TOKO MAS INDONESIA Doch in stede van meer rust te krijgen, werd het ten haren huize nog veel erger, de tweede nacht terwijl verschillende inge zetenen daarbij tegenwoordig waren, de heeren Egter van Wissekerke, administra teur van de Panaroekan Maatschappij, van Hoorn, administrateur van de suikerfabriek Oban, Roskott, hoofdonderwijzer, uw neefje van Dol der, getrouwd met de dochter van den huisbaas of gastheer en nog anderen, is zij 31, zegge een en dertig malen nat gegooid, zoo dat bijna geen sarongs in huis meer waren om haar van droge klee ding te voorzien. Terwijl de gastvrouw haar in bed in de armen hield, werd zij toch nat gegooid en bleef de andere ongedeerd; toen zij eindelijk zeer laat in de nacht in slaap viel en rustig sluimerde kreeg zij bij haar in bed een champagneglas uit een gesloten kast, een doosje pillen van de dochter des huizes uit een kleerkast, ge sloten door den jongen van Dolder en een vierkante flesc'h genever uit de achtergale rij als goeling beneden bij hare voeten. Ik Ik heb dat alles niet bijgewoond, doch de omstanders waren er zo vol van, dat een ieder zei: "Nu ik dit alles gezien heb acht ik op de wereld niets meer onmogelijk, en komen mij de wonderen, die de Bijbel ver telt niet langer ongeloovelijk voor". Eerst toen, gedurende mijn afwezen naar Soera- baya zijn ten mijnent voor het eerst voor werpen tegen de ramen aangekomen en dien tengevolge ook gebroken, een etens bel heeft daardoor verscheidene ruiten ge broken, enfin de sterkste en onmoogelijkste zaken zijn geschied, alle met voorwerpen, die zich binnenshuis bevonden. Kort na mijne terugkomst vond er weinig meer plaats, als alleen dat de bedden af en toe nat werden gegooid met een karaf van de waschtafel, of een waterfles bij het stilletje, en kreeg Betsy zeer zeldzaam nog een masker op de ogen, en een 14 dagen later viel er niets meer voor, zonder dat in onze omgeving hetzij van bedienden of wat ook eenige verandering of wijziging heeft plaats gevonden. Waaraan al het vorenstaande, dat ik slechts in grove trekken heb kunnen aangeven, moet of kan worden toegeschreven, is mij absoluut onbekend, ook geen der personen die een en ander aanschouwd hebben, we ten er eenige oplossing voor te vinden, zelfs de vrome de Savornin Lohman moet het antwoord daarop geheel schuldig blij ven, terwijl de doctor vijf duizend en meer guldens verklaarde er voor over te hebben als iemand hem het gebeurde kon toelich ten, of eene begrijpelijke uitlegging daar voor kon Vinden. Jantje en Betsy hebben er niet het minst onder geleden en zoo als ik hierboven schreef, zijn de overigen nim mer geplaagd geworden. Te uitvoerig zou Ik moeten worden, als ik alles in details wil de teruggeven, slechts het voornaamste heb ik hierboven vermeld om u eenig idee te geven van de geheel onverklaarbare voorvallen, waarvoor geen enkele oorzaak is aan te geven. Volgens de spiritisten zou Jantje van tijd tot tijd ziend medium en Betsy een bijzon der sterk medium zijn; beiden zijn zich van niets bewust en konden nimmer te voren verklaren of zeggen dat er wat gebeuren zou. Waarom het sedert een paar maanden rustig is, zoo zelfs dat er bijna nooit over het vroeger gebeurde gesproken wordt is even onverklaarbaar als het aangeven of veronderstellen van de oorzaak. In de eerste dagen was mijne vrouw alles behalve op haar gemak en ging onder den indruk van het gebeurde van het plan zwanger, om met Jan en Betsy elders te Probolingo of Soe- rabaya eenig tijd te gaan logeeren, doch van lieverlede ziende dat de kinderen er vrolijk onder bleven, ja het zelf aardig be gonnen te vinden, keerde haar kalmte ge heel terug en heeft zij zich later in alles flink gehouden. Ook zij heeft een paar malen een minder aangename gewaarwor ding ondervonden en kreeg zij op zekeren dag in haar kamer werkende of zittende haar bijbeltje of gezangboek waarmede men in Europa naar de kerk gaat en dat in haar kamer op tafel lag, plotseling naar het hoofd, later nog eens een ander voorwerp in haar schoot, en 's nachts al de schroeven van haar ledikant los gedraaid zoo dat en kelen zelfs op de grond zijn gevallen. Als oud vriend, wetende dat u oprecht in ons allen belangstelt, en ook mijn lang durig stilzwijgen eenigzins goed te maken heb ik u zo veel doenlijk op de hoogte ge steld. Daar ik het hier dagelijks schrikkelijk druk heb, zonder controleur en zonder eer ste klerk zit, heb ik vandaag mijn zondag morgen er aan opgeofferd, om u de ge vraagde inlichtingen te geven. Wil echter stijl, taal en schrijffouten excuseren, enz. enz. (De ondertekening ontbreekt; de schrijver is echter de Ass. Res. Jan Bisschof) H. Bw. Geheel conform de fotocopie van het ori ginele schrijven, in het bezit van mevrouw L. E. Croin, Adriaan Pauwstraat 35, den Haag, HEIN BUITENWEG GEDICHT 1. Seliaaaat, Selioeoeoeoet soearanee Soeling; 2. Moto mbliaaat, mblioeoeoet keno tempiling. 3. Oewong nfelomaaaaar njelamoooor 4. Dadhinee kodjooor. Vrije vertaling: 1. Seliaaaat, Selioeoeoet luidt de bamboefluit; 2. Wie dut (suft) krijgt een pak op zijn huid. 3. Een Jantje-Kom-terech 4Eindigt altijd met pech. P.S. (Tempiling Klap met handpalm op het hoofd.) (Ketak Klap met gebogen vingers op het hoofd.) (Djenggoong Klap met zachte pinkzijde v.d. vuist op het hoofd). (Djotos Vuistslag ergens op het lichaam.) O. H. KILIAAN "DE ELECTRISCHE STADSTRAMS OP JAVA" door Prof. Dr. H. J. A. Duparc is uitgekomen! Verkrijgbaar in Boekhandel Tong Tong 8,90 0,75 porto. Zie de bespreking "Bij de Voor plaat" van Tong Tong 15 maart 1972 no. 72. Met vele foto's van de Indische tram met stadsbeelden van Ba- tavia/Djakarta en Surabaia. Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 Kt. (de eerste en enige Winkel in Amsterdam) Rijksgekeurd goud ARMBANDEN gelang ular 30, 50 gr. krontjong 10 tot 17 gr. belah tebu 45 gr. belah rotan 50 gr. plintiran 30, 50 gr. rantei 30, 50 gr. kendari 10 tot 30 gr. fantasie armbanden 50 gr. munt armbanden, Oostenrijks Diverse soorten gebloemde schakelarmbanden RINGEN tjintjin stempel rantei kawin kembang tiffany kendari ular krontjong markies Verschillende soorten stellen kendari werk DIVERSEN Kalung rantai hangers peniti kondé giwang Markies oorknoppen hangers briljanten ringen Harga bisa damai Pembajaran bisa diatur Albert Cuypstraat 142 - Amster dam - Tel. 020-71 87 28 na 18.00 uur 020-42 88 13 20

Tong Tong | 1972 | | pagina 20