•M, ACTUELE LOF VOOR OUDE BEELDEN KLEURENDROOM <ÜDe ko}l'iebloeóem In een oud exemplaar van de "NI- TOUR W ereldgids"nl. van 1937 (4de jaargang No. 4), dus 34 jaar oud, trof Mevr. E. Sipma-v. Kesteren de volgende twee artikelen aan, die ondanks het verouderde "Inlands" zó actueel aan doen, dat ze Nu geschreven hadden kunnen zijn. Nog even een tipje opge licht van de mantel van het Verleden voor een onsterfelijke actualiteit! Om te willen zien, doet men goed de leugen van zich af te werpen "Java is altijd en eeuwig eentonig groen". Maakt gerust het vaste voornemen Uw ogen te gaan trac- teren: Des daags op de tientallen nuancen geel, goud en groen der rijstvelden, op het rood der flamboyants, op alle nuancen van violet en rood der bougainvilles, de kleuren van de kembang sepatoe, of het tweekleuren- blad van de Spathodea, het bruin der cro- tons en ziet hoe de kapoktakken lichtgroe ne strepen halen door achtergrond van donker bos. Als gij sentimenteel verlangt naar herfst kleur, jong lentegroen of kale boomtak, neemt dan eens in U op het rubberbos. Het heeft in sommige maanden van het jaar, behalve alle herfsttinten, de dorre boom en het lichtgroen van pas ontloken blad In nauwe bergpas zult gij de witte lelieklok van de ketjoeboeng zien. In de kawahs een levendig kleurenspel in de kokende sissen de solfatoren omringd door oerwoud, waar in de paars bloeiende boengoer en de orchidee in overdaad bloeien. Land van woudreuzen, immuum voor woe kerplant, land van de meest decoratieve van alle planten, de bamboestoel. Wanneer men op Java het met bloemen wil zeggen, kost het geen moeite om welbe- praakt te zijn. In manden vol zijn zij het gehele jaar door voor een luttel bedrag bij straatventers te koop. In heuvel- en bergland gro.eit, zonder broeikas en glas, al de bloemenpracht van Europa. De rose, blauwe en purperen aster, alle kleuren van dahlia's, anjelieren, chry santen, gladiolen, azalea's en irissen en, op hoog gelegen theeland, de mimosa. Ook de roos ontbreekt niet. Op de passers is het één kleurengloed. De matwitte, door indigoschil omlijste vrucht van de mangistan, goudgele en groene pisangs, rode tomaten tussen lichtgroene sla, pompoenen, terongs en meloenen. Het felrood van de Spaanse peper. Kleurle- vende stillevens in overdaad is wat men ziet. In de lijnwaadafdeling de stemmig getinte sarongs, hoofd- en lendedoeken, de kleu rige baadjes, slendangs en sjaals, de ge borduurde slofjes. Maar wij doen nog beter door met welgevallen te kijken naar kleding en opschik van het gracieuze wezen "de jonge inlandse vrouw". In de nek de gitzwarte haarwrong, uitko mend onder de ragfijne hoofdsjaal van teer- zachte tint met een coquet vingergebaar even weg-en fluks weer dichtgetrokken, wanneer zij bemerkt heeft, het oog te heb ben getrokken. De kleuren van haar baadje en haar feller gekleurde slendang doorlopen gamma's van tinten. Deze volleerde en geboren kleurminnaressen kiezen kleur combinaties, die altijd harmoniëren, gedurfd bij de Soendanese, stemmiger bij de vrouw van Midden-Java. Over het landschap liggen alle kleuren, wanneer men het van een heuveltop beziet. Maar dan denkt gij nog aan één belichting. Het wordt een gala-voorstelling van kleu renspel, wanneer gij het geduld hebt er lang naar te kijken, want dan zullen wolk drijvende luchten onovertroffen lichteffec ten gaan toveren. Niet altijd lukt het! Er zijn dagen, dat de zon ter kimme daalt in wolkloze lucht. Maar wanneer gij tegen zonsondergang in westelijke richting van de berghelling afdaalt, de gezichteinder hier schuil gaat onder stapelwolken, ginds onder lange streepwolken bedekt is of weer elders een tropische bui over het land trekt, dan ziet qij vloeibare zonnegloed! met zilver en goudomrande zwartwolken en dan plots gaat de verfkwast in machtige vegen door het zwerk en van seconde op seconde wisselt rood voor lichtgroen, het blauw verandert in donkerpaars zo snel, dat gij het niet volgen kunt. Des nachts de donkere hemel met flonke rend sterrenbeeld van het Zuidelijke Half rond. Het bergland van Java in maanlicht vloed van zilverwit met schaduwpartijen van diep donkerblauw. Bij opkomende zon worden de contouren van tweelingbergen met snelle lijn getrokken. Deze komen op en verdwijnen in snel schimmenspel wan neer ge langs Java's kust vaart en in de donkere nacht het weerlicht achter berg- massief aan- en uitgaat. Des avonds in Djocja in Pendoppo, mys tiek verlicht, de Wajang Wong-spelers in vol ornaat. Wij geven het op, want wij kunnen er geen beschrijving van geven. GRAND HOTEL NONGKODJADJAR Het goede leven in Nongkodjadjar! Wie naar Nongkodjadjar komt, is verzekerd van het goede leven. Het ligt daar in een groot park tegen de hellingen van het Tengger- gebergte met een verrijkend uitzicht op de bergen Ardjoeno en Andjasmoro. Nong kodjadjar gaat uitbreiden! Behalve de vele comfortabele paviljoens met eigen gemak ken en geslotén, smaakvol gemeubileerde, waranda's wordt een complex verouderde kamers vervangen door moderne kamers. Onze gastheer, de Heer Ander, weet, dat de weg naar de maag loopt langs het ge hemelte. Hij weet het te strelen met keur van spijs. Wanneer gij een wijnliefhebber zijt, of houdt van een fijn glas cognac, dan moet ge onder zijn bekwame leiding in de wijnkelder Uw keuze gaan maken. Golfveld, tennisbanen en een zwembad no- digen tot het leven in de buitenlucht. Dit alles ligt binnen de grenzen van Nongkod jadjar, een centrum voor mooie wandel tochten, voor een rit te paard naar de Hier onder een foto van de koffiebloesem, ons toegestuurd door lezer O. H. Kiliaan. Heel Holland drinkt al generaties lang koffie, maar heeft nog nooit een koffiebloem ge zien en geroken. Dat is natuurlijk niet erg. Wél erg is dat ook duizenden Indischgasten nooit de heerlijk welriekende koffiebloesem gezien of geroken hebben. Maar onze opvoeding was gericht op Alleenzaligmakend Europa, en vooral de stadsjongelui togen nooit de vlakte en de bergen in om met de cultures en de natuur kennis te maken. Duizenden brachten hun weekends dansend en bioscopend door in de grote stad en maalden niet om het land waarin zij leefden. Dat zijn de mensen die nu ook geen abonnee zijn van Tong Tong, want hier in Holland missen zij NIETS van hun oude Indië. Zo is in veel andere op zichten voor miljoenen mensen dit kostelijke leven verspild en weggegooid, want wij kijken er nooit naar om. il /l Zandzee en Bromokrater. Dicht bij het hotel is de vlinderverzameling van de Heer Wegener. Gij ziet daar een Hooglied van onder verschillende belichting steeds wis selende kleur. - Hoogst interessant is het terrarium van de Heer Wegener, waarin een uitgebreide collectie slangen is onderge bracht. De Heer Wegener zal U demonstre ren hoe een slang zich voor de aanval ge reed maakt. Een bezoek aan het dorpje Nongkodjadjar, waar de Tenggerese vrou wen in kleding, verschillend van die van de Javaanse vrouw, op de passar haar in kopen doen of haar waren te koop aanbie den, is de moeite waard. Een levendige aanblik geven van de vele bergpaardjes ,die de vrachten af- en aanbrengen. Aan de achterzijde van het hotel is een diep ravijn. Heel in de diepte verdwijnt en verschijnt er het bergpad in het oerbos en nietig lijken de figuurtjes van de inlanders, die zich langs dit pad voortbewegen. Voorwaar, Nong kodjadjar is een plaats, waar men, na al het reizen en trekken door Java, gaarne enige dagen zal verblijven. Ingez. door: E.S.v.K. 10

Tong Tong | 1972 | | pagina 10