Richting Zoeken In De Chaos Onze uitnodiging om n.a.v. het artikel "De Eindstrepen" in het kerstnummer van Tong Tong Uw opinie te geven heeft een overstroming van brieven bij ons ten gevolge gehad! Niet alleen algemene opinies, maar ook knipsels uit andere bladen, vroeger geschreven artikelen die met dit probleem verband houden, uitwijdingen over die facetten van het totaalprobleem die men als het gevaarlijkst beschouwt. We zeggen dank aan Bronmijer, Segond v. Banchet, de Man, Offermans, Saja Sadja, Kampmeinert, Korteweg, Sahusi-lawane, Roelofsma, twee Diedrichs, Elmensdorp (vrouwen en mannen door elkaar) en nóg vele anderen, die b.v. tijdschriften en zelfs boeken opstuurden of in aanbeveling gaven. Alles bij elkaar té veel om ooit billijk ver deeld in Tong Tong te verwerken. Klopt! Dit IS een ENORM vraagstuk, het grootste dat wij in ons leven te verwerken kregen misschien. En duizenden pennen zullen er in geen decennia over uitgeschre ven kunnen zijn. MAAR WIJ HEBBEN GEEN TIJD OM ALLES UIT TE PLUIZEN. Wij moe ten snel een nieuwe en positieve levens houding zien te vinden. Wij moeten veel belangrijk SCHIJNENDE problemen aan de kant gooien en onze gedachten concentreren op het vinden van methoden om de ergste gevaren te bezweren. Laten wij eerst om ons heen kijken en nagaan welke positive criteria wij gevonden hebben. Op de eerste plaats zijn de enige twee Groten, die in deze tijd ernstige woor den van waarschuwing hebben laten horen, H.M. de Koningin en Sicco Mansholt ge weest. Onze Koningin geven wij met haar Kerstboodschap een extra plaats in dit nummer. Sicco Mansholt (die ook in lndië gewoond en gewerkt heeft) heeft bij ver schillende gelegenheden niet geaarzeld te laten horen dat "we de mensen aan het denken moeten zetten", omdat we "nu we ten dat de bodemschatten eindig zijn en we moeten ophouden met potverteren, want we eten het portie van onze kinderen NU op!" En meer uitspraken die getuigen van waak zaamheid en ernst. Onze lezers zijn dus in goed gezelschap! Daarnaast schitterden ALLE leiders van politieke groeperingen door afwezigheid en haddën nog steeds de zwetsers voor de politieke TV de grootste muil over politieke probleempjes. Sicco Mansholt kreeg natuur lijk prompt een standje van Het Parool. En wat trouwens in zijdiscussies over De Eind strepen opviel, was dat de kleinste burger lijkheid - die van het mekaar de schuld geven - bij de pedante politieke betweters de luidruchtigste partijen bliesen. Waar is het dus wat Prof. C. J. F. Bött- cher (de enige Nederlander in de Club van Rome) hierover zei: "Men kibbelt jarenlang over politieke problemen, die in relatie tot de werke lijke wereldproblemen als overbevol king nauwelijks van belang zijn. Ik heb weieens de indruk dat de diplomaten tevoren conflicten inbouwen omdat ze denken dat ze anders niets meer te doen hebben." "De grote wereldproblemen als over bevolking en milieuvervuiling konden in de eerste plaats ontstaan doordat in de hele wereld het overheidsapparaat volslagen verouderd is. De grote we reldproblemen kan men alleen maar oplossen door ze in hun onderlinge samenhang te bestuderen en integraal aan te pakken. En tot zo'n aanpak is een overheid die het nog moet stellen met een departementale indeling uit de vórige eeuw niet in staat. Een bedrijf met een dergelijke bestuurlijke opzet zou binnen een week failliet zijn." Een andere voorwaarde om de pro blemen op te kunnen lossen is volgens prof. Böttcher een werkelijke interna tionale samenwerking tussen de rege ringen, maar daar komt nu nog maar bitter weinig van terecht, vindt hij. In twintig jaren leven in Holland hebben we genoeg geleerd van wat men hier "po litiek" noemt. Maar in feite eindeloos twis ten is om het twisten zelf, waarbij de Waar heid er niets toe doet en men niet terug deinst voor schaamteloze vervalsingen om het grote publiek volslagen verward te maken. De pers zelf brengt hiervan welhaast elke maand frappante voorbeelden. Een laatste: de wijze waarop "De Oppositie" jaren iang de constructieve en positieve bouw-arbeid van minister Schut verdacht heeft gemaakt, gehekeld en afgekraakt, terwijl nu pas blijkt dat deze minister een bijzonder loffelijke staat van dienst heeft met een enorme gebouwen-productie. En NU kruipt diezelfde oppositie in een hoekje. En zoekt nieuwe aanvalsmogelijkheden, waar het grote publiek weerloos tegenover staat. Hier staat het woord waar het om gaat: ondanks de enorm omvangrijke voorlichting op vele terreinen in Nederland, is hiervan zoveel leugen en verdraaiing, dat wij t.o.v. de waarheid WEERLOOS zijn. Er rest dus alleen één verweer tegen, zelfs al is het een negatief verweer: lees géén en luister niet naar politieke voor lichting, zowel de directe als de indirecte (zoals b.v. in commentaren en nabeschou wingen.) Niet omdat daar leugenaars zitten, maar omdat er leugenaars BIJ zitten. En één rotte appel in de mand maakt AL het gave fruit te schand. Als U in het vervolg de radio en TV-gids thuiskrijgt, besteed een kwartiertje aan het met rode inkt doorhalen van alle program ma's over politiek. U zult merken hoeveel tijd U daarmee wint. En die U dus nuttiger besteden kunt, zelfs met "negatieve" medi tatie! Verder: koop zo weinig mogelijk boeken. Twee "deugden" zijn al sinds decennia to taal uit hun voegen gerukt en ontwaard: intellectueel en erudiet. Vermijd de mensen die ermee schermen. Het letterlijk "het pu bliek doodgooien met lectuur" heeft onze hersens al sinds jaren volgestopt met enorme massa's nutteloze rommel. Zelfs het zogenaamd neutraal blijven door alle massa's pro, PLUS alle massa's anti lezen veroorzaakt alleen verstandsverbijstering. Een mens kan ONMOGELIJK alles lezen wat de wereldpersen drukken. In de tijd van Christus kon inderdaad ge adviseerd worden om alles te onderzoeken en het goede te behouden, omdat toen weinig "in omloop" werd gebracht. Maar - sinds de boekdrukkunst werd uitgevonden, is de mensheid letterlijk verdronken ge raakt in een Zondvloed van gedrukten. Wie kan het hoofd nog boven water houden? Kan het ooit wel? JA. Als wij minder vertrouwen op ons ver standelijk denken, onze ratio, onze routine denkmethoden, maar meer luisteren naar ons intuitief denken, de „intelligentie van het hart". Maar hiervoor moet men zuiver zijn. Wie zich zuiver houdt, heeft GEEN ÉÉN bewijsvoering nodig, geen duizend bewijzen "zwart-op-wit", maar voelt intuitief direct wie of wat verkeerd is. Maar nogmaals: wees ZUIVER. U, dames, weet het best hoeveel dames foutief het uitgangspunt gébruiken "mijn intuïtie zegt mij..." En daarna vals beschuldigen! Wij moeten ons op dit gebied geheel opnieuw scholen. En weet U: onze beste school kan nog steeds de TV zijn, waar alle mensen "met hun ge zicht open en bloot te kijk staan". En U-zelf weet heel goed wélke voorlichters U NOOIT gelooft met hun onbetrouwbare gezicht, hun glazige ogen, hun farizeisch smoeltje. Die nooit iemand recht in de ogen durven kijken. Die hun gelijk "bewijzen" met echte foto's en echte films", maar die handige ver zamelingen valse knipsels en volkomen ver valste films zijn. Langzamerhand worden we in twintig jaren toch wel wijzer. Ik geloof dat wij het samen meer en meer eens zullen worden over tal van duistere en vertroebelde zaken als wij ons in den vervolge lieten leiden door deze twee koersbepalingen: A. Wat staat in Thessalonicenzen 1 5 verzen: 19. Bluscht den Geest niet uit. 20. Veracht de profetieën niet. 21. Beproeft alle dingen: behoudt het goede. De Geest, dat is "de stem van het hart", NIET die feilbare geestloze grijze hersen massa, die eigenlijk alleen een vleselijke computer is. De profetieën, dat is ook M.I.T. onze jongste ondergangsvoorspelling. Lees ern stig. Onderzoek ernstig. Beproeft de dingen. Nooit zo maar stom geloven. De Geest is U gegeven om er iets mee te DOEN; is méér waard dan oren. B. Een raad die iemand U geeft met zestig jaren veelbeproefd leven: koester geen wraakgedachten; houd U afzijdig van alles wat om wraak roept. Want wraak lost NOOIT iets op; wraak VERDUBBELT alleen wat reeds slecht is. Als deze mensheid ten onder zal gaan, zal het komen omdat men in het kielzog loopt van de wraak - die nooit grenzen kent T.R. P.S. Wij kregen ook veel reacties op speciaal "De Zin van Zeep en Soda" en dat doet ons extra veel plezier. Er is nog steeds veel te veel gemakkelijke neiging om het werk van vrouwen te bagatelliseren. Het feit dat zijzelf zo'n "onbelangrijke zaak" als zeep en soda serieus nemen, bewijst dat zij over veel Grote Problemen grondig hebben nagedacht en de wortel van menig kwaad hebben opgespoord (ook al schij nen de Grote Zeepkoningen de Dames op hun wenken te bedienen - het lijkt meer op bedriegen!) Er kwam zelfs een flinke vrouwenbrief uit Schiermonnikoog. Ja, ook daar komt Tong Tong! En denk er niet te min over. Toen de vorige beschaving (de Romeinse) 2000 jaar geleden ten onder ging, werd een Koning der Mensen geboren in een nietig dorpje Bethlehem, weet U nog? Dus Schier monnikoog is onze „anak mas'T Wij zijn er erg trots op dat uit het kleinste blad van Nederland zoveel wakker response komt op het Grootste Wereldprobleem, uit de hele wereld! - Red. 5

Tong Tong | 1972 | | pagina 5