DR. ANDRÉ SCHILLINGS DE VERSTEENDE MENSEN Hierbij zend ik U een stukje ter na gedachtenis van mijn vader: Dr. André Schillings, die de beste jaren van zijn leven in Ned. Indie heeft gewerkt en genoten heeft van het land, klimaat en bevolking. In 1933 zijn mijn ouders met ons op groeiende kinderen teruggekomen uit Ned. Indië en toen hebben ze zich gevestigd in Frankrijk, bij Grenoble. Mijn Moeder woont daar nu nog, mijn vader is vorig jaar overleden. Ik ben sinds een jaar abonné van "Tong Tong" en alle afleveringen van Tong Tong stuur ik aan mijn moeder, die er altijd erg van geniet. In 1921 vertrokken mijn ouders met ons naar Ned.-Indië, nadat mijn vader in Amersfoort en Eindhoven en Alkmaar leraar was geweest, in Rotterdam was hij van 1919-1921 bibliothecaris van het Rotterdamsche leeskabinet. In Indië aangekomen werd mijn vader geplaatst aan de H.B.S. te Semarang. Er was in die tijd moeilijk aan huizen te komen, eindelijk vonden mijn ouders een heel klein huisje in Watoe-Gong, een dessa in de buurt van Oengaran. Mijn eerste herinneringen dateren uit die tijd, heel eenzaam voor mijn moe der, maar heerlijk voor ons kinderen een heel groot erf met veel vruchtbo men, w.o. Pisang radjab, die ik nooit meer zo lekker gegeten heb. De eerste twee jaren heeft mijn moeder ons zelf les gegeven, daar de school te ver weg was. Later gingen we op N. Tjandi wonen, waar ik toen voor 't eerst naar school ging. Na drie jaren werd mijn vader overge plaatst naar Bandung, omdat 't klimaat daar beter was voor mijn zusje, ook in I Aantal dagen I. Kasa 41 II. Karo 23 III. Katiga 24 IV. Kapat 25 V. Kalima 27 VI. Kaném 43 VII. Kapitoe 43 VIII. Kawoloe 26 of 27 IX. Kasanga 25 X. Kasadasa 24 XI. Dhesta 23 XII. Sadha 41 Aanv. volg. Christ. Kalender 22 of 23 juni 2 of 3 aug. 25 of 26 aug. 18 of 19 sept. 13 of 14 oct. 9 of 10 nov. 22 of 23 dec. 3 of 4 febr. 1 of 2 maart 26 of 27 maart 19 of 20 apr. 12 of 13 mei Bandung evenals in Semarang gaf mijn vader les aan een opleidingscur sus voor de hoofdacte. In 1927 gingen we met Europees ver lof naar Zwitserland, hiervan kon mijn vader maar zes maanden genieten, omdat hij met spoed opgeroepen werd voor de functie van Directeur van Stu dententehuis te Pegangsaan-Oost. Als kinderen hebben we een heer lijke tijd gehad in "Batavia", eerst gingen we naar de Mentengschool, la ter op de C.A.S. Mijn vader had 't altijd erg drük, hij was medewerker van Actueel - Wereld nieuws en hij publiceerde talloze arti kelen en novellen in verschillende In dische bladen, verder was hij redac teur van 't M.O. in Indië. Hij schreef verschillende boeken o.a. "Verbeelders van Ideaal en Werkelijk heid", verder over Guido Gezelle, Je anne d'Arc en een verzenbundel over Indië, ik heb er hier een bijgevoegd. In Batavia hield hij ook voordrachten voor de Kunstkring, o.a. over Guido Gezelle en "van Vondel tot Van Ee- den". In 1933 keerde hij voorgoed naar Europa terug, hij vestigde zich met ons in Frankrijk en in 1970 overleed hij daar. Toch bleven mijn ouders nog een groot verlangen houden naar het geliefde Indië. Ze vonden 't allebei prachtig toen ik in 1947 als verpleegster terug ging naar Indonesië, al waarschuwde mijn vader me wel, dat 't wel heel erg veranderd zou zijn na de wereldoorlog. Nu, ik heb er ongeveer 12 jaren hard gewerkt, maar ik heb er nooit spijt van gehad, zodra ik kan, ga ik weer terug, al is 't maar voor een reis. M. Schillings Verpleegster Sanatorium Hellendoorn. "ROZE APPEL" Kleine roze appels duiken tussen groene bladeren op. Tal van roze bloempjes luiken in de hoge boomtop En ik waan, dat ik in de Betuw, Wijl de herfst de bomen tooi in twee kleuren, rood en geluw, met mijn knuppel een appel gooi. De lengte der maanden is hierbij in verband gebracht met de schaduwlengte op de mid dag van een rechtopgezette staak in ver schillende tijdstippen van het jaar. Hierbij wordt de schaduwlengte op 21 juni in vieren en die op 21 december in twee- en verdeeld. De zes óp die wijze verkregen onderdelen zijn op weinig na aan elkaar gelijk. Het 4de jaar moet telkens schrikkelen door de 8ste mangsa één dag langer (27 dagen) te laten duren. Het 1ste Pranatamangsa-jaar begon 22 juni 1855 (Chr. Jaartelling). (Gegevens G. F. E. Gonggrijp) Ingez. door Fred. H, Schultz En ik zet er stout m'n lippen aan dat kleine rooie ding, maar ik laat 't gauw weer glippen Schone droom heel ras verging André Schillings Boven dit gedichtje stond oorspron kelijk de naam van de vrucht, die destijds Hr. Schillings, dichtader wak ker maakte. Het was een... djamboe monjet! Nu snapt U, waarom we de ontknoping tot het eind bewaarden! gWgg Eind januari is de Angklung L.P. van Steur tjes uit, prijs 19.90 Nu grote uitverkoop actie van langspeel en single plaatjes, prij zen vanaf f. 0,95. Kom toch kijken, alle soorten platen ook Country, Soul, POP, Volksmuziek en Klassiek. Uitverkoop is in al onze filialen. Er is een sprookje, afkomstig van diverse volken in verschillende be schavingen, waarin verteld wordt van een Prins wiens gezellen veranderen in stenen beelden. Velen onzer reali seren zich niet dat dit sprookje de Werkelijkheid zelve geldt, hier en over al. Pas naarmate wij ouder worden en oude kennissen na vele jaren terug zien, merken we in gesprekken met zulke oude sobats dat zij nog steeds leven met voorstellingen van bekenden en toestanden, zoals zij TOEN waren. Dat vaak sindsdien grote veranderin gen plaatsgehad kunnen hebben, dringt niet tot hen door. Zij vergeven b.v. fouten van "toen froeher" niet, ja zelfs als die berusten op verkeerde informatie. Het is. alsof die mensen en toestanden die zij toen gekend hebben, inderdaad versteend zijn. Wat zij echter nóg minder realiseren is dat zijZELF óók versteend zijn, om dat kennnelijk hun kijk op het leven in het geheel niet veranderd is. Meestal merk je dan ook wel dat deze mensen kleinburgelijk en bekrompen zijn. Over dit onderwerp kunnen natuur lijk geleerde studies geschreven wor den, maar we merken alweer hoe rijk in verhouding de "tijd van de sprook jes" was, omdat men in die tijd de wijste levenslessen kon overbrengen in een simpel verhaaltje, begrijpelijk voor gestudeerden en simpelen. En vooral in deze moderne tijd, die zó ontzettend ingewikkeld geworden is dat wij op zijn best op één terrein in sider zijn en op tientallen andere ter reinen leek en hier straffeloos bedro gen kunnen worden! Nu hebben we erg veel behoefte aan een duidelijk sprookje zo nu en dan. Om een beetje bij te zijn, zodat we niet meer zo ver bijsterd tegen het leven aan moeten kijken T.R. DISCO Bolland Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrlkl. 161 tel. 070 - 55 66 97 DEN HAAG 12

Tong Tong | 1972 | | pagina 12