'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW <S>tralende momenten Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. Kerstnacht bij de Koeboes Nog een paar namen Terugkijkend op een lang leven zoekt Jeanne Oostwald Stada de onvergete lijke momenten op, lang geleden in een oogwenk meegemaakt, en nu nog steeds even stralend. Maar zoals ze zegt: je had er toen voor open moeten staan! Geen "leeg moment" in ons leven hoeft verloren te zijn, als wij onze geest maar vrij kunnen maken voor de natuur. De vlucht duiven uit de kerktoren vliegend werd door de eerste zonne stralen beschenen, 't Leken zilverge- vleugelde vogels. - Ik zag 't en voelde geluk en dankbaarheid. We waren aan boord op de Middel landse zee en zagen net toen de grote gloeiende zonnebol onderging, een rank zeilschip precies vóór de rood gloeiende lichtende bol heen zeilen! Dat te hebben mogen genieten, was een geluksgevoel voor me. Ik zat naast een clivia en zag een blad helder door de zon doorschenen en ik zag de cellen, de levende cellen in 't blad en ik voelde de éénheid van alle leven. In Indië 's morgens half zes. Stil op de stoep zittend, hoorde ik de vogels beginnen. De krekels en cicaden hiel den op met hun nachtelijk getjirp, je hoorde 't regelmatige piepende geluid van de bamboe pikoelans, die voorbij kwamen over de schouders van bloot- voetse Inlanders, die passerwaarts trokken De dag begon. Zo mooi, zo rustig werd de nachtelijke stilte met z'n nach telijke geluiden, verbroken. Wat een geluk, die rust! Een heldere Indische maannacht, waar je een boek bij lezen kon! O, wat een geluk dat te hebben beleefd! Op Fort de Koek wonend, gingen mijn man en ik vaak per auto de weg tussen de Merapi en de Singalang op, stopten dan en zagen de zon achter de, berg verdwijnen, waarna de hele lucht in één gloeiende vlammenzee veranderde, een kleurenpracht van geel tot oranje-rood... in stille aandacht lieten we de schoonheid tot ons door dringen en gingen dan stil naar huis, beseffend, wat een rijkdom en geluk 't leven biedt als je je ervoor openstelt. CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. En als wij ons te goed deden aan een overvloedige Kerstmaaltijd en niet te klagen hadden, waren zij van het oude K.N.I.L. op patrouille en bivak keerden ergens in de jungle van Su matra. Zij moesten het doen zonder een overvloedige Kerstmaaltijd, maar wa ren tevreden met een portie rijst en vis uit een blikje. En een shag hitam als after dinner! Zij klaagden niet en nooit. Zij deden hun PLICHT! GHB Ik heb de Kerstnacht van het jaar 1934 bij de Koeboes op Sumatra ge vierd. Met mijn brigade van 18 man plus 3 dwangarbeiders-dragers was ik op patrouille en nog twee dagmarsen van huis, d.w. Sarolangoen (Djambi) verwijderd. Op deze voorlaatste dag kwamen we tegen de middag bij een Koeboe nederzetting, bestaande uit een 8-tal hokjes. Ik zeg hokjes. Het waren beslist geen hutten. Zo'n hok heeft een vloeroppervlak van ongeveer 1V2 m2, bij een hoogte van 1 meter en staat op de begane grond. De wanden zijn van boombast en het dak van bla deren. Deze hokjes worden overal meegesjouwd als kant en klaar pakket ten. Ik sloeg mijn bivak in hun nabijheid op en begon met ze te praten. Zij wa ren helemaal niet bang. Ik gaf ze shag hitam en later beras en zout. Intussen waren de Koeboes bezig met het ko ken van een in moten gesneden kuit- dikke python. Het zag er zalig uit, net stukken zalm, maar wij hadden toch liever onze sardines in blik. De kinder tjes speelden met 1 meter lange py thonnetjes, waar ze twee manden van hadden. Dat krioelde door elkaar net als levende paling hier op de markt! Toen het avond werd, liet ik alle re serve kaarsen aansteken. Het was Kerstnacht. Toen ik de volgende morgen vertrok kreeg ik van de Koeboes mijn Kerst geschenk, welke uit 5 vogels bestond: een boeroeng gading, d.i. de grootste jaarvogel van Sumatra, twee boeroeng tahoen, dat zijn zwart-witte jaarvogels met een rood-gele kop, twee boeroeng engih, een soort toekan. Ze werden op de pikoelans van de dragers naar huis gebracht, waar ze later zo tam werden, dat zij vrij rond vlogen en naar je toe kwamen als je floot. John Kolmus Tuan Siender (Tuinemployé) Karang Anom werd Keteh Anoman (apenvorst), Boetje van Tongeren werd Boetoh Te- rong (bestaande figuur uit de wajang met een kokkert die aan een terong doet denken), Dolf van Rijn werd Dodol Doerèn, Anna Johannes werd Nonah Manis. De Koek van Leeuwen werd Blekok Télé télé (afgepeigerd). Kampongkinderen (ook daar onbewust wreed) schreeuwen een mank kind vaak toe: Kembang katjang, kembang kedelé Sikil pientjang akeh boeboelé! (mankpoot heeft veel Framboesia bui len). 7

Tong Tong | 1971 | | pagina 7