De Grote Fopperij in de Cultuur Kalongpijpjes! In de bovenstaande artikelen zijn resp. de voorlichting omtrent wasmid delen en de opiniebladen op hun wér kelijke waarde belicht. De lezer weet al sinds lang dat dit soort "brainwas hing" ook al lang gebeurt op het ge bied van de kunst, waar het publiek al decennia lang practisch is overgeleverd aan de voorlichting en kritiek van "kunst-experts". Terwijl de bouwkunst doodgelopen is in het produceren van schoenendozen en woonkazernes, de klassieke muziek in oorsplijtende ca- cofonieën, de literatuur in gebazel en de toneel- en showkunst in onbegrijpe lijke, vervelende spektakelstukken, waar negen van de tien mensen de TV (of radio) voor af zetten, terwijl geen redelijk mens nog een "modern" schil derij wil kopen voor zijn zitkamer. Hoe pienter de heren critici ook pra ten, op zijn best kan niemand ze meer volgen. En wat er na geëxalteerde be wondering overblijft is een onleesbaar prakje leesstof zonder kop, of "body", in de laatste tijd is dit alles bovendien doortrokken van wat men sex noemt, maar niets anders is als ziekelijke per versie. Pas wie af en toe in de gele genheid is wat uit het buitenland te volgen (in het bijzonder wat in Japan en Zuid-Amerika wordt voortgebracht), weet hoe ver de nationale kunst is af gezakt. Immers het privaat eigendom is ge worden van een groep kleine kliekjes, die zichzelf bewieroken en in een han dig uitgekiend systeem van comité's en literaire ,,prijs-winnaars" kans ziet een soort nationale literatuur overeind ECHTE "SELAMATAN" Rond de jaarwisseling hebben we zo links en rechts in onze lezerskring weer een heel oud en heel goed typisch Oudejaarsgebruik zien opleven. En dat is wel: het gebruik maken van moe ders en oma's om voor de feestdagen een zelfgebakken taart of koek aan te bieden. Veel moderne vrouwen kunnen zelf geen koek bakken en hebben er vaak ook wérkelijk geen tijd voor. Ten slotte kan je ze kant en klaar kopen. Waarom dat zwoegen? Maar Oma's weten dat de "aanra king van de vriendenhand een zelfge- gemaakte koek iets wérkelijks aparts kan geven - en ook is het diep binnen in de bereidheid om een "daad van dienstbaarheid" te verrichten ter ere van de vriendschap. Men denkt tijdens het maken van die koek aan die vriend te houden, die overal elders nog niet eens het mulo-opstellen-niveau zou bereiken. Dat dit verschijnsel ook in de the ater- en toneelwereld monsterlijke pro porties heeft aangenomen, werd on langs nog eens in een ochtendblad uit de doeken gedaan. Over de gewoonweg Fortuinen, die door hele rissen "artisten" worden ver diend metsteuntrekker: dankzij de Werkeloosheids Wet. Tot daggelden van 80,toe! In TV-programma's die in elkaar gedraaid worden door een stelletje jeugdige grappenmakers, die nu eens een staatsman de nek omdraai en "en plein publiek" en dan weer hele programma's geruisloos wegwer ken die totaliter een Flop bleken te zijn na maanden repeteren en maanden lang geld weggooien Tussen twee haakjes: zij vinden zich zelf zó geweldig, dat ze niet eens in de gaten hebben dat zij alleen mario netten zijn van Partijen-achter-de- schermen! Maar als een soort VOC ligt het televisienet over heel Holland heen. En de burger betaalt maar Ook schilders lopen in diverse grote gemeenten en bij het Rijk continu op de pof. Af en toe koopt een handelshuis of een gemeenteraad maar weer eens een "meesterstuk" om aan te tonen hoe cultureel wij wel zijn. En daar wordt dus INdirect weer Jan de Burger mee belast. Als wij in feite zouden onderzoeken hoe schandalig veel miljoenen "dank zij" wetten, beurzen, toelagen, prijzen en WW onderstanden uit 's Lands op goede en opbouwende wijze en brengt zodoende in de geest een ze genende daad over. Daarom stelt 't personeel van Tong Tong de koek en het krentenbrood dat we kregen van resp. Emile Intveld en Mevr. Angelbeek zeer op prijs! Terima kasih. Voor toelèn Tjap Warning smo kers! Helaas maar een kleine zending. Jaher-nja isternietmet- chèm, siii! Prijs f 8,50 per stuk naar keuze (Djangan raboe, Tjih!) Er zijn na tuurlijk DIRECT meer besteld. Kom intussen naar onze Toko. Financiën worden geput, zou op staan de voet blijken dat niet "de kapitalis ten" de grote plunderaars van de ge meenschap zijn, maar de "assistent- partijbonzen" in menig Ministerie en op Kamerstoelen die de gelden gevoteerd weten te krijgen, waarmee continu "nae 's Lants Ghelegentheyt" Sinter klaas wordt gevierd ten koste van Jan de Burger. Nu begrijpt men ook waarom er zo veel roddelarij en zoveel schandalen in deze maatschappij zijn. Ze dienen als een rookgordijn om de aandacht af te leiden van de wérkelijke diep inge kapselde zonden. Waaraan menige objectieve Indische toeschouwer zich als "aan de heidenen overgeleverd" weet. Wat een enorme staart zit er achter die betrouwbare opinie-bladen niet waar? Dat men daar niet inziet, dat zo'n spelletje natuurlijk niet eeuwig duren kan en langzamerhand een eind komt aan de macht dier politieke vliegerij met het nieuws. Dezer dagen was er al een blad dat zich boos maakte over de groei van een "karakterloos blad" als het Algemeen Dagblad. Toch is het lezen van zo'n blad een stukje rust op zichzelf, omdat men niet voortdurend op zijn qui vive hoeft te zijn: voor welk politiek doel wordt dit nieuws nou weer gebruikt? Laten we proberen ge woon te zijn, en niet meer achter alles wat zoeken of verbergen. Het zou het hele leven hier fantastisch ten goede komen! T.R. UITSPRAAK „Nederland dreigt voor het eerst na de tweede wereldoorlog in een ernstige recessie te raken, waarvoor zelfs het woord „depressie" zou kunnen worden gebruikt." Dit is de mening van dr. J. R. M. v a n d e n B r i n k, lid van de Raad van Bestuur van de AMRO- Bank en oud-minister van Economische Zaken. Dr. Van den Brink gelooft, dat 1972 belangrijk slechter zal worden dan 1971. Hij zegt: „In de komende ruwe tijd zullen wij moeten zorgen, dat Ne derland steviger op zijn benen staat. Vroeger waren wij een goedkoopte- eiland, waardoor wij, in tijden van te ruggang, konden profiteren van elk vleugje opleving in het buitenland. Nu is Nederland duur. Dit is gevaar lijk." Om alles kort samen te vatten: méér om ons heen is kunstmatig, vervalst, afgeleid, ONnatuurlijk. De natuur is getemd, ingeperkt, verkleind en met vele soorten obats vervalst en vaak totaal "ontkracht"! Enorm veel om ons heen is als het vlees in slagerswinkels rood gekleurd met sulfiden - alle vlees. Dus weten velen niet dat onder die kleurstof het vlees vaak levenloos, krachtloos en zelfs ziek is. Zo is het met vele zaken in deze beschaving ook. Blijf critisch en waakzaam! 8

Tong Tong | 1972 | | pagina 8