Onze Unieke Tong Tong-Selamatan! Nu we besloten hebben dit jaar een echte Selamatan te houden, hebben we ons "boekoe pienter" geraadpleegd over "Sedekahs en Slametans in de Dessa" fvan de hand van Mayer en Moll), en dat al in 1909 verscheen bij Van Dorp in Surabaja. Daarin lezen wij o.m. dat het nogal ingewikkelde systeem van selamatans een gevolg is van het synkretisme (godsdienst-, eredienst of geloofsver- menging) van Mohamedaanse, Hindoe se en Polynesische oorsprong. Vele lezers weten niet goed wat het verschil is tussen een sedekah en een selamatan, maar volgens dit boekje weten ook Indonesiërs de fijne ver schillen niet en worden verscheidene selamatans door hem ook sedekah ge noemd, hoewel onder het laatste feite lijk alleen verstaan moet worden de offermaaltijd. Het boekje bevat een hele reeks van sedekahs en selamatans voor de meest uiteenlopende doeleinden - vaak ook met een specifieke naam - en van de meest uiteenlopende grootte. Soms kleine mandjes met een enkel gerecht je dat bij een boom of op een wegkrui- sing gelegd wordt of met de stroom van de kali mee drijft. Die mandjes heten "antjaks" en de kleinste offers (van wat bloemen of munten of wie rook) heten sadjèns of sesadjèns. Maar er zijn ook zeer gecompliceer de sedekahs wat betreft de samenstel ling van voedsel als het "protocol" van data, speciale handelingen en soor ten bloemen en andere versieringen, in het bijzonder bij huwelijken en ge boorten. Voor het ruimere doel van onze Tong Tong Selamatan leent zich het best de z.g. Sedekah (of Selamatan) Nrgoewah-ngrasoelaken, en welke ge houden wordt "voor het welzijn van de gehele dessa die deze selamatan geeft. "Voor deze soort van pic-nic brengt gewoonlijk iedere deelnemer zijn aan deel in de voor te dienen gerechten mede, of worden, wanneer die door één persoon geleverd worden, de kos ten daarvan pondspondsgewijs door alle deelnemers gedragen." En dat, waarde lezers, is de sedekah die onze "lezersdessa" in November van dit jaar gaat aanrichten als grote offermaaltijd voor het welzijn van onze Tong Tong-gemeenschap, leder deel nemer (ster) brengt één gerecht of lek kernij mee, zijn (haar) beste culinaire prestatie. Kijk nog even naar de foto hierboven van de kleine desa-sedekah, en laat dan Uw fantasie werken voor onze sedekah met een gigantische sta pel van een paar duizend giften! Het mooie van de Selamatan is: we eten op het feest alleen "één maagvul ling", maar omdat wij allemaal te veel hebben "ingeleverd", blijft er straks veel over om mee te nemen naar huis. Zodat ook de thuisblijvers feest heb ben! Het is dus tóch allereerst een offer aan de vriendschap, aan het heil van onze Tong Tong-broederschap! En er zal nog genoeg overblijven om Tehuizen van Ouden van Dagen te be denken! Zij die geen gerecht kunnen mee brengen, sturen (net als bij elke norma le sedekah) een geldsbedrag, waarvan de grootte door de deelnemer zelf be paald wordt. Wij houden deze sedekah op de 28ste oktober van ongeveer half elf 's morgens tot vijf uur 's middags, zo dat iedere deelnemer ruimschoots de tijd heeft om weer thuis te komen. Er zal natuurlijk veel personeel nodig zijn om organiserend en regelend op te treden en zij die zich daarvoor be schikbaar stellen zouden wij willen ver zoeken dit ruim te voren schriftelijk bij ons op te geven. Later worden door ons de deelne merskaarten uitgezonden, zodat wij ook tijdig moeten weten met hoeveel per sonen U komt. Dit, lezers en lezeressen, wordt al weer een heel aparte en heel bijzonde re onderneming van Tong Tong, want zo'n grote sedekah, waar ieder zijn eigen bijdrage levert heeft Holland nog nooit gezien. Het wordt dus ook het goedkoopste grote feest, dat ooit werd georganiseerd. Want Uzelf levert Uw consumptie. Al eet U hem natuurlijk niet zelf op, want U geniet natuurlijk van de offermaaltijd van een ander. Het wordt straks een tastbare SUPER-Cathenius v.d. Meyden, het mooiste modelkook boek dat de Indische huisvrouw (en Indische chefkok) ooit gemaakt heeft! Ook is het een Sedekah met een wij ze levensles, want zij leert dat alle las ten licht zijn, als zij gedeeld worden door allen. Vindt U ook niet dat deze sedekah dicht bij de gelijkenis van de broden ligt, waarbij allen aten tot zij verzadigd waren "en zij namen op het overschot der brokken, zeven volle manden"...? Schrijft in, NU al, als U wilt, streep de datum van 28 oktober aan op Uw kalender. Wij richten een speciale kar- totheek in voor deze selamatan, die wij maand voor maand bijhouden; het is NIET te vroeg!, waarin Uw inschrij ving wordt opgenomen alsmede later elk volgende bericht dat U opstuurt (voor werk, welk gerecht U inlevert, welk werk U in de zaal gaat doen, enz. enz.), want U begrijpt: dit wordt een enorme organisatie. Maar zij zal ook een succes opleveren, dat klinkt als een Tong Tong! HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension ƒ22,logies met ontbijt f 14,per dag per persoon Inclusief be diening en B.T.W. Verkrijgbaar CATALOGUS Nr. 82 INDONESIË N.V. Antiquariaat C. P. J. van der Peet. Nieuwe Spiegelstraat 33-35 Amsterdam lansweg 39, Haarlem. 3

Tong Tong | 1972 | | pagina 3