Twee mooie boeken om 1972 mee te starten GENEZEN ZONDER DOKTERS Het loon van de angst Dit boek heb ik direct in vele opzichten zó "steengoed" gevonden dat ik het cadeau heb gedaan aan twee Tong Tongers, die ik bijzonder waardeer omdat ze dwars door alles heen zo kalm Indisch zijn gebleven en omdat ze allebei van de natuur houden. Het zijn Gerrit Bartman en Jan Weites. Het boek is "Mensen en Kruiden" van Maurice Mességué, "heelmeester van vele groten der aarde", zoals op het omslag staat, samen met het portret van Mességué, die zelf zegt dat hij "een echte schurken- kop heeft", omdat hij zeker weet dat hij Moors bloed in zijn aderen heeft. Trouwens, zijn grootvader had als soldaat in Algerije geleefd en hield nooit op van die tijd te vertellen, en mede van hem heeft Messé gué zijn onstilbare "zwak voor Spanje, voor het zuiden, de zon". Als hij naar Noor wegen of Zweden gaat, wil hij maar één ding: terug! Maar als hij naar Spanje, Por tugal, Marokko gaat, heeft hij zin er te blijven wonen. Kortom: net als wij, Indischgasten, dus die zich ondanks alle heerlijkheden en vei ligheden hier toch altijd min of meer gast blijven voelen! Als ik dit lees en besef dat Mességué al zó lang zijn Moors bloed ach ter zich heeft, dat hij het zich niet kan her inneren, ("de Mességué's bewonen al meer dan 450 jaar dezelfde grond!"), maar noch tans nog steeds het type heeft van een echte "Marokkaanse Indo" en "teroesdóór" naar het Zuiden en de zon verlangt, denk ik even met weemoed aan de vele kinderen van Indische komaf die later een onbegre pen maar onstilbaar verlangen naar het Zuiden, de zon, zullen hebben. En waarvan men vermoedelijk alleen kan zeggen dat ze "niet goed snik" zijn! Enfin, ook Mességué's vader viel in het dorpje waar ze woonden "uit de toon. In tegenstelling tot al de boeren uit die streek was in zijn dorp en er ver buiten, een soort dandy op een Engelse gravure. Hij gebruikte een servet bij het eten; zijn handen waren klein en zacht". Maar wat nóg curieuzer was: hij was een amateur plantenkenner, die middeltjes wist voor allerlei kwalen en dus zeer gezien was in zijn dorp en ver buiten,een soort doekoen dus. Van hem erft Maurice deze gave. En meteen de eerste "vak-scholing", want Papa Mességué neemt zijn zoon op alle wandelingen mee en leert hem vele geneeskrachtige kruiden kennen. Deze lief de voor kruiden bleef Maurice ook trouw, toen hij als scholier op een kostschool door zijn armoede veel onaangenaams moest ondervinden, maar elke minuut vrije tijd gebruikte voor nóg meer wandelingen bui ten en door het systematisch ordenen van zijn materiaal. Door allerlei merkwaardigheden heen groeit Maurice toch doelbewust op naar het kruidendokterschap en krijgt vroeg al zelfs klanten, ja zelfs zieke doktoren tot patient! Zijn roem verbreidt zich meer en meer, wat o.m. ook ten gevolge heeft dat hij tweemaal een proces aan zijn broek krijgt wegens het "onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst". Maar toch blijft zijn roem dóór groeien totdat hij ook ver in het buitenland bekend is en vorsten, ministers en andere beroemdheden zijn hulp inroepen. Het boek is vlot geschreven als een dag boek. En net zo eerlijk. Wat vooral treft is dat Mességué geen enkel geneeskrachtig kruid of geneesmethode geheim houdt, zo dat U zichzelf helpen kunt, als U de krui den leert kennen. Tussen twee haakjes: in de eerste week van April is op de Floriade in Amsterdam ook een "apothekerstuintje" waar allerlei kruiden levend aan de be zoeker getoond worden. Ik ga vast! En alsof hij al niet royaal genoeg is ge weest met zijn kennis het hele boek met beroemde gevallen door, geeft Mességué aan het slot nog overzichtelijke tabellen en indelingen, zodat zijn biografie voor ons van net zoveel waarde is als het beroemde boek van Mevrouw Kloppenburg-Versteeg! Toegegeven: sommige planten hebben re gionale namen of zijn alleen in Zuid Frank rijk alszodanig verkrijgbaar. Zo zocht ik tevergeefs naar de identiteit van de door Mességué genoemde "zwaluwwortel", maar gaf Mellie Uyldert me de gewenste inlich ting: het is hier bekend als "stinkende gouwe" Alweer geleerd! Wie er belang in stelt: het boek is bij ons verkrijgbaar voor 22,50 2, porto. En wie héél ver vooruit kijkt, koopt het boek óók voor een nageslacht, want als straks "De Eindstrepen" dichterbij komen, zal de behoefte groeien aan de Na tuur als beste kameraad De schok der Toekomst Van een heel ander soort is het boek "Toekomstschok" van de Amerikaan Alvin Toffler en kost 19,50 f 2,— porto. Wie "De Eindstrepen" in het Kerst nummer gelezen heeft, zal zeker geinteresseerd zijn in de vele ontwikkelingsverschijnselen in de maatschappij in het verleden en heden, en soms ook in de toekomst. Als een chi rurg heeft Alvin Toffler daarbij het mes gezet in een groot aantal structuren en infra-structuren en in ontwikkelingen die ons alleen oppervlakkig bekend zijn. Om U een idee te geven van de veelzij digheid van deze onderzoeker, geef ik hierbij een aantal hoofdstuk-titels: Tijd en Verandering, Onderaardse steden, de weggooimaatschappij, de modegrilma chine, zelfmoordenaars en lifters, Migratie naar de toekomst, De stem van de dolfijn, de bedreiging van de liefde, Motorrijders en intellectuelen, transistors en sex, de dood van de technocratie, enz. enz. EjJ/rwi"® cp,hmw-lp ,h „Wij krijgen het loon van de angst. De angst van politici, vakbondsleiders en ook werkgevers om precies te zeg gen waar het op staat," aldus drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen in een ongewoon felle rede eind 1971. „Het was de laatste tijd voor iedereen duidelijk", zo zei hij, „dat de economie aan het afglijden was en dat dit zo niet door kon gaan. En toch werden in het parlement steeds nieuwe uitgaven ge vraagd en verkregen. En toch werden in de loononderhandelingen steeds hoge loonsverhogingen gevraagd. En toch werden er bij de verkiezingen weer vele beloften gedaan." Tong Tongers die regelmatig het kranten en TV-nieuws volgen, kennnen de heer Bakkenist wel van de vele besprekingen tussen de ondernemers en de werknemers. Hij is de man "die de werknemer niets gunt" wordt graag gezegd. En de hele economische toestand wordt in dit eeuwig verdeelde volk alweer in blinde pro's en anti's gescheurd, waarbij- al bij voorbaat steeds vaststaat wie er altijd liegt en wie er waarheid spreekt. Punt. Er zijn dus mas sa's mensen die niet willen geloven wat de heer Bakkenist zegt, zelfs al leert de eigen waarneming de duidelijke waarheid. Een andere omstandigheid is dat als er bezuinigd moet worden, niemand eraan geloven wil. Dus blijven allemaal samen ageren voor meer, meer, meer. En dan maar wachten natuurlijk tot de grote BLEDOS! volgt Intussen gaat het geruzie in Kabinet en Kamers op gewoonweg krankzinnige wijze verder en remt ALLE gezonde vordering. Elders lezen wij dat bij de begroting van Verkeer en Water staat liefst 21 amendementen werden ingediend. Bij CRM 51 moties en amen dementen (minister Engels nam niet eens de moeite deze te bestrijden) en bij Buitenlandse Zaken 16. Volgens deskundigen zullen de drie linkse par tijen bij de begrotingsbehandeling in totaal ongeveer 200 amendementen in dienen. Geen wonder haast, dat dit soort "rege ren" scherp werd gehekeld door de com munist Bakker. Men weet dat elk volk met een verknoeide democratie eindigt bij het communisme. Wel, Nederland is in elk ge val braaf op weg! *>t\ V Af en toe leest men geboeid verder, andere keren komen zoveel nieuwe onder werpen en inzichten tegelijk op ons af stormen, dat wij alleen stapvoets verder kunnen gaan met een potloodje in de hand. Pas als men dit boek leest, beseft men dat hoe compleet de dagbladen ook lijken vele belangrijke stromingen totaal aan onze aandacht ontsnappen. Zelfs al is dit boek misschien té veelzijdig voor onze kennis, we voelen er ons rijker door en met meer doorzicht in de toekomst, die zich zeker voorbij vele Eindstrepen uitstrekt voor de Enkelingen die het juiste doorzicht hebben. T.R. 8

Tong Tong | 1972 | | pagina 8