Voor ex-vliegeraars moembool Disco Bolland tuig had ik bij me, want er werd ver wacht dat we ook over vis wat wijzer zouden worden. In Biak gingen we aan boord van de Higgingsboot, richting Manokwari en Ransiki. Al spoedig leerden we waar op we moesten letten. Proefonder vindelijk kom je er wel achter wat de beste manier is, zo'n 6-mijls vaart, 3 lijnen uit, waarvan de middelste 50 m. en de 2 uitersten 35 m. achter de boot. Lepels en ander wobbel/wiebel kunstaas had weinig effect, evenmin het voor West-lndië en het Caraïbisch gebied aanbevolen tot "vis" gesneden been. Voor deze wateren bleek een stuk tin of lood met daaraan een witte lap, witte veren of witte nylonrepen het meest succesvol. Bij gebrek hieraan waren repen van de binnenste, witte schutbladeren van de Bakoeng of strandlelie, die daar overal aan de standen groeit ook goed bruikbaar. Met dit aas vangt men alle tongkol- soorten (tonijn-bonito), de zeezalm (suiiri), de boebara,2) de tengiri (spaan- se makreel-spanish macrel), de bara- cuda (zeesnoek), de flitsend snelle goudma-kreel (lemadang-dolphin) die die zelfs met 12 mijl vaart nog "striked" en de zeilvis (ikan lajar). 3) De speervis en de tuna, de grote soort tonijn van zo'n kilio of 60, laat ik hier maar buiten beschouwing omdat deze vissen slechts sporadisch gevangen worden in de wateren die ik bevist heb. Alle boven genoemde vissoorten zijn van hoge kwaliteit. Als we volle kracht voeren en het niet de bedoeling was om te vissen, maar we uit gemakzucht de lijnen ach ter 't schip meegetrokken, dan waren 't uitsluitend de goudmakrelen die voor een verrassing zorgden en strikes te zien gaven (zie foto 2-goudmakreel en tengiri). De goudmakrelen zijn prachtig gekleurd, blauw en paars en zilver, maar zodra ze aan boord gehe sen zijn of ze verbleken totaal, om na een tijd weer gedeeltelijk hun kleuren aan te nemen. Vluchten sterns verraden waar de scholen tongkols en zeezalm 4) te vin den zijn. Deze scholen zijn dan aan het jagen op scholen kleine vis en de uit lijfsbehoud boven het zeeoppen/lak uitspringende aasvisjes worden weer gepikt door de snel neerduikende sterns. Zodra zo'n zwerm sterntjes te zien was, stoven we naar de bewuste plaats en zorgden met een omtrekken de beweging ons kunstaas temidden van de visscholen te krijgen. Aange zien zo'n school zich snel zigzaggend voortbeweegt vereist het veel oplet tendheid en stuurmanskunst om de staart van onze lijnen waaraan ons kunstaas, temidden van de school te houden. Als dit lukte, waren de vang sten buitengewoon. Van alle eerder genoemde vissoorten vond ik de tong kols het minst smakelijk (donker vlees, bloederig en een uitgesproken vissen- smaak"). Onder deze bonito's troffen we de stiped tuna behorend tot de links de lemadang, goudmakreel Coryphaena hippurus groep makreelachtigen)Rechts de tengiri (Cyhium commersoni, groep makreel achtigen), het geslacht Cyhium wordt ook wel Scomheromorius genoemd. groep makreelachtigen (Euthynnus pe- lamys) en de albacore aan. 5) Buiten de bonito's, de zeezalm en de goudmakreel werd in volle zee (in diep water) ook de tengiri en de baracuda 6) gevangen. Enige zeilvissen wisten te ontsnappen door de haken recht te trekken. (slot volgt) "Trollen" is blijkbaar een verbaste ring van trawlen. Nederlands is alleen "korren" voor het slepen van een grondnet (de boomkor) 2) Boebara, grote horsmakreel-Jack; in de Molukken barra barra, te Batavia kwee genaamd, behorend tot de grote re" en hogere soorten Carangidoe, ge slachten Carangoides, Gnathanodon. 3) Ikan lajar., zeilvis Histiophorus orientalis, behorend tot de groep der makreelachtigen. MODE BEGINT BIJ HET MATERIAAL! en daarvan hebben wij een leuke sortering binnen. 100% Katoen, kreukherstellend en kleurecht. Uit India en Malaysia. Sprekende dessins die om een simpel model vragen, voor een simpele prijs: 8,75 per mtr. 85 cm. br. 9,75 per mtr. 115 cm br. Zuivere zijde 18,50 per mtr. 115 cm br. TOKO TONG TONG 4) De zeezalm "sulvii Zeezalm soenglir seriolichthys (Elagatis) bi- pinnulatus en behoort ook al tot de groep der makreelachtigen. (de ook genoemde bakoeng of strandlelie is Crinum (asiaticum e.a. soorten). Fam narcisachtigen (Amaryllidaceae). 5) Welke soort er met de "albacore" wordt bedoeld, is niet duidelijk. De naam "albacore" is alleen bekend voor een grote tonijn van de West-Indische wateren (het woord "albacore" is van Portugees- Arabische oorsprong. Het is een verbastering van "al bakarat" dat een "jonge kameel" zou beteke nen?!) 6) "Barracoeda" aloe aloe, zeesnoek (sphyraena sp.), behorend tot de groep der harderachtiqen. Red. Als er te weinig wind was om je vlieger in de lucht te krijgen zong je 't onder- volgende liedje en tanggoong 100% dat je voldoende wind kreeg als je maar laaaang genoeg zong. Trook, Trook, Petrook Anginee gapook Oendangno angin kidoel Soepojo lajangankoe indjoh Trook, Trook, Petrook de wind is zwak roep de zuiden-wind opdat mijn vlieger de lucht in kan. O. H. Kiliaan Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG mtA A Stationsweg 77 tel. 070 V/7 60 15 1: DEN HAAG i Herenstraat 157 tel 070 86 32 01 VOORBURG -\"J- Fred. Hendrlkl. 161 0SP'tel. 070 - 55 66 97 aDEN HAAG Komt er een groep uit Djakarta die real krontjong brengen op de Pasar Malam Tong Tong?? Het is nog niet zeker, maar wel kunt U de muziek op de plaat vast kopen: Real Krontjong L.P. f 19,90: Sajekti, en Sam Saimun, zingen voor U hierop. Ook nieuwe Ambonnese L.P. of een Sun- danese popular songs from Parahiangan, en nog heel veel meer originele krontjong. Singapore zending verwacht ik nu elke dagbelt U eens want het is snel uit verkocht. De grote gamelan en krontjong specialisten van Nederland: DISCO BOLLAND, Sta tionsweg 143, Den Haag, tel.: 070-60 17 03. TOTOK Geheel alleenstaand eenvoudig man, ge pensioneerd sergeant van het KNIL (was 25 jaar in Indië), oud 65 jaar, lengte 1.68m., Weduwnaar, zonder kinderen. Geloof, Rij bewijs, Woning. Snurkt als hij slaapt. Ver blijft thans in een Beroeps-pension met vol ledige verzorging. Gaarne zou hij overgaan naar een Particu lier pension met volledige verzorging, bij een eenvoudige vrouw, die bij hem past, met eigen woning. Beslist geen huwelijk, ook niet in het vooruitzicht. Alle brieven worden serieus beantwoord. Brieven zenden naar Postbus 10.012, Amsterdam. 13

Tong Tong | 1972 | | pagina 13