ALTIJD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Wonderlijke Vismethoden Krojok VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW N.a.v. mijn kleur op bestelling -hengel - dongèngan in T.T. 1-11-1971 blz. 14 hier nog enkele eigenaardige visme thoden. Toen ik in het begin der dertiger jaren als bedrijfsarts op 't gevangeniseiland Noesa Kambangan zat, zag ik vaak 's avonds zwaaiende flambouwen op 't water tussen Noesa en 't vaste land. In een lippa-lippa (uitgeholde boom stam sloep) zat voor een rustig pa gaaiende visser. Midden in de lippa lippa stond schuin geplaatst een hou ten bord (ongeveer zoals een school bord, maar 11/2 x zo lang). De achterzittende visser zwaait zijn fakkel voortdurend in een draaiende beweging vlak boven 't water. De nieuwsgierige vissen springen door de lichtcirkel, komen tegen 't schuine bord en glijden automatisch naar de lippa-lippa bodem. Als P.O.W-er zag ik in Siam op één van de zijrivieren v.d. Mekong de volgen de hengelmethode: Een Siamese, zit tende in een lippa-lippa had in haar linkerhand wat restant rijst. Zij schudde haar linkerhand heen en weer en liet dan wat rijstkorrels tussen haar vin gers door in het water dwarrelen. Bin nen een mum van tijd krioelde 't van visjes om de schuddende hand. In haar rechterhand had ze een korte hengelstok snoer haak. Om de haverklap liet ze haar haak tussen de krioelende visjes zakken en haalde er dan telkens 1 uit het water met de haak ergens in 't lijfje. Al gauw had ze voldoende visjes in haar batok. Vissen met stok snoer aas zonder haak. In het kamp Nakompathon kwam Broer M. mij op een dag vragen om met hem samen te gaan vissen. Wij gingen eerst naar een struik waar van Broer een geschikte tak afbrak. Nam uit zijn rafelige jas een draad voor snoer. Vervolgens ving hij in de buurt van de latrine (open loopgraaf) een "blue bottle" (blauwe grote vlieg). Kneep die setèngah mati en bond 't beest dan aan zijn rafel-snoer. Daarna liepen we langs de verschillende sloot jes op zoek naar jonge gaboes roofvis). Zagen wij er één dan Het Broer de vlieg 5 cm voor zijn bek wat heen en weer spartelen. De jonge gaboes zo groot als wijs vinger) schoot vooruit en hapte. Zodra Broer beet had, haalde hij schuin op. De verbaasde gaboes liet los, kwam in 't gras terecht en verdween dan snel in Broers zak. Natuurlijk loerden we even scherp naar Nippen als naar jonge gaboesen om te voorkomen dat wij zelf de sigaar wer den. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- Matjool iwak De gaboes is een labyrinthvis d.w.z. heeft in de kop een onregelmatig ge vormde met lucht gevulde holte. Tegen de droge tijd vreet hij zich eerst vet (reserve voedsel) en wacht dan in een holte op een nog vochtige geschikte diepte de komst van de regentijd af. Een moerasje zal nooit overal tegelijk opdrogen. Op een paar plekken, voor al in de diepte blijft 't meestal vochtig genoeg voor de "overwinterende" ga boes. Mensen die dat weten gaan dan „matjool gaboes gaboes met een patjool opgraven (en gaboes jang vet want reserve vet). Poekoel ikan. Op de onderneming waar Rob D. werkte lagen 2 moerasjes tamelijk dicht bij elkaar, gescheiden door een soort dijk. 't Ene moerasje viel geregeld eer der droog dan 't andere. De gaboesen van 't droogvallende moeras wentelden zich dan tijdig over de dijk naar 't an dere moeras. De mensen die dat wisten wachtten de gaboesen op en poekoel- den de vissen dan dood. O. H. KILIAAN gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. Driehonderd woedende taxichauffeurs uit Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Delft stonden november vorig jaar tegen over een kleine honderd Rotterdamse politiemannen die een Portugese zeeman in bescherming hadden genomen. De taxichauffeurs wilden de 22-jarige Portugees L.T. lynchen omdat deze met één van hun collega's had gevochten. Toen het de chauffeurs niet lukte de zee man in handen te krijgen, koelden zij hun woede op enkele kleurlingen onder het publiek. Deze vluchtten voor hun achtervol gers, die hen met knupppels, zware auto sleutels en vuisten bewerkten. Dit is al de tweede maal dat elkaar opruiende taxi-chauffeurs een bruine zeeman krojokten. Alweer zegt de Nederlandse pers er geen woord van. Dat lag wel even anders tijdens de politionele acties toen zulke dingen Europeanen overkwamen in Indonesië. Toen heette het: "zulke barbaarse din gen doen blanken niet". Gebeurtenis sen als in Rotterdam tonen aan dat eventuele barbaarsheid NIETS te ma ken heeft met huidskleur, maar met innerlijke beschaving. Die kennelijk in Europa ook maar een dun vernisje kan zijn. Iets onrustbarenders bleek trouwens ook: dat onverantwoordelijke elemen ten een publieke accomodatie (de taxi telefoon) best wel willen gebruiken om er relletjes mee te ontketenen. Dat belooft wat voor onrustige tijden! De hemel behoede de gekleurde mensen die op straat zijn, als het moderne kaas- en broodvolk te keer gaat. En hoe zal het dan wemelen van Herodes- sen die met een cultureel gezicht hun handen zullen wassen in onschuld Ondertussen weten we ook wel waar die infame lynchlust van de Amerikanen vandaan gekomen is! 7

Tong Tong | 1972 | | pagina 7