A Afleiden van goede of slechte dagen daarvoor zijn wij in het leven geroepen; Mevr. Dandi Kadarsan, Mevr. Soemar- jo en ikke, onder de leiding van Mevr. Nasution, Mevr. Nannie Ali Sadikin en dhr. Sosrohadikoesoemo, om hun mo rele en materiële steun te geven. Zie je daarom en hierdoor is nu onze Jaja- san Asukun Budhi ontstaan met zijn Pusat Rehabilitasi Jajasan Asuhan Bud hi (revalidatiecentrum) in Tjengkareng. Maar ondanks het moeilijke begin zijn wij nu toch wel in staat geweest om uit de vergaarde fondsen een work shop, 1 woningunit en binnenkort de keuken (inventaris gedeeltelijk van Ne derlandse sympathisanten via Mevr. Scheltema - de echtgenote van de Nederl. ambassadeur - op te bouwen. Wat voedsel en kleding betreft, dat gaat constant door, heel minimaal, maar tjoekoep! Naast dit blindenwerk hebben wij ook onlangs erbij gekregen het toe zicht op het geleidelijk verdelen van giften en het verlenen van materiële hulp aan de verschillende tehuizen, van Ouden van Dagen in Djakarta. Dus alle giften, die via ons gaan, worden verantwoord! Zie je Tjalie, men doet heel wat in Indonesië, om wat verlich ting te brengen in de grote nood, die hier en daar heerst. Wij verzorgen ook een babytehuis voor vondelingetjes en hebben een af deling "wezen". Die heeft dus belang stelling voor de verschillende wezen inrichtingen hier in Djakarta en soms ook daarbuiten. Dit is nu de B.P.K.S., met zijn ver schillende afdelingen, welke onder lei ding staat van Mevr. A. H. Nasution en Mevr. Nannie Ali Sadikin. Mevr. Joyce Mantiri Voor het opzoeken van de goede of kwade dagen bestaan ettelijke methoden, waarbij soms ingewikkelde berekeningen of uitvoerige tabellen moeten worden geraadpleegd. Meestal wordt echter volstaan met de volgende twee methoden, die kort en goed afleiden. De methoden zijn ontleend aan H. A. van Hien's "De Javaansche Geesten wereld" onder het hoofd: ENIGE PETANGANS 5 Legi 5 4 Paing 9 3 Pon 7 7 Wage 4 8 Kliwon 8 6 9 Aan deze B.P.K.K.S., die voluit heet Badan Pembina Koordinasi dan Penga- wasan Kegiatan Sosial, hebben wij de zer dagen met het oog op de Lebaran en Kerstmis een bedrag overgemaakt van 500,uit onze Bruine Bus. Zo als U ziet vormen die vele kleintjes van U tooh telkens weer één grote, waar wij op verre afstand veel goed mee kunnen doen. VOOR KWADE DAGEN OPPASSEN Nevenstaande petangans hebben wij speciaal laten maken voor hen die in het bezit zijn van onze kalender met Javaanse pasardagen (op theedoek ge drukt; een juweeltje voor de keuken!). U heeft er allemaal wel van gehoord: dat het samenvallen van week- en pa sardagen een voorspelling zou inhou den. Dus b.v. Kemis-Paing is "Api Be- sar! Awas, tjilaka!" Waar veel oude Oma'tjes vast in geloofden ook al wa ren ze streng gelovig! Wijlen Ir. Trap heeft er op zijn onder nemingen altijd meegewerkt en kon nog op hoge leeftijd door ons opge beld worden over deze symboliek. Hij kende alle combinaties uit zijn hoofd, was als ingenieur té exact om er blind in te geloven, maar "speelde" er tóch mee! Het woord petangan is afgeleid van de stam "tangan", anderen beweren ech ter dat het afgeleid is van de stam "petoeng" of "hitoeng", hetgeen aftel len betekent, hoe of het ook zij, beide woorden tangan (hand) en hitoeng (tel len) hebben hierop betrekking. Hieronder volgen de getalwaarden van de dagen van onze gewone 7-daagse week en idem van de 5-daagse pasar- week t.W.: Minggu - Zondag Senin - Maandag Selasa - Dinsdag Rebo - Woensdag Kemis - Donderdag Djoemahat - Vrijdag Saptoe - Zaterdag Om nu te weten of een bepaalde dag een goede of kwade dag zal zijn, telt men de getalwaarde van die dag op, dus b.v. Minggoe-Legi is 5 5 is 10. Van deze som trekt men 5 af, rest 5, dit laatste getal wordt dan afgeteld op onderstaande tabel, dat "pati" of mati aanwijst, hetgeen dood betekent, die dag is dus een uitzonderlijke slechte dag. Verkrijgt men een uitkomst als b.v. bij Saptoe-Kliwon het geval is 9 8 is 17, dan trekt men van deze som 3 x 5 of 15 af, rest dus 2, hetgeen "pangan" d.i. "voedsel" dus een goede dag. Dus van alle optellingen 5 of het grootst mogelijke veelvoud van 5 af trekken. TABEL 1 (Sandang) 2 (Pangan) Kleding Voedsel hulp, bescherming winst (werk) 3 (Gedong) Huis Geborgen zijn Geluk 5 (Pati) Dood uitzichtloos 4 (Loro) Ziekte ongeluk, twist Een andere "petangan", waarbij men niet behoeft af te tellen, omdat de be paalde dagen reeds een zekere be tekenis hebben is de ondervolgende en werd geraadpleegd als men op reis denkt te gaan of een handeltje wil be ginnen: of een ander voornemen heeft: Ahad (minggu) - Legi Pendita Senin.-Paing Lintang Selasa-Pon Pendita Rebo-Wage Setan Kemis-Kliwon Air Djoemahat-Legi Setan Kemis-Paing Api-besar Minggu-Kliwon Lintang Senin-Legi Angin Selasa-Paing kembang Rebo-Pon boelan Kemis-Wage Kembang Djoemahat-Kliwon boelan Saptoe-Legi boelan Minggu-Wage Angin Senin-Kliwon Kembang Selasa-Legi Api-ketjil Rebo-Paing Air Kemis-Pon Matahari Djoemahat-Wage Pendita Saptoe-Kliwon boemi Minggu-Pon Kembang Senin-Wage Api ketjil Selasa-kliwon Setan Rebo-Legi Kembang Kemis-Paing Boemi Djoema'hat-Pon Lintang Saptoe-Wage Lintang Minggu-Paing boelan Senin-Pon Setan Selasa-Wage Boemi Rebo-Kliwon Matahari Kemis-Legi Lintang Djoemahat-Paing Matahari Saptoe-Pon Air UITLEG en betekenis. Pendita (priester) goed; Lintang (ster) onbestendig; Setan (duivel) goed voor handel en dobbelspel; Air (water) goed voor plezierige zaken; Api besar (groot vuur) zeer slecht voor alle zaken; Kembang (bloem) goed voor vriendschap en liefdesaangelegenheden; Api ketjil (klein vuur) verdriet en tegen spoed; Boemi (aarde); prachtige gelegenheid om zakenrelaties aan te knopen, om werk te zoeken en andere materiele voordelen te behalen; Angin (wind) Wisselvallig, soms leeg, dus slecht; Boelan (maan) veranderlijk, hollen of stil staan; Matahari (zon) goed, betekent geluk, vreugde en voorspoed. 13

Tong Tong | 1971 | | pagina 13