PRIJZEN OMHOOG "De sigé voor Dertig Gulden!" cM-rdjoenö-* <^lOelirang Contact gezocht Eigen maat Dat bent U, lezer! Dat zijn wij allemaal van Tong Tong, nu de abonnementsprijs met 2,50 omhoog moet naar 30,per jaar. We hebben tot het laatste moment toe samen met de drukkerij en de expeditie zitten rekenen hoe we het best uit de prijs- en loonsverhoging over de hele linie zouden kunnen springen zonder al te rigoureuze verhogingen, maar als U zelf nagaat dat de drukkosten in totaal 15% stijgen en de posttarieven in totaal niet minder dan vijftig%, begrijpt U dat er aan prijsverhogingen met geen mogelijkheid valt te ontkomen. Wie oplettend het nieuws van de laatste maanden gevolgd heeft, weet ook dat verscheidene kleine bladen in Nederland de strijd tegen de duurte hebben moeten opgeven en zich geluidloos door grote bladen hebben moeten laten inslikken. Dat soort redding is voor Tong Tong niet mogelijk, omdat wij met ons bijzonder karakter niet in het denkpatroon van andere bladen passen. Wij moeten dus de (in de toekomst nog véél moeilijker) bestaansstrijd in ons eentje uitvechten. Hoe lang dat duren kan, kan niemand nu nog berekenen; wij kunnen alleen hopen op het beste. Met de eerste set-back van onbepaalde omvang hebben wij al direct te maken: hoeveel abonnees zeggen nu hun abonnement op? Elke opzegging snijdt er met dertig gulden in. Dat kan elke begroting weer een flinke deuk geven! Help te duimen Met enige zekerheid kan niet alleen Tong Tong, maar ook geen enkel ander periodiek, de toekomst optimistisch bekijken. Het komt in de toekomst aan op de kracht van morele waarden: Hoe lang zullen lezers en uitgever samen taai genoeg blijken? Tjalie zelf zoekt al ijverig op neventerreinen naar uitwegen, want hij beseft goed genoeg dat 30,"terlaloe berat" is voor velen onzer. En is hij blij als men in etappes betalend in elk geval abonnee blijft. Wij wensen U behalve veel taaiheid, ook wijs beleid toe. Laat ons verder op Goed Geluk blijven hopen, want als de hele maatschappij de inflatie overwint, komen wij er vanzelf ook bovenop. Voor de jaarabonnees in Nederland, die in etappes gaan betalen, zijn er dus deze nieuwe prijzen: Per nummer f 1,25. Met een ringgit in de maand heeft U dus telkens in elk geval twee nummers. Per kwartaal is de prijs f 7,50, per half jaar 15,Dit alles maakt inderdaad de administratie moeilijker, maar dat hebben wij er voor over. Als U op Uw beurt nu al Uw kleine betalingen zorgvuldig aanstreept op Uw kalender, blijft U ook goed bij. En zijn omslachtige na-vorderingen niet nodig. Wij zijn inderdaad méér op elkaar aangewezen nu. Dank daarvoor! BUITENLAND PER ZEEPOST (per jaar) Binnen Europa 37,Buiten Europa f 42, BUITENLAND PER LUCHTPOST (per jaar) Australië en Nw. Zeeland 78,Z.-Afrika, Z.-Amerika, Indonesië, Maleisië en India f 63,Canada, Ver. Staten, Suriname en Antillen 53, Tot onze verbazing zijn er van vele kanten (natuurlijk van Oosthoekers) verzoeken binnengekomen om de voor plaat-foto van het nummer van 15 ok tober: het Ardjoeno-Welirang complex. Helaas laat de eigenaar zijn foto niet los en heeft hij het negatief niet meer in zijn bezit. We kunnen echter de foto laten her-fotograferen en daar afdruk ken van maken. Die zijn natuurlijk duur. In de afmeting 12 x 18 (net zo groot als de voorplaat) kost elke afdruk 10,in de afmeting 18 x 24 is de prijs 15,Een passepartout wordt er niet bijgeleverd. Opgaven bij de Redactie Tong Tong. Door Indonesische nabestaan den van Leo Hans Theunissen en vrouw (beiden overleden) wordt contact gezocht met bloedver wanten in Nederland. Hen wordt verzocht te schrijven naar "VENTJE EFFENDI,, Luitnan. TNI (AD) pada hulpmagistraat di Ta sikmalaja, Indonesia". ©YD?/ BRIEF VOOR C.A. Wil C.A., schrijfster van "Een ver schijning" in "Voetstappen in een an dere Wereld", contact opnemen met de redactie? Er ligt een brief voor haar. Grote ruzie in een groot Hollands dag blad: Een Franse chefkok zegt dat Hol landers niet kunnen koken, waarop Nederlandse collega's de Franse mees terkok uitdagen... Hier kan (zoals periodiek gebeurt) braaf mee - gediscussieerd worden, maar pas als U zoals ik een dag of tien in Frankrijk rondneust en eet in allerlei restaurants, van de grote, gerenom meerde af, tot kleine bistro's toe, WEET je het verschil en praat je er dus niet meer over. Proef alleen maar twee gerechten die in Nederland ondenkbaar zijn, tri pes (b.v. a la mode de Caen) en mu- seau (en salade), respectievelijk dood gewoon babad en djinggor (snoet van varken of rund), dan wéét je dat Fran sen kunnen koken. Discussie gesloten. Verder is het serveren in Franse res taurants (ook de kleinste!) ALTIJD per fect, galant, snel, en in elk geval zón der dat air van veel obers in Holland dat ze per sé niet aangezien moeten worden voor knechten. Voor de Franse ober is serveren een genoegen en een vreugde. Met uitzondering van scho tels als bouillabaise is de doorsnee maaltijd een diner van vier gangen, 's Avonds zitten alle restaurants vol. Mensen gaan daar uit dineren alsof zij een culturele manifestatie meemaken (wat zo'n diner vaak ook IS). In Hol land gaat men "buiten eten". Stop. Men hoeft toch niet met alle volken in de wereld te wedijveren wie de bes te is? Dat leidt o.a. tot journalistiek die voortdurend schamper of zuur be kijkt wat Amerikaans is. Holland HOEFT niet te wedijveren met Frankrijk; dat doen andere volken ook niet. Een een voudige oude ober in een nuchter, eer lijk Hollands eethuis is óók onverslaan baar, als hij een goeie kop koffie en een flinke uitsmijter brengt met een vriendelijk "Mööge meneer!" Denk aan wat de Indonesiër zegt: "leder mens moet zijn maat weten." GEEN FLAMBOYANT ONDER DE PAN! Onze flamboyant-tegeltjes zijn volgens een ander procédé ge maakt dan de gewone Delftsblau we. Dit was nodig om de speciale rode en groene kleur te krijgen en te houden, want het is U mis schien wel bekend dat door het bakken, kleuren vaak totaal ver anderen. De flamboyant-kleuren zijn dus niet "ingebakken", daardoor ook niet bestand tegen grote of zware druk. U krijgt dan mogelijk kras sen of schilfers. Dus de flamboy ant alleen hangen alstublieft, dan kan hij jarenlang blijven boeien! 3

Tong Tong | 1971 | | pagina 3