd, als je fiets niet voldeed aan de gestelde ei sen. Verder fietsend zie ik de motorhandel van Demeeltraadt en nader ik Lowo- kwaroe met zijn strafgevangenis, de Malangpoort (later afgebroken). Ik pas seer dan gang Lang en zie voor mij de Glintoeng helling met aan de linker kant de melkerij van de familie May. Dicht bij Blimbing de onderafdeling van de Suikerfabriek Kebon Agung. In een van deze huizen woonde de jour nalist en schrijver Walraven. Nog een paar forse trappen en ik was thuis. Aan deze route herinneren mij nog vele namen van families die daar ge woond hebben, o.a. Binkhuizen, van Demmeltraadt, van de Son Brouwer, van Ingen, Oosterhout, Seijdel, Schaf- fer, Wittenroodt, Blok, Wilmink, Non Banniseth, May, van der Zwaan, Sasse, Sluimers, Solbrig, de Boer Vervoorn, Hageman, Walraven, van Ossohatz, Springmeijer, Raket, Meelhuizen, Molt- zer, Meijer, Braun, Buys, Pas, Melger, Klootwijk, de Bruin, Roelofs, Ticoalu, Gase. Dit was dan mijn "Ngobrol" P. H. Oudkerk-Pool N.a.v. Hr. R. Westerkamps "Selamatan in Kolaka" in T. T. van 15-9-1971 op blz. 16 middenkolom, 3e alinea van onderaf: Een voor mij ongewoon gezicht: Een Indo nesiër boven zijn thee te zien. Hierbij een samboengan: Toen ik indertijd als chirurg in Mataram (hoofdpl. van t eiland Lombok) zat, was daar ook een Westers geörienteerde Indon. veearts. Een heel aardige kerel. Tijdens een slametan bij de Kap. der Chinezen, had hij niet alleen een bord vol indonesisch eten, maar ook een glas bier voor zich op tafel gezet. Ik: "Zeg Mas (broer), mag jij als Mo hammedaan wel alcohol drinken?" Hij: "In de Koran staat: laat de eerste druppel alcohol nooit over Uw lippen vloei en. En dat doe ik ook niet." Hij doopte zijn vinger in zijn bier en liet de eerste druppel op de vloer vallen. Daar na dronk hij de rest heerlijk op. Net zoals de bijbel, heeft dus ook de Koran zijn aparte "kenners". O. H. Kiliaan Senjumnja manusia adalah setnatjam suwap. Er zijn mensen, wier glimlach op een heet gelijkt Karunia jang pertama jaitu karunia, djika dapat lagi jaitu mewadjipkan. De eerste gunst is een gunst, de tweede is reeds een verplichting. ie Tjeremin lebi baik dari pada serenteng ajahanda. Een spiegel is beter dan een lange rij voor vaderen. Tulus dengan hati benar adalah berbahaia sanget. Oprecht en eerlijk is gevaarlijk. Sangkal dari kampak dapetnja oleh puhun untuk merubuhkan puhun. Menige boom levert de steel van de bijl, waarmee hij wordt geveld. Satu roh dalam badan itu namanja persaha- batan benar. Ware vriendschap: één ziel in twee lichamen. Mendjadi kaja dengan tah besungar ada ter- lalu susah tertimbang mendjadi miskin tah men gad u-ad u. Rijk zijn en niet hoogmoedig worden is moei lijker dan arm zijn en niet klagen. Berbanjak manusia ada banjak bertahu tetapi tah ada mengerti, banjak bertahu, tetapi tah ada k et ah u an. Er zijn mensen, die alles lueten, maar niets begrijpenalles kennen, maar geen kennis hebben. Djaman tetap tinggal, kita orang jang meialu in. De tijd blijft, wij zijn het die voorbijgaan. Djika tjotok terbukti: "TEMPO MEDJADI HARTA", tamtu kita semua mendjadi kaja. Als tijd geld is, dan leeft iedereen boven zijn stand. Manusia jang memandeng: "TAH ADA TEM PO". jaitu manusia jang menggangur. De inensen, die nooit tijd hebben, doen het minst. J. N. PFAFF VP at een razend knappe transcendente ivaarheid! Red. Assuranties Reisbureau Administraties Financieringen Adviezen Groot Hertoginnelaan 41 Den Haag Telefoon 070-64 39 05* Onze Afdeling Financieringen HELPT U ZEER SNEL AAN GE 05* X LD

Tong Tong | 1971 | | pagina 20