*3n de Ixoge 3^Ctapperboom WELKOME GASTEN De tuinman van de Kalief van Bagdad en de dood 15 Na de wonderlijke pisangboom van de fam. Klumperbeek in Wageningen nog een belangwekkend tropisch gebeuren, zomaar in een huiskamer. Dit keer is het de heer Philippus in Amsterdam die met zijn twee angstwekkend hoge klapperbomen de aan dacht van alle natuurvrienden vraagt. Hoe hij aan die bomen gekomen is? Hij ont moette een Indonesiër bij een buurman, aan wie hij terloops vroeg: "Ach als U weer naar Indonesië gaat, brengt U dan voor mij een klapper mee die ontkiemd is? Zo'n kleintje maar." De vriendelijke Indo- nesier beloofde het en warempel, na een paar maanden kwam hij aanzetten met twee ontkiemde klappers. Door de lange reis waren de loten intussen al aardig op geschoten, 60 cm. hoog. Mijnheer Philippus erg blij met zijn klappertuin. De brenger vertelde nog hoe ze hem in Tandjoeng Priok hadden uitgelachen omdat hij zulke "oleh-oleh" meenam voor Hollandse vrien den. Hebben wij toen in Indië ook niet om de K.L.-ers gelachen die van alles en nog wat naar Holland sleepten? De klapperbomen zijn intussen 6 jaar oud. Ze blijven groeien en bladeren krijgen die, zoals U zelf op het plaatje kunt zien, telkens groter worden. Moeten ze straks naar een tropische kas? "Ik zal ze zo missen" zegt mijnheer Philippus, "hoewel ze ons ook wel een beetje soesah bezorgen, want de kamer moet op temperatuur gehouden worden, de kachel blijft aan, ook al zou hij voor ons gevoel wel uitmogen. Maar dat hebben we er voor over, want waar kun je hier in Holland, terwijl je aan tafel zit, boven je hoofd klapperbladeren zien?" En dan met een lachje om de herinnering: "Hoe vaak heb ik als kwajongen niet in zo'n klapper boom gezeten. Nooit geweten dat ik tien tallen jaren later, notabene in Holland, nog eens op twee zou moeten passen en ervoor zorgen dat ze niet doodgaan!" Zo ziet U, de wonderen zijn de huiskamer nog niet uit. Stel je voor dat mevrouw Philippus eens haar gasten zal moeten waarschuwen: "Gaat U liever niet hier zitten, de klappers zijn rijp, er kan elk ogenblik een afvallen!" Wat mij betreft, ik heb er een bondjol voor over! Lilian D. ABONNEES AMERIKA U kunt uw abonnement per check betalen aan onze agent Roy Steevensz, 11543 Buell str. Santa Fe Springs, Calif. USA 90670. Gemakkelijker, vlugger en voor deliger (geen incassokosten voor ons!). In de havens van de Pacific van de U.S. komen af en 'toe ook Indonesische oplei dingsschepen binnenvallen voor scholing van diverse leden van de bemanning. Het duurt dan niet lang of Indische Amerikanen zijn ontdekt en er ontstaan allergezelligste pertemuans. Zo lazen wij dat toen een Indonesisch smaldeel de haven van Long Beach binnenliep, er al gauw contact ont stond met de bemanning door de Indisch man Verduyn Lunel. Het duurde niet lang of een kleine karavaan van twaalf Indische auto's kwam een groot aantal bemannings leden zonder onderscheid van rang afhalen, die verdeeld werden over een aantal ge zinnen om een gezellig weekend te hebben in den vreemde. Aan deze visite denken allen nog steeds met plezier terug, want er werd allergezelligst geconverseerd in drie talen en natuurlijk met veel gusto geschranst van enorme rijsttafels, waar voor wie het wilde ook met de handen gegeten werd (zoals U weet het oudste bestek ter wereld)! Menigeen die dit hoort uit Amerika, vraagt zich af waarom zoiets niet mogelijk is in Holland, terwijl hier toch maar even zeven duizend Indonesiërs wonen! Aan In donesische en Indische hartelijkheid ont breekt het ook hier beslist niet, maar die verduivelde stijfheid en vormelijkheid zit blijkbaar iedereen in de weg. Op een dag verscheen de Tuinman van de Kalief van Bagdad heel overstuur voor zijn heer. "O, grote Kalief, ik, als Uw ne derige dienaar, heeft U nooit om een gunst gevraagd, daarom, o, grote Kalief, vraag ik U vandaag, of ik direct weg mag gaan." De Kalief vroeg verwonderd: "Beste man, wat is er aan de hand? Ik heb je altijd goed behandeld, en ik ben heel tevreden over je. Waarom wil je opeens weg, wat heb ik je aangedaan?" "Mijn Heer," sprak de tuinman, "U bent een rechtvaardig mens en moge Allah U zegenen. Maar, o grote Kalief, toen ik van ochtend in de tuin aan het werk was, ont moette ik plotseling de dood daar en ik weet zeker, dat hij me komt halen. Als U echter mij Uw snelste paard leent, dan kan ik naar Basra vluchten, waar ik familie heb wonen en waar ik vanavond dan al zal zijn aangekomen en daar zal de Dood mij dan niet vinden." "Goed", sprak de Kalief, "als je denkt, dat het je zal redden, ga dan maar." En zo snelde de tuinman weg, op weg naar Basra. Toen ging de Kalief in de tuin wandelen en kwam daar ook de Dood tegen. "Dat is me ook wat moois," sprak de Kalief, "heb ik zo'n goede tuinman, jaag je hem de schrik op het lijf en nou is-ie weggelopen." "O, waardige Kalief," sprak de Dood, "ik ben naar de aarde gezonden om een mens te halen, en toen ik hier op aarde aan kwam, kwam ik voorbij deze mooie tuin en deze beviel me zo goed, dat ik er even ging uit rusten. Maar wie beschrijft mijn verbazing, toen ik hier de man tegen kwam, die ik vanavond in Basra moet halen." Vrij naar het Arabisch (Ingez. door Wally.)

Tong Tong | 1972 | | pagina 15