TOKO "KATJANG" V v Kaban Djahé lilllSl oooooooooooooooooooooooooooo U bent jong. Uw gezin is jong. Toch kunt U de volgende week al zo'n f. 40,000,— waard zijn. HOE? ABBEY LEVEN CONVERSIEPLAN Van de vele plaatsen waar ik op de Oost kust van Sumatra gewoond heb was de laatste vlak voor de oorlog begon Kaban Djahé (boven Medan op de grens van Atjeh en niet zo ver van het Toba Meer af, het was in de Karo Batak-landen, vlak bij de vulkaan Sina- bung). Het plaatsje zelf was een punt van het bestuurs-apparaat, verder een gewoon Indisch plaatsje met huizen los van elkaar, veel tuinen er tussen en bomen groepen, door de hoogte was het er 's-avonds altijd behoorlijk koel en het was er zeer glooiend met hier en daar een meertje en een rivier. In het beneden gedeelte was de passar en het winkelcentrum met de bekende kleine eethuisjes en saté-verkopers, daar stonden de huizen wel vlak op elkaar behalve de bioskoop die los op een veldje stond. Verder wat hogerop stonden 2 hotels 1 groot complex-gebouw van Ter Meu- len en een heel stuk verder 1 hotel van Glazer, ook groot maar verdeeld op een groot terrein waar ook paarde-stallen tussen stonden en een open manege, de vele paarden die hij had (pony's, batak-paarden en Australische) waren om te verhuren, wat natuurlijk het bes te in de vacantie's en weekenden lukte, maar ook gaf de heer Glazer rijlessen aan de school die achter zijn hotel lag de High-land-school, een Engelse school waar allerlei kinderen (intern) op waren: Engelse, Amerikaanse, Deense, Zweedse enz. Het was wel een school met veel vrijheid in de vrije tijd vandaar dat ik met mijn vrienden vaak met ze optrok, wat o.a. kwam door de kennismaking door het paardrijden, want als de heer Glazer rijles gaf mochten/moesten zijn dochter en ik vaak mee! Er was ook een Duitse school, waar we weinig of geen contact mee hadden doordat die gemeenschap veel geslo- tener was. Doordat er geen behoorlijke Holland se school was moesten wij kinderen met een heel stel elke dag naar Bras- tagi (11 km. van Kaban Djahé af) met een bus die speciaal voor de groep gehuurd was en ons van huis tot huis ophaalde en naar school bracht, en 's middags stond hij weer voor de school om ons terug te brengen, wat de jalouzie opwekte bij de interne kin deren. Dat was dan de (P)lanters (S)chool (V)ereniging die daar vlak bij de vulkaan Sibajak lag. De Sibajak, i.t.t. de Sinabung, had een schuine open krater met lava en die zorgde voor de stank als de wind schoolwaarts woei. De Sinabung had een mooie kegelvorm en was van binnen helemaal droog. Op de R.S.V. heb ik nog 1 jaar lage re school les gehad, daarna ging ik naar de H.B.S. op de zelfde school, het was dan ook een complex, bunga lows van de onderwijzers en leraren, het Hoofdgebouw met directiekamer en administratie. Binnenplaats met aan Brastagi, aan de voet van de Sibajak, een ge liefd vacantie-oord op de O.-kust van Sumatra. beide zijden slaapzalen met daarnaast douches en wastafels. Aan de kopkant de enorme eetzaal en daarnaast links en rechts zalen om huiswerk te maken en voor de recreatie en dan daarachter weer de keuken. De eetzaal kon heel gemakkelijk omgebouwd worden tot toneelzaal, waar dan toneel en operet tes gegeven werden o.a. 1 maal per jaar als voorstelling voor de ouders. Meestal vlak voor de vacantie, waarna de kinderen mee naar huis konden, naar huis was dan meestal naar een plantage want de vaders waren mees tal planters vandaar P.S.V. Maar nu een vraag wie kent de namen nog van de leraren en onderwijzers. Mijn onder wijzer was Planje, H.B.S. gym. Harders Wiskunde-natuurkunde Frans/Ne derlands? Duits Baruch en de direc teur was Marsman, broer van de schrij ver. Verder gingen we steeds schoolzwem men in het zwembad van het Brastagi- hotel; even lopen en dan door een glooiing berg af en weer op. De ge bouwen van de P.S.V. waren net als dat van het Brastagihotel gebouwd van natuursteen en met een houten tegel dak goed ingeteerd en van vorm leek het wel wat op de batakhuizen. A. de Haak o O O O O O O O O O O O O O O O O bestaat niet meer Maar dezelfde BOEMBOE GADO GADO en KETJAP MANIS is nu verkrijgbaar bij: O J. van Doorn, Reinkenstraat 16 O O Ensing, Boekhorststraat 123 O Ensing, Zuidlarenstraat 12 8 Binnenkort meer Toko "Katjang"- 8 g Specialiteiten bij bovenstaande g O en andere adressen o O o OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Voorbeeld 1) U bent 25 jaar. Bij onverhoopt overlijden wordt U via het onmiddellijk een bedrag van f. 40.000,uitgekeerd. (Voorbeeld 2) Bereikt U de 65-jarige leeftijd, dan ontvangt U gegarandeerd een bedrag van f. 25.200,of bij omzetting wellicht 120621, Premie nü slechts f. 40, per maand! Wilt U vrijblijvend informatie omtrent Uw persoonlijke mogelijkheden, stuur dan onderstaande coupon in een gesloten envelop. Aan de Administratie van TONG TONG Pr. Mauritslaan 36, Den Haag. Naam Adres Plaats Leeftijd Tel ABBEY LEVEN 17

Tong Tong | 1972 | | pagina 17