Disco t Bolland weest zijn, de schrik slaat ons om het hart als opeens de Vier Ruiters van de Apocalypse wéér verschijnen aan onze nabije horizonnaderend met ont zaglijke snelheidEn nu echt! BEZINNING Zó radicaal-als de harde cijfers van het M.I.T. het voorrekenen, zal de wer kelijkheid hopelijk niet zijn. De mens is reeds op vele manieren begonnen met zuiniger en schoner te leven. De rege ringen zullen in de komende jaren zeker komen tot een verstandiger beheer van de aardse rijkdommen, terwijl aan de andere kant nóg energieker dan voor heen gezocht zal worden naar onont dekte bronnen. Men zal de oogsten nóg hoger opvoeren en aan de andere kant door geboortebeperking en eutha nasie het bevolkingscijfer drukken. De methoden van bestrijding van milieu-vervuiling zullen nóg rigoureu zer worden toegepast, het herstel van ecologische kringlopen in de natuur zoveel mogelijk gestimuleerd, enz. enz. Met ernst en gestrengheid kunnen de cijfers weer een heel eind in de goede richting gedwongen worden. Maar wat per sé óók veranderen moet: de mentaliteit van de gemiddelde we reldburger, daar hebben wij helaas een hard hoofd in. De ongelimiteerde en schaamteloze hebzucht (vaak met culturele motieven) zal in de toekomst zelfs toenemen, omdat bij het "op raken" van de aardschatten de haat tussen de "have's" en de "have nots" zich verder zal toesplitsen in daden van roofzucht, egoisme en agressie. Wij kennen in ons lange leven onze medemens (en onszelf) goed genoeg om hieraan niet te twijfelen. Laat ons onszelf niets wijs maken en alleen maar denken aan de armste Indone siërs die wij vroeger kenden: wij zijn allemaal hopeloos verslaafd aan week makend bezit en comfort. En daar laten wij niets van los. En nergens in de westerse bescha ving (de grootste consument!) kennen wij een geloof of een Leer, die opwekt tot soberheid en offervaardigheid. Het voedsel kent geen eenvoudige goed kope kostjes die ons gelukkig en te vreden doen zijn met b.v. een portie gado-gado of nasi oedoek, maar .het aantal runderen, varkens, schapen en hoenders dat dag in dag uit voor de slagersbijl gaat, is nog steeds het geweldigste dan welke beschaving ooit gekend heeft. Alle westerlingen (en rijke Aziaten of Afrikanen) móeten minstens 70 jaar oud worden, ook al deugen ze vaak na hun vijftigste jaar nergens meer voor. Waardoor geen enkele levensdag vrij komt voor b.v. de behoeftigen in India. En zolang de mens egoistisch en hebzuchtig blijft, zijn de wérkelijke kansen dat een wereldramp kan wor den afgewend, minimaal. Kan men zich iets groteskers indenken: een Ramp die het hele Mensdom bedreigt en onze eigen schuld is?! En terwijl wij weten dat onze kinderen zullen kunnen leven in een hoopgevender wereld, als wij NU beginnen met zuiniger te leven en in onze eigen kring zaden van ver betering kunnen zaaien door een goed voorbeeld aan de massa's hebzuchti- gen om ons heen? Het herstel van de wereld gebeurt niet door te wachten tot anderen ons redden. Wijzelf moe ten optreden en sterker en schoner leven. 1 januari is een prachtige dag om hiermee te beginnen. Zullen wij? T.R. P.S. Wij verwachten tóch wel serieuze commentaren uit onze lezerskring! Red. Stationsweg 143 tel. 070 I 60 17 03 DEN HAAG I Stationsweg 77 tel. 070 I 60 15 12 DEN HAAG I Herenstraat 157 tel. 070 4 86 32 01 VOORBURG 4 Fred. Hendrlkl. 161 4 w tel. 070 - 55 66 97 4 DEN HAAG 4 Tophits L.P. uit Djakarta: TITIEK SANDO- I RA in duetten met MUCHSIN. Eindelijk, I eindelijk de grote ster uit Indonesia hier 1 op de plaat. Prijs 19,90 goede stereo 4 kwaliteit. 4 Importzending uit Singapore is NU ook j weer binnen. Salina no I, Salina III, Ivo 4 Nilakreshna, Han-Wen, Aida Mustapha en 4 honderden andere soorten. Kent U de Tetap-Segar producties uit Indo- T nesia die hier op Mata Hari label staan? I Allemaal originele platen, krontjong asli. J Voor de af wisseling nil ook eens een groeps foto niet van zó heel lang geleden, maar van betrekkelijk dichtbij: de Concordante Kleuter school van Djl. Bintoro Mer kus straat) te nog een paar in de lezerskring van Tong Tong Soerabaja van vlak na de oorlog. We zijn zitten werkelijk benieuwd of er van deze peuters

Tong Tong | 1971 | | pagina 25