'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW OUDE EN JONGE DJAGO'S Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. „L'ÉCOLE DU CITOYEN" RECTIFICATIE DE HERRIJZENIS Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule1;. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, f 3,90 per kuur. Dezer dagen in een tijdschrift gelezen dat volgens de filosoof Jean Fourastié niet welke filosofie of religie ook, maar de straat de hedendaagse burger vormt: "La rue est l'école du citoyen." Wie mijn pieke- rans kent, weet dat ik dit al gezegd heb (o a. met een citaat van Henry Miller) toen ik als straatslijper door Djakarta's straten zwierf (in 1947). Wie echter de Europese straten kent met zijn krankzinnige auto-geros, de gesloten gevels met de deuren-met-belletjes en het volslagen ontbreken van élk normaal men selijk leven (alles is keurig en fatsoenlijk in confectie gehuld) dan alleen in het haas tig elkaar voorbij gaan, beseft dat de lege straat ook de lege ménsen vormt hier. Welk een verschil met de Aziatische straten, die letterlijk uit hun trottoirs bars ten van alle denkbare vormen van kleding en zeden en rassen en talen en leven! Waar men, zittend op de trappen van "De Harmonie" in al zijn vergane glorie, een hele dag de meest uiteenlopende avonturen aanschouwt en de verrukkelijkste schotels en dranken proeven kan! Tjobah in Chol- lan. Als niet teroes bètjèk! Asal tida djadi 1 blok ès In mijn artikel "Kerstmis in Kesilir" heb ik twee populaire figuren in het kamp abusie velijk verwisseld, aldus abonnee W. E. Gras huis. Ik schreef daarin, dat Dr. van der Sleen de kamparts was, maar dat is niet zo. Dr. van der Sleen was doctor in de geologie of botanie, die in het kamp lezingen hield over zijn reizen en wederwaardigheden. Als "upah" vroeg hij dan een grote portie erw tensoep of nasi goreng van de barakbewo ners. Hij was het wel die op Kerstnacht met de tjikar van Kesilir naar Sanggar kwam rijden, maar de aanduiding "kamparts' is dus fout. Ik kan niet op de naam van de populaire kamparts komen, maar hij liet zich wel door alle bekende slangensoorten bijten om immuum te worden tegen slangenbeten. De rest van het verhaal is dus juist, alleen de naam "van der Sleen" niet. Over het dierbare voorschottensysteem in het oude Indië zijn natuurlijk heel wat grappen gemaakt. Eens, toen al tijdens de politionele acties op vele wijzen het herstel van de landbouw door het Bestuur werd aangemoedigd, was er in een dessa ergens in Oost Java een rapat van tani's uit de omgeving onder leiding van de resident. Deze bracht zelf het voorstel te berde of men niet met voorschotten het herstel sneller op gang kon krijgen. Natuurlijk niet over de hele linie, maar alleen voor hen die er zelf om zouden vragen. Maar daar had snijvelder Pong Pieters bezwaren tegen. "Adoeh, Residen! Ze neem alleméél. U weet maar niet. Tjoba U neem holle bamboe, U steek in de grond van kerkhof. En dan U sreeuw d'r in: "Perskooootü" Bangoen de hele koeboeranl..." Zoals men uit het vorige nummer weet, hebben de jonge jazz-minnaars van "The Roaring Twenties Club Breda" via Tong Tong contact gezocht en gekregen met de Indische jazz- wereld van de (ook voor Indië!) Roaring Twenties. We geven even een indruk van de vorderingen: De reacties op het "Indië Project" zijn tot nu toe boven enige ver wachting. We hebben inmiddels met het tijdschrift "Doctor Jazz" (HET blad voor de Classic Jazz -"fanatici"), waarmee we goede contacten hebben, een overeen komst bereikt, zodat het "Indië Project" nu officieel de geschied schrijving van de jazz in Indië kan brengen. Wij publiceren uit de binnengekomen reacties een reeks artikelen en zowel Doctor Jazz als de Chronicle trachten zoveel mo gelijk gegevens te verzamelen. "Doctor Jazz" zal dan uiteindelijk, samen met ons, het geheel samen vatten en er een echte "jazz-ka- lender van maken. Uit de binnengekomen reacties van de heren H. van den Brink en Ch. Overbeek Bloem kunnen wij het eerst putten voor een artike lenreeks van het "Indië Project". Uit beider brieven is op te maken, dat de heer Mackenzie zeer be langrijk is geweest (de "Indische Eddie Lang"), maar hoewel aange schreven, heeft deze nog niet ge reageerd. ("Mack was de brief kwijtgeraakt, maar we hebben hem natuurlijk direct weer "ge- samboengd"! - Red. TT). Overi gens is mij gewezen op een voor ons zeer belangrijke artikelenreeks in Tong Tong, n.l. Music Makes Me, gestart op 15 april 1960, 4e jaargang, nr. 19, blz 8. Het eerste artikel ging over de heer Over beek Bloem, die het mij ter leen heeft opgezonden. Misschien kunt U mij helpen aan exemplaren van Tong Tong met deze artikelen reeks We hopen dat nog meer lezers, die bijzondere herinneringen hebben aan Indische jazz-bands of spelers in die bands, hun herinneringen willen sturen naar: Rob Cremer, Prins Frederiklaan 7, Breda. After all zijn deze jongelui de eersten van de volgende generatie, die ons verleden (ook al is het "maar" van de Jazz) de moeite waard achten om te bestuderen en te preserveren. We zijn werkelijk benieuwd wie de volgende geïnteresseerden zullen zijn. Letter kundigen, historici, sociologen, natuur kundigen? Zoals U weet zijn in de V.S. en in Engeland een aantal universiteiten, die officieel als abonnee van Tong Tong zijn ingeschreven. Daarentegen distan- ciëren nog steeds de universiteiten in Nederland zich even officieel van Tong Tong. We dachten dat alleen kleine mannekes last hadden van kolo niale voorzichtigheid! Maar misschien is in hun zeerge leerde ogen Tong Tong "tóch maar niks" en was ook Indië "toch maar niks". En zoekt men het zoals gewoon lijk bij stijfgefrakte en hoogbehoede wetenschapsmensen. Het zal niet de eerste keer zijn in de Nederlandse we tenschap dat men het simpele en evi dente voorbij zag in de jacht op theo retische en gediplomeerde kennis die vaak totaal_verouderd en buiten het werkelijke leven bleek te zijn 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7