DE EINDSTREPEN NA JOHANNES, NOSTRADAMUS EN DJOJOBOJO: DE M.I.T. Het traditionele ernstige woord bij het naderend jaareinde Waarbij wij zo eerlijk mogelijk de plussen en minnen van het afgelopen jaar tegen elkaar opwegen om een zuiverder kijk te hebben op onze bestaanskansen bij het begin van het nieuwe jaar dit ernstige woord heeft dit jaar op eens een nieuwe en verbijsterende di mensie gekregen door de onthullingen van de Club van Rome voor de TV. Die deze jaarwisseling in een perspectief zetten, waarover we alle voorgaande jaren geen minuut gedacht hebben. Dit perspectief heeft namelijk kort en hard een aantal EINDSTREPEN ge zet: alleen tot daar kunnen we denken; alleen tot daar kunnen we hopen en verwachten. Daarna niet meer. Deze eindstrepen betreffen onze Rijk dommen der Aarde, waarop al onze beschavings-activiteiten zijn gegrond vest. Kunnen zij ooit "op"? Daar werd tot nog toe nooit over gepiekerd. De bodemschatten zijn immers "onuitput telijk"? Wie denkt over "op" gaan, is gewoon een idioot! DE EINDSTREPEN Maar nu is eindelijk een groep bij zonder pientere mensen, gesteund door geweldige computers, namelijk de Mas sachusetts Institute of Technology (al gemeen bekend als MIT), serieus aan het rekenen geslagen of alles inder daad tóch wel "op" kan, en zo ja, on geveer wanneer. Nog hoeveel duizen den jaren gaat dit alles mee? De eind cijfers zijn verbijsterend. De wereld heeft nog maar voor: 20 jaar olie 14 jaar goud 17 jaar tin 25 jaar koper 17 jaar zilver 34 jaar aluminium 14 jaar aardgas 73 jaar ijzer 12 jaar lood 595 jaar steenkool Wat?! Voormaar 20 jaar olie?! Breekt dus voor onze kinderen al gauw in hun jonge leven het moment aan dat alle auto- en motorfiets-trans port op slag ophoudt te bestaan? Lig gen dan al die prachtige, op snelver keer berekende rijkswegen doodstil en verlaten? Zullen op de rivieren en grachten de nijvere aken niet meer varen met hun gemoedelijke tjukketjuk- ketjuk? Zullen alle met motoren aan gedreven industrieën tot stilstand ko men? Worden al die fabrieken van kunststoffen (plastic, nylon, die uit olie komen), gesloten, en houdt op slag de wereldhandel in kunststof-fabrikaten op? Hoe is het in hemelsnaam moge lijk! Na het langdurige ijzeren tijdperk, en het even langdurige koperen tijd perk was nog maar nét het plastic tijd perk aangebroken en over 20 jaar is het al afgelopen!! Er is behalve fantasie, ook helder heid van geest, grote ernst en sterk verantwoordelijkheidsgevoel voor no dig om de volle omvang te beseffen Dit is het ernstigste en belang rijkste artikel dat ooit in Tong Tong gestaan heeft. Daarom zult U vermoedelijk halverwege al niet -verder willen lezen. Maar U zult het ééns tóch weten en misschien zullen juist bij U ge dachten kunnen rijpen, die voor onze samenleving heilzaam zullen zijn. Dus: lees! Deze tekening heeft een tijd terug hij het artikel "Zeedrift" gestaan, aan welk artikel we onwillekeurig moeten denken als we lezen over het jaar 2000. Hoe onheilspellend de voor spellingen ook luiden, de witte vlinder van de hoop is er altijd: dat alles toch niet zó har zal verlopen als dit artikel schetst, of dat er nieuwe inzichten van betere mogelijkheden zullen opdoemen. Het is after all altijd de Hoop geweest die mensen voorbij de grootste moeilijkheden heeft gevoerd. van alleen al déze ramp.Enorme cijfers van werkeloosheid in de "olie-sector" gaan al buiten ons berekeningsvermo gen uit. En we durven nauwelijks te beginnen aan nummer 2 op het rampen- ranglijstje: over 17 jaar is alle aardgas "opgesoupeerd". Te deksel: de leidin gen zitten nét in de grond, de speciale kachels en haarden nét aangeschaft en we kunnen al die verbrandings-ap- paraten al niet eens meer aan onze kinderen nalaten! Daarbij is het inzicht dat al deze cijfers keiharde waarheid zijn, op zich zelf al verlammend, want ze beletten ons elke vorm van verder denken. Mis schien daarom ook hebben we tot nog toe niemand ontmoet met wie wij een enigszins indringelijker gesprek konden voeren over de catastrofale toestand die aanbreekt naarmate het fatale jaar 2000 aanbreekt. En als we om ons heen kijken en de krant lezen, merken we dat al het leven "unverfrohren" even stupide voortgaat. Mijnheer Biesheuvel en mijnheer Den Uyl zitten elkaar nog even vals in de haren. Evenzo al de politieke partijen van Holland. Aan de dagbladen verandert niets: men is nog steeds op sensatie uit en ruziet en twist alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Werkgevers en werknemers zitten elkaar nog even kwaadaardig dwars en geven geen duimbreed toe, ook al weten wij dat de inflatie steeds erger dreigt en het hele systeem van even wichtige productie en consumptie al lang in het slop is geraakt. Aan de ene kant is het begrijpelijk dat het leefpatroon niet op stel en sprong verandert, aan de andere kant tekent het wel héél duidelijk hoe we ons met geen mogelijkheid kunnen her oriënteren en domweg automatisch verder leven langs de slootjes van gis teren en eergisteren. PESSIMISME OF VERZIENDHEID? Hoe is de universiteit in Massachu setts er eigenlijk toe gekomen om aan het rekenen te gaan? Omdat een groot aantal geleerden - extra waakzaam geworden door de steeds erger wordende milieu-vervui ling - in de laatste jaren steeds onge ruster werd over de ontwikkeling van onze beschaving en tenslotte de 22

Tong Tong | 1971 | | pagina 22