Werk voor Blinde Adiks In Bandoeng bestaat het blindeninstituut "Wyata Guna", dat een erfstuk is van de Nederlanders en dat sinds een paar jaren weer onder de goede leiding van Mevr. A. H. Nasution en de Directrice Mevr. Chaidir begonnen is uit zijn statische sfeer te ontwaken. Het is een instituut, waar meer ontwikkelde blinden vakkundige opleiding krijgen. te nemen. Er is geen kop of staart aan, dus je springt er maar in. Gelukkig zijn wij dat wel gewend hier, om van niets iets te maken. Deze blinden van ons zijn geen bedelaars van huis uit, hun vingers (gave Gods) kunnen zij ge bruiken om allerlei handwerk te ver vaardigen. Alleen kapitaal ontbreekt hun en de nodige morele steun. Nou, De stuwende kracht achter dit alles is Mevr. Chaidir, die hiervoor van de Nederlandse regering een lintje heeft gekregen onlangs. Dan heb je onze projecten in Djakar ta. Wij hebben voornamelijk twee, waar intens voor gewerkt wordt. Het voor naamste werk, wat wij momenteel doen, is het oprichten (of opbouwen) van het revalidatiecentrum voor blinden te Tjengkareng. Dat is de weg naar Tangeran. Daar bergen wij 250 blin den met hun gezinnen. De taak, die wij op ons hebben genomen, is zeer zwaar en bezorgt ons daarom ook vele hoofdbrekens. Stel je maar eens voor wat je moet doen om uit oude afgekeurde verval len barakken en gebouwtjes nieuwe bewoning te toveren, compleet met workshop, gaarkeuken, inrichting,enz., als je geen geld hebt. Het mensenmateriaal (de bl'inden) is van het allerlaagst deel van de bevolking. Dus je begrijpt wel, wij hebben zelf (het bestuur) ook eerst een metamorphose moeten ondergaan om bedelaars te worden. Overal maar bedelen en dan moet dat gebeuren met overtuiging tot een slagen van je doel! Ja Tjalie, dit Indonesië is een groot land met natuurlijk sociale wan toestanden, zoals armoede, enz. Je moet beginnen om ergens de zaak op Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Bandoeng: de dames Mevr. Soemarjo, Mevr. Mantiri en Mevr. A. H. Nasution maken hun opwachting. Ook in de armste of de rumoerigste tijden zal het werk voor de blinden niet mogen stilstaan. Tijdens de laatste jaren van de Regering-Soekarno en in de eerste maanden van de couptoen gewone burgers het al slecht hadden, waren de blinden er natuurlijk veel erger aan toe. Maar sinds enige tijd werken de instituten weer op volle kracht en neemt de productie van knoop- en vlechtwerk weer snel toe. Hier de vlechters van touw voor "kessets" roetenvegersen van matten voor "kessels" (rechts) in Tjengkareng. Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Indonesië heeft H.K.H. een gift geschonken aan het Blindenwerk. 12

Tong Tong | 1971 | | pagina 12