ALTIJD FIT ZLJN EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. NAMEN II NAMEN III RIJMPJE HET DIERBAARST Kinderen van deze tijd VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Na.v. mijn "Namen" op blz. 5 van T.T. 15-9-1971 hier nog enkele bekende en min der bekende naamsverbasteringen: 1. Mispelblom Beyer - Misih beloon bajar. 2. Goede Geburen - Koeda kebiri (gecas treerd). 3. Louis Diduksman - Koeli goedigen (schurftig) 4. Corry van den Broek - Koppi toebroek. 5. Léon Boutier - Keeong boenting. 6. Johan Tissot van Patot - Gajoong peeat- peeot (vol deuken) 7. Jan van den Bos - Ban Ndjèblos (Klap band). 8. Lodewijk van der Sas - Wèwèk bangsat. O.H.Kiliaan Naar aanleiding van het artikel "Namen" in Tong Tong van 1 sept., moet ik U toch schrijven, dat dat stukje mijn ergenis heeft opgewekt. Wat bedoelt schrijver (of schrijfster) hier van b.v. met "nieuwere Indische generaties, die zo gek niet zijn". Inderdaad heeft hij of zij gelijk, dat bijnamen eruit raken. Maar is het zo leuk om je hele leven b.v. "Zus" of "Jong" te worden genoemd? Dat wil de nieuwere generatie hun kinderen inderdaad niet meer aandoen, enz. enz. (bekort.) P. Berkholst-Schardijn We breken niet af omdat we onbeleefd willen zijn, maar omdat we in eerste instan tie het gelijk kiezen van de inzendster van het eerste stukje. Bijnamen worden door de omgeving "opgelegd"; niet door de dra ger verzonnen. In de bijnaam leeft het milieu en de "toeroenan". Alle taalkundigen zijn ook van mening dat in bij- en plaagnamen een brok onvervalst en goud-eerlijk taalge bruik ligt opgesloten, waardoor men taal en volk vaak prachtig begrijpt. Van deze "extra-namen" afstand doen ter wille van b.v. de assimilatie is gewoon een eerlijkheid forceren. Wie lang over vele bijnamen piekert (Holland zit er stampvol van, maar ook b.v. Betawie) zal merken dat er vaak heel subtiele variaties in ver scholen zitten en dat men er de volkspsy chologie heel goed door leert kennen. In zendster gelooft het niet, maar er IS ver schil in het gebruik van de naam Muis en de naam Tikoes! Er zijn inderdaad Indische (Indonesische) spotnamen, die behoorlijk vals kunnen zijn, maar zo is het ook in de Hollandse taal of elke andere. Waar wij mede achter staan is: heb je een echt indische bijnaam, schaam je er nooit voor. Een Hollandse of Engelse zou lelijker kunnen uitvallen... T.R. N.a.v. Oma Tilly Guttenbergs "Leuke Rijmpjes" op blz. 15 van TT. dd. 1-10- 1971, een ander leuk Javaans rijmpje met wijze les, althans voor hen, die de sepatoe past: Odjo kokèan melirik Lonk niet te veel. Mengko ketjelik Zo meteen mispoes Biso ngelirik mboké Tjilik Lonk je naar je Tante. O. H. Kiliaan Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- en kwam bij het verhaal over de jacht van de Heer Bartman in Pandaan, enz. juist over de streek, waar ik mijn halve leven heb doorgebracht van de tijd, dat ik nog in hansop liep tot "djoko tolé, tot Rabi. De Hr. Rachmad, over wie de Hr. Bartman het in zijn verhaal had, ken ik persoonlijk heel goed. (als het dezelfde Rachmad is.) Hij heet n.l. R. P. Raden Pandji Rachmad en zoon van een oud-Regent uit Poerwokerto. Ik heb gewoond tussen de Fabriek Tenoem "Kasri" en Ijsfabriek "Kasrie" van de grote weg af richting Gunung Pênanggungan, bij een broer van mijn Grootma, de Hr. J. J. Lapré. Ik was zo onder de indruk gekomen van het stuk van de Hr. Bartman; eindelijk na zovele jaren hoor of lees je wat van de streek, het dierbaarste stukje grond, waar ik 30 jaren van mijn leven heb gesleten. Ik ben 't laatst, in de vakantie, in Nis (Jugoslavië) geweest, niet gelogeerd in een Hotel of i.d. maar diep in de kampong bij het gewone volk; de streek heeft bijna een gelijkenis als Porrong Gempol omstre ken; de mensen zijn vriendelijk en gastvrij. R. Soumahu "Arèk Surobojo" Ja, met Tong Tong peilen wij de verste en verborgenste plaatsen van Indonesië nog eens na. En ze zijn even zuiver en „geladen" als toen. - Red. Tong Tong. HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tei. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f 20,logies met ontbijt f 13,per dag per persoon Inclusief be diening en B.T.W. nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. Ik heb een zomergast in de tuin; een winterkoninkje, nog geen tien cm. klein. Al drie seizoenen dartelt hij in de klimop en inspecteert 't speelnest, dat hij in een voor een koolmezenfamilie bedoeld huisje, heeft gemaakt. We zijn in die tijd erg ami caal geworden; hij zelfs driest. Hij vertelt me zijn avonturen vanaf de tuinmuur, nog geen drie meter van me vandaan. Zijn staartje als een vlaggetje in een rechte hoek op zijn achterwerk. "Goeie morgen, ben je daar weer?" "Tjiet..tjiettjiet..tjrrrr.wiet... wiet. ...wiet...wiet"Altijd dezelfde woordkeuze; zijn vocabulaire is niet zó omvangrijk. Wèl is 't net of hij me méér probeert te vertel len, als hij een paar dagen niét is geweest. David, van zes, komt logeren. Hij bouwt ingewikkelde computers van grote dozen; plakt ze vol met bierdoppen, lucifersdoos jes en kokers van op'gebruikt toiletpapier. Van 't bestaan van vogels, vlinders en bloemen, heeft hij weinig weet. David maakt een uitbundige begroeting mee. "Zo kleine sontolojo, waar ben je ge weest al die tijd?"— "Tjiet... tjiet... tjiet... tjrrrr... wiet... wiet ...wiet...wiet..." "Hoe héét hij, oma?" "Winterkoning. Hij is mijn kleinste vogel vriendje." "Neen, je zei wat anders." "O, sontolojo. Zo noém ik hem." "Wat betekent dat?" -"Kleine schelm, 't Is een deugniet hoor!" De deugniet wappert met zijn vlaggetje en verdwijnt ritselend in de Montana rubens. Een paar dagen zién we hem niet, we hóren hem niet. En dan zoekt David me door 't hele huis. "Oma... waar ben je? Kom 's ...gauw...; je slojo is er weer."— Hij trekt aan mijn jurk en op onze tenen sluipen we naar de keukendeur. "En oma... hij is toch gegróéid... Zat er een wilde eend op de muur. Plantersvrouw 9

Tong Tong | 1971 | | pagina 9