CHARLEY NOORDHOORN BOELEN In October vorig jaar heeft het echt paar Noordhoorn Boelen-Cobet zijn gouden bruiloft gevierd. Zulke feesten zijn in onze ouder wordende lezers kring geen zeldzaamheid, maar het is toch wel leuk af en toe bij sommige mensen en hun Indische afkomst wat langer stil te staan. En Charley Noordhoorn Boelen ken nen toch vrij veel Batavianen en Soe- rabajanen, hoofdzakelijk door zijn rol in de bokswereld, waar hij in de 20-er en 30-er jaren ongetwijfeld een leiden de rol heeft vervuld. Hij is dan uit de jaren waarin namen bekend waren als Tonnes en Klinkhamer (Charley was zelf zwaargewicht), van Domy Santos en Crosby, van Oliveiro en Ketting Olivier. En in de latere dertiger jaren zeker ook van Rio Gill, Little Nene, Luis Blanco en Joe Eagle. De wedstrijden in het Deca Park en het Varia Park, het Prinsenpark en vóórdien zelfs in Maison Versteeg, aanvankelijk op het achtererf van Mai son Rikkers en later in de nieuwe zaal van Versteeg, zullen vele Tong Tong lezers zich met genoegen herinneren. Het was overigens wel een "lastige" tijd, waarin de "match-makers" zich probeerden los te weken van een in tegere sport-organisatie, waarin sport manship en veiligheid prevaleerden vóór alles. Later gingen (zoals trou wens overal in de wereld) sensatie en geld de grootste rol spelen. Min of meer is Charley Noordhoorn Boelen een "afscheidsfiguur" geweest van een mooier en eerlijker tijd: veel buiten zijn, jacht, houden van de natuur. Op de grote foto (boven) ziet men Charley Noordhoorn Boelen (tweede van links) in de familiekring. Rechts zijn moeder (een meisje Wagenaar). Naast hem zijn broer Marius en naast deze weer neef Wagenaar. De foto werd gemaakt te Weltevreden op Oud Gondangdia 9 in 1898. Het was een enorm oud-Indisch huis links aan Gon dangdia als je van Mentang kwam. Het huis strekte zich uit tot halverwege Tji- kini, waar 'n ander, even groot huis lag. Kort voor de oorlog uitbrak zijn deze twee huizen afgebroken en hebben plaats gemaakt voor 'n hele laan met huizen links en rechts(l), de Wisse van Kerchemlaan. Wat een ruil: twee huizen voor een hele laan met huizen! Ja, zo wijd en royaal leefde de vorige gene ratie! Pa Noordhoorn Boelen, die U links op de foto ziet, was eigenaar van de apotheek Rathkamp op Patekoan. Later kocht hij de landen Mampang, Pella en Pella Toewa dicht bij Kebajoran. Deze landen werden in 1903 weer verkocht aan Kievits en Zonen voor 50 000, en nog later weer onteigend door de Regering voor 900.000 Hoe snel stegen de grondprijzen rondom het zich snel ontwikkelend Batavia! Voor Anak Betawie is ook de ande re grote foto beneden aan de pagina interessant. Want daar staat de heer Cobet op met zijn vrouw, de ouders van de meisjes Cobet, waarvan het oudste later trouwde met Charley Noordhoorn Boelen. De heer Co bet was later wiskundeleraar aan de P.H.S. te Weltevreden, in welke hoe danigheid vele lezers hem gekend heb ben. Hij en zijn jonge vrouwtje mevr. Roeby zijn hier gefotografeerd voor hun huisje aan Kampong Lima, dat is dus dat stukje van de Tamarindelaan waar de Laan Djohar op uit kwam, dus lang zo onaanzienlijk niet als de foto doet vermoeden. Maar de architectuur in heel Indië had zich vanaf de 20-er jaren snel ver nieuwd en huisjes als hierboven raak ten hun aanzien kwijt en werden vaak afgebroken. Daarmee onderging Indië's hoofdstad een aspectverandering, die met zich meebracht, dat men over het geheel ook ging neerkijken op wat ouderwets was en kolot. En al gauw zelfs "kampongachtig" of "Inlands" werd genoemd. Een minachtende beje gening, die wij niet genoeg kunnen betreuren, want daardoor is veel ka rakter en allure verloren gegaan! Velen onzer hebben (althans in hun kinderjaren) in zulke huisjes gewoond; ik ook. En voor mij is de sfeer van koelte en ruimheid, van typisch Indische "ambiance", onvergeetlijk gebleven. Kijk eens hoeveel enorme potten en tonnen met palmen van zo'n huis een brokje natuur maakten! Öe huiselijke dracht was toen nog sarong/slaapbroek 14

Tong Tong | 1972 | | pagina 14