Jos van Arcken mÊÊKm Kalverenjacht JHAi K.: v Een oude prent van het toen nog landelijke Rijswijk, met het grote huis, waar de grondlegger van de firma van Arcken zich in 1861 vestigde. De naam Van Arcken is voor de oud- Batavianen niet onbekend. Wie zou in vroeger jaren het oude landhuis op Rijswijk Nr. 11 nooit zijn binnengestapt, om een Zenith of Waltham Mass. hor loge te kopen. Je kunt er als regel eenmaal zo'n onverwoestbaar zakhorloge kopen met of zonder ingebouwde tingel-tangel. In het voormalig N.O. Indië werd de zaak Van Arcken op 16 juli 1861 op gericht door Opa C. G. T. van Arcken, die zijn bedrijf in Deventer naar Batavia overplaatste met de bedoeling er een familiezaak van te maken. Op 16 juli 1911 bestond de zaak 50 jaar ter gelegenheid waarvan de Soe- soehoenan van Solo met zijn gemalin de winkel van Van Arcken met een bezoek vereerde. Opa van Arcken werd opgevolgd door zijn zoon Eduard Clemens, die de vader is van Jos van Arcken in Den Haag. De malaise-jaren de dertiger jaren sloegen ook toe in het bedrijf van Van Arcken. Ook bij hen was het obral besar en stonden zij aan de rand van een liquidatie, als niet de jongens van Arcken er hun schouders onder gezet hadden: zeer in het bijzonder broer H. K. F. van Arcken, Jos was n.l. voor zijn vakopleiding nog in Europa, onder meer in 1932 bij de Zenith-fabrie- ken in Zwitserland. Toen Jos als horlogemaker in 1936 op Batavia terug was, nam hij het beheer over de zaak Van Arcken over. Jos was en is dus een echte vakman, die na zijn krijgsgevangentijd de zaak weer heeft voortgezet. Jos was in de krijgsgevangenkampen de "Mido-spe- cialist". In de vijftiger jaren was hij genood zaakt zijn matjes in Djakarta op te rol len, om zich in den Haag te vestigen. Aan de Laan van Meerdervoort No. 520 staat de zaak van Jos van Arcken, hor logemakers sinds 1841, het jaar, waarin zijn Opa in Deventer als horlogemaker begon. Als trouwe Tong-Tong-adverteerder krijgt hij nog regelmatig reparatie-hor loges uit Amerika. Voor koop en reparaties van kwali teit-horloges moet je bij de vakman Jos van Arcken zijn. De naam Van Ar cken blijft bestaan, omdat een zoon van Jos juist is afgestudeerd als hor logemaker. De naam prijkt ook nog in het pavil joen van het oude pand in Djakarta, waarin een toekang nog aan die naam verdient. Maar hier heeft Jos niets meer mee te maken. Dick v.d. Lee Schoolkinderen in Oost-Brabant, die weten waar 's nachts een kalf is ge boren, kunnen een rijksdaalder als be loning krijgen. Opkopers benaderen 's morgens boe renkinderen bij lagere scholen om te horen waar een kalf is geboren. Oorzaak van deze nieuwsgierigheid is het grote tekort aan kalfsvlees. Minister Lardinois (landbouw) heeft dit onlangs in Emmeloord verteld. Hij sprak voor de leden van de Landbouw- maatschappij IJsselmeerpolders o.a. o- ver het tekort aan vlees, aldus lazen we in het Alg. Dagblad van 1 februari. Alsof het nog niet genoeg is dat in Nederland méér geslacht en méér vlees gegeten wordt per hoofd,1 dan waar ook ter wereld, worden ook kinderen opgeleid tot aangever voor slacht van pasgeboren kal veren En dan is men nog gauw boos als er in Tong Tong af en toe een jachtverhaal staat van twintig jaren oud, uit een tijd van totaal andere levensomstandigheden. Öf maakt men elders hartroerende propaganda tegen de moord op zeehond-baby's. Of balt men vloekend de vuist over een bontjas van Prinses Beatrix. Terwijl men "thuis" dag in dag uit moordt zonder eind dat de stukken er af vliegen, maar men zijn paardenbief stukje of lamscoteletje móet hebben zonder tawar! U begrijpt wel: we willen niet ergens pro of contra staan, maar vestigen alleen de aandacht op de volslagen zeden-verwilde ring waaraan we ten prooi staan t.a.v. de dieren der natuur die God ons ter bescher ming stelt. En de schaamteloze hypocrisie waar we ons vaak aan schuldig maken als we élders standjes willen uitdelen 1.",; Het vol krijgen van het Fonds 60.000 is uitsluitend een kwestie van Poekoel Teroes! Zet éven door, want er kunnen na ons nog duizenden wezen en behoeftigen van profiteren! Een foto, van directie en personeel van de Firma van Arcken in 1916 genomen. In het midden gezeten is de Heer Eduard Clemens van Arcken. 16

Tong Tong | 1972 | | pagina 16