RUEB KETJEMPLOENG SOEMOER Jos. van Arcken oooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooo Charley Noordhoorn Boelen, de bokser, box official en sportsman zoals vele Indischgasten hem in de 30-er jaren gekend hebben. /kebaja, waardoor "de geur des lands" de hele dag in het huis zweefde. Het leven was toen Veel echter, natuurlij ker, tevredenen Goede kennissen van de Cobets herinneren zich met plezier nog de volgende anecdote: van mevr. Cobet- Roeby wist men dat zij van Franse afkomst was (oorspronkelijk De Rou- baix) en van dit keurige dametje nam iedereen aan dat ze ook van onver mengde Franse afkomst was. Dit in tegenstelling met Cobet zelf die "heel evident" Indonesisch bloed in zijn a- deren had. Dat kon iedereen hem aan zien! Maar toen de Jappen kwamen en de asal-usul van de Indische families uitgezocht moesten worden, bleek tot veler verbazing de heer Cobet een echte (onvermengde) Fransman te zijn (zijn vader was als jong officier naar Indië gekomen), terwijl juist mevr. Co- bet-Roeby Indonesisch bloed in haar aderen had: zij bleek namelijk een achterkleindochter te zijn van een sul tan van Atjeh en Johore en mocht eigenlijk nog steeds de naam Sakandar voeren! Het Indische leven zat inderdaad vol verrassingen! HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doel denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patlenten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water Volledig pension f 22,logies met ontbijt f 14,per dag per persoon inclusief be diening en B.T.W. Na een familie-feestje stond in de keu ken de vaat hoog opgetast. - Dat fik sen wij wel even, hoor oma." - Stoeipartijen bleven niet uit onder de neven en nichten die elkaar niet alle dagen ontmoetten. Gevolg? Einde van oma's servies. Kroem-pyang -"Tjemploeng soemoer..." -r riep ik uit, tot grote verbazing van iedereen en niet 't minst van mij zelf. Na meer dan vijftig jaar kwam 't n.l. zó maar terug. Vroeger, toen ik nog thuis was bij mijn ouders, hadden we een baboe dié erg "breeks" was. Mama zag successie velijk alle delen van haar servies ver dwijnen uit de kast. En als ze vroeg: -"Yem, waar is toch dat- dan, voordat ze uitgesproken was, zong ba- boe's stem: "Loh... koelö rnböten se- merap ndörö.ó. EstoeMenawi ket- jemploeng soemoer..." Ze wist 't nooit. Eerlijk. Misschien was 't in de put gevallen, 't Werd een ge vleugeld gezegd. Als er iets kwijt was, lag 't op de bodem van de put. Klonk uit de keuken ook maar even 't ge rammel op van een vallend deksel of enig gerinkel van brekend aardewerk, dan riepen we in koor: Tjemploeng soemoer In de bersiap-wijk op Malang viel eens een jongetje in 't water. En écht. Hein was zo rond de veertien, want hij bleef nog nét uit de gevangenis Lowok- waroe. In combinatie met andere on voltallige gezinnen, woonde hij met zijn moeder in een huis bij ons in de buurt. Hein liet een attribuutje in de put vallen op 't achtererf. Een zakmes? Misschien een kattepul? In elk geval iets dat hem aan 't hart ging. Hij gaf 't dan ook niet zo maar prijs. Twee uur in de middag, geen sterveling in de buurt, zijn moeder en alle huisge noten in middagdut. Wie, wat lette hem? Dus, de kleren van 't lijf ge stroopt en zich laten zakken langs 't touw dat over een katrol boven de put hing. Met aan elk eind een bötjor'e emmer. Dat de japanse jaren net zo hard aan 't touw hadden kunnen knabbelen als aan de emmers, realiseerde hij zich pas toen hij, eerder dan hij verwachtte, beneden was, bij zijn kattepul. Met een lang eind touw in zijn handen, waaraan een emmer. De andere kwam ook; rakelings langs zijn hoofd. Wat nu? Roepen, zo hard hij kon. Gelukkig kwam 't water niet hoger dan tot aan zijn oksels. "Maaaa... hel-lup... Hei-Iep maaa...". Hein riep lang, hij riep hard. En ma werd wakker. Maar alle huisgenoten ook. "Loh, Heintje? Waar ben je Hein?" "Hier maaa..." "Hier? Waar dan, hier..." "In de pu-ut". klonk 't hol. Ma snelde naar de put, boog zich over de rand en, ja... daar beneden een klein lich tend plekje. Hein's gezicht. "Adoeh Hein, wach even ja, wach even. Ik zoek een touw". Het werd gevonden bij de buren. Over de sleuf in de katrol liet ze 't in de put zakken. Aan hulptroepen geen gebrek en evenmin aan nontonners. De hele buurt was gealarmeerd. Hein greep zich vast aan 't touw en werd voorzichtig opgehesen. De put was nog al diep. Als 't licht werd om hem heen, hief hij 't hoofd op. Wat hij zag deed hem van schrik 't touw weer loslaten. Voor de tweede keer spatte 't water hoog op. Ma en haar helpsters rolden omver. Hij zó... en al die vrouwen... Liever dood! En hij kwam pas veilig boven, nadat zijn broek hem was nagezonden. Ja ja, ook onze zeden en gewoonten zijn in de loop der jaren wel enigzins veranderd. Oh Calcutta Plantersvrouw Tjemploeng met een plons neer komen. soemoer put bersiap-wijk het kamp in de roerige tijd na de jap. bezetting, bötjor lek nontonners publiek, kijkers WLADIMIFt BUKOWSKI, 29 JAAR "Ik geloof dat ik er altijd tegen ben geweest. Een ieder die in dit land op groeit, stoot eens op de discrepantie (afwijkendheid) tussen de wetten van het land - zijn fagade - en de realiteit. Dat is een aangrijpende schok voor een logisch denkend mens. Zodra zo'n mens de discrepantie merkt, komt hij misschien in de oppo sitie. Maar maatgevend is niet de ver borgen tegenstand, maar het openlijke verweer." O O O O O O O O O O O O O Fred. Hendriklaan 141 Den Haag - Tel. 070-559919 Postrekening 1369940 TOSHIBA ELEKTRISCHE RIJSTKOOKPAN 1 liter f 67,50 1,8 liter f 77,50 6 maanden garantie. Bestellingen onder rembours f 2,50 extra of per giro: geen porto-kosten. O O O O O O O O O O O O Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 15

Tong Tong | 1972 | | pagina 15