DE GORDEL VAN SMARAGD Muuuuulelc deze! ELKAAR GEMAKKELIJK MAKEN Meer dan drie eeuwen was Neder- lands-lndië een kolonie, een wingewest. Op grond van de veronderstelde blan ke superioriteit en met Gods naam op de lippen hebben Nederlanders eeu wenlang geprofiteerd van een keten van bijna bovenaards mooie eilanden, aan de andere kant van de wereldbol. De Gouden Eeuw werd goud door het zweet van koelies, die geleerd hadden dat er meesters en slaven bestonden en dat de meesters blank van uiterlijk waren. Blanke meesters, die bv. op Banda de bevolking stelselmatig uit roeiden tot heil van de Verenigde Oost -Indische Compagnie. Nederland hoeft niet trots te zijn op wat verre voorouderen presteerden in de "gordel van smaragd", waar pas omstreeks 1860 de regelrechte slaver nij werd afgeschaft. Maar natuurlijk moet alles bezien worden in het licht van de tijd, waarin een en ander zich afspeelde: een tijd die niet meer de onze is. Nog van 1873 tot 1904 woedden de beruchte Atjeh-oorlogen, die ongeteld veel slachtoffers eisten. In 1907 werd het verzet in de Bataklanden bloedig neergeslagen, Bali en Lombok werden in 1891 en 1894 onder Nederlands ge zag gebracht. Na Wereldoorlog II voerde Nederland twee "politionele acties", omdat op 17 augustus 1945 de Indonesische Repu bliek was uitgeroepen. Het machtsspel van Nederland in In donesië is verleden tijd. Toen we dit brokje geëmotioneerd proza aan een paar vrienden lieten lezen en vroegen uit welke hoek deze wind kwam waaien, was het prompte antwoord: van links! extreem links! Waarop wij: "Mis poes! Dat is de in leiding van jullie boekje van de Tele graaf over het bezoek van Juliana en Bernhard in Indonesië!" (Heb je ove rigens wel gemerkt hoe de samenstel lers met geen mogelijkheid woorden als Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid over hun lippen konden krij gen?). Tja, dat heb je met boeken die je in goed vertrouwen bestelt en betaalt. Na de uitzendingen voor de Televisie, waar diverse interviewers zich kron kelden en draaiden om toch vooral niet rechts en niet-koloniaal en anti-gene- raalsbewind te zijn, hadden we eigen lijk niets beters moeten verwachten. Maar dat de verhuizingen naar de lin kervleugel zó gehaast zouden plaats hebben, hadden we niet verwacht. Zou het komen door de moeilijker exploitatie van kranten en tijdschriften dat in de trant van "Parijs is wel een mis waard" rechtse perskoningen schij nen te denken: een grote oplaag is wel een periodiek overstapje naar links waard? Want het valt wel op dat voor heen rechtse kranten thans vaker link se deuntjes mee fluiten. Waarbij wij uitdrukkelijk vaststellen dat de overstap naar links zélf niet erg is, maar wel de valse en stuntelige manier waarop het door vele rechtse meneren gedaan wordt. En waarvan bovengenoemd boekje extra getuigt. Soortgelijke journalistiek is natuurlijk alle Indischgasten en Indonesiërs op gevallen. Dat gekronkel om weekla gend "Mea culpa"! te roepen, zelfs door personen en instanties die een halve eeuw geleden nog graag de po litionele knoet over Indonesië lieten knallen. Zoals zo vaak in Holland: zij die het meest jammeren, hebben de meeste boter op hun kepala. Natuurlijk blijft het geld verdienen nummer één en moet men af en toe toch ook wel "mooie" dingen zeggen, dus wordt b.v. in tekst en foto's (van de beide staatshoofden) gezegd dat er "geen wrok" is, "sans rancune", maar daarnaast worden toch maar et telijke rotdingen gezegd en gefotogra feerd van het Indonesië "van het gene- raalsregime" die getuigen van nieuwe wrok. Dus zijn ijverig ook vuilnisbelten, achterbuurten en bedelaars gefotogra feerd. Dat heet dan "objectief": ser veer een verdiend taartje op een sme rig bord! Het mag dan een machtig spel ge noemd worden, dit spel der verschui vende politieke machten, maar er wordt toch menige partij bij weggeven die ge tuigt van onoprechtheid en grove smaak, die NERGENS enige apprecia tie vinden kan. Maar de foto's zelf zijn over het alge meen mooi en uniek. Voor hen die een leven lang het Oranjehuis in Indonesië gewenst hebben, blijft dit fotoboek een dankbaar bezit ondanks de tekst! T.R. Elke brief die ik van "Si Klaas" Pfaff ontvang, draagt achter op de envelop pe de door Klaas geschreven woorden: "Men kan zoveel in dit leven doen om het elkaar gemakkelijk te maken". Het is een schijnbaar simpele verzuchting, maar wie kranten leest, radio beluis tert en TV ziet, moet vaststellen dat massa's zg. "nieuws", vele ongelukken en twisten, zure en schampere com mentaren op TV, er echt alleen maar op uit zijn om een ander dwars te zitten. Wat heeft H.M. de Koningin al niet moeten aanhoren over die reis naar Indonesië, wat moeten dagelijks ministers al niet aanhoren. Elke hande ling moet voortgescheurd worden dwars door opposities, amendementen en eindeloze critieken heen... en dat heet allemaal: Democratie! We zijn al lang bezig de democratie grondig te vermoorden!... In de krant van vandaag het bericht je van een herdershond die levend werd begraven; gisteren een dieren handelaar die een "surplus" aan schild padden "dumpte" in de Biesbos, "kata- nja tida taoe" dat de uit Noord-Afrika afkomstige schildpadden de eerste de beste winter beslist niet zouden over leven. Wel, ze stierven binnen een week! En een tijdje terug de film over wreedheden, begaan aan export-dieren. En daarvan 'n stukje over "jacht" door harteloze sadistische dierenbeulen. Het lamme is, dat door zulke waar heden als laatstgenoemde alle jagers van tempo doeloe bij stedelingen een slechte naam hebben. Had het er on langs nog met Bartman over: dat te genwoordig het essentiële begrip Ja gen niet meer bestaat. Dat zich be weegt op de terreinen van de natuur liefde, dierenbescherming en "challen ge" van het weerstandsvermogen. Al leen insiders "van toen" weten wat het is. Maar verder is de jacht (zoals zij begrepen wordt door o.a. de filosoof Ortega y Gasset) in deze afglijdende, vaak decadente cultuur totaal onbe kend. Evenals zulke "verouderde be grippen" als liefde en genegenheid, die bijna helemaal zijn weggezakt in sex, porno, perversiteit en tegennatuur lijkheid. Waarin Holland een aardige partij begint mee te spelen. In de adverten tiepagina's van vandaag niet minder dan drie Hollandse films (tegen NUL in vorige decennia). De films: "Wat zien ik", "Daniël" en "Blue movie"; ondeugende films zogezegd. Terwijl TV-gasten officieel trots zijn op het feit dat de Hollandse TV de "pri meur" had met een masturbatie-film pje. Doet ons allemaal denken aan een opgroeiende Mulonees die trots zijn eerste schuine mop vertellen mag. Toch is dit alles sinds Marga Klompé officieel "cultuur". Oom Tjet zou zeg gen: "Muuuuulek deze, Peh!" (Wij weten heel goed dat sommigen weer zullen mopperen dat dit stuk "anti-Nederlands" is, maar dat móet dan maar in hemelsnaam. JUIST als Nederlander moeten wij zulke immora liteiten en leugenachtigheden signale ren. Dat al te serviel alles goedvinden wat hier gebeurt, is levensgevaarlijk voor onze maatschappij die voor onze kinderen totaal rechteloos en moraal- loos belooft te worden. Het is inder daad waar wat de Ouden zeiden: "Die de Goden verderven willen, slaan zij met blindheid"...) T.R. 4

Tong Tong | 1971 | | pagina 4