HIDOEP TEROES! ''Rotterdam en Indië" OPROEP Fonds 60.000 en de Bruine Bus De terugkeer TONG TONG 60.000 Onder dit motto zal in het Historisch Museum te Rotterdam van 8 april tot 5 juni a.s- een tentoonstelling worden georganiseerd over de verhouding In dië- Nederland, in de afgelopen eeu wen, in het bijzonder in het V.O.C. tijd perk. Aanleiding tot het houden van deze expositie was de terugkeer in Rotterdam, na langdurige omzwervin gen, van een 35-tal 17e en 18e eeuwse geschilderde portretten van een aan tal bewindhebbers der V.O.C. van de Kamer van Rotterdam. Deze portretten waren oorspronkelijk bestemd voor het in 1698 gereed ge komen Oostindische Huis dat zich be vond aan de "De Boompjes". Na de op heffing van de V.O.C. verhuisden de portretten naar het toenmalige Minis terie van Koloniën en kwamen ver volgens terecht in het Rijksmuseum te Amsterdam. Onlangs werden de uit historisch oogpunt zo belangrijke schil derijen aan het Historisch Museum te Rotterdam overgedragen. Aan de hand van schilderijen, voor werpen, modellen, prenten enz. wordt aandacht geschonken aan de onderlin ge verhoudingen, de handel, de reizen van en naar Indië, de cultuur zoals deze door de Nederlanders bij hun komst in Indië werd aangetroffen, de wederzijdse culturele beinvloeding enz. Een speciale attractie voor oud- Bata- vianen: een doorlopende vertoning van een reeks dia's over de restauratie plannen van een gedeelte van de oude havenwijk van Batavia/Djakarta. Wij raden ieder die in de gelegenheid is, deze belangwekkende expositie te bezoeken, die een zo goed beeld geeft van een periode van onze Indische geschiedenis. Het Historisch Museum (Korte Hoog straat 31, nabij Coolsingel en Beurs) is geopend van 10-17 uur, zondags van 11-17 uur. Toegang gratis. In het mu seum is een restaurant aanwezig in de sfeervolle, 17e eeuwse herberg. Ter overweging van de mogelijkheid van expositie wordt aan hen, die in het bezit zijn van of gegevens kunnen ver strekken over in de Japanse kampen vervaardigde voorwerpen van kunst of huisvlijt (teken-, schilder-, houtsnij werk,, gereedschap, enz.), verzocht hiervan mededeling te doen aan drs. R. de Bruin Prins Hendriklaan 28, Amsterdam-Zuid. Tel. 020-76 64 51. Daar voor deze beide fondsen een grote belangstelling bestaat, willen wij hieronder ten behoeve van onze nieuwe lezers nog eens de doelstelling van het Fonds 60.000 en Bruine Bus uiteenzet ten. Beide zijn ondergebracht in de "Stich ting Charitatieve Fondsen "Tjalie Ro binson". Het doel van de stichting is het organiseren van fondsen met een liefdadig doel, ten behoeve van perso nen en instellingen in Indonesië, van Indische Belangen in het Koninkrijk der Nederlanden en ter leniging van nood onder de mensen, tengevolge van natuurrampen elders in de wereld. Bijdragen voor het Fonds en de Bruine Bus kunnen worden gestort op giro nr. 6685 van de N.V. Tong Tong of op de Algemene Bank Nederland van dezelf de N.V. Tong Tong, met vermelding, ten behoeve van de administratie voor welk van beide doeleinden de storting bestemd is. De binnen gekomen gelden worden periodiek overgeboekt naar de Bankrekening van de Stichting. De renteopbrengst van het Fonds 60.000 is bestemd voor de ondersteu ning van het werk van de GIKI (G4a Kirtti goede daden, een voortzetting van de vroegere IEV-scholen, gevestigd te Surabaia) en de BOS (Bond van Oud-Steurtjes) te Djakarta. De op brengsten van de Bruine Bus zijn voor namelijk bestemd voor leniging van de nood onder behoeftige gerepatrieer- den. WIE WEET HET ADRES VAN: Ruud Ebbing, tijdens de Jap. bezetting wonend Tjipellang, Soekaboemi. Anton Denecke, ex. S.O G.-er, Soeka boemi, woonde tijdens de bezetting (in de bersiaptijd) bij mij in. (mijn "jon gens") Brieven aan: Oma Hag (tingius) Frans Halslaan 2 Baarn. Tot slot (na nog énkele andere "sig naleringen") is ook van Jacques Vreke de waarschuwing gekomen dat het ge dicht "Java, mijn geboortegrond" (in de TT. van 15 Febr.) niet werd geschre ven door Margriet Kui'k (of welke an dere imitator ook), maar nu weten we ook waar het gedicht werkelijk vandaan gekomen is: van de pen van Jacques Vreke "himself" in het "Wierings Weekblad"! En straks komt de tijd dat er hele maal geen levende Indischgasten meer zijn om te imiteren en tóch zal juist dan wat Indisch is weer tot leven komen!... Incomplete lijst van stortingen in februari 1972. A. L. M. Addens van de Watering 10, W. G. Baudoin 10,J. T. de Bas 10, L. G. Broersma-Baumgarten 10,R. A. Bieri 10,J. D. Berkhout 5,H. v. d. Brink 10,H. S. W. v. Braningen-Scheu- rer 25,A. de Boer 10,R. Bijleveld 10,C. v. Calck en J. v. Calck-Flink 10, M. Carels 10,J. C. W. Dérogée 10, B. I. v. Deeien 5,H. E. Desmet 10,80; Mevr. van Delden 10,B. v. d. Ende- v. Huffel 10,—; K. L. Eekhof 10,—; P. L. Engelen 10,H. L. Fliers 10,A. Frank 100,A. L. Franken en B. Franken-Herr- mann 10,Mevr. Goldberg v. Stein 10, Mevr. Greidamus 50,H. J. de Groot en E. de Groot-Davies 10,E. Guillaume 20,L. C. F. de Graaff 50,E. J. Grol man 10,G. v.d. Goot 100,B. W. Goed hart 20,Mevr. F. den Hollander 10, F. G. Jansen 10,L. H. Janssen v. Raay 10,G. de Jong 10,Kanda Naat bin Ali 10,D. Kampmeinert-Hupperts 10, W. de Knoop en M. F. de Knoop-v. d. Eyk 10,—; P. Koomen van der Veen 25,T. T. Liem 10,Dr. Mr. H. F. W. Luiking 25,J. B. Loveriks 5,F. L. Leyting 20,A. de Langen-Wartena 10,L. v. d Meern 10,Mw. Meyboom-Tromberg 25,M. C. D. Monod de Froideville- de Bruyn Kops 10,E. O. Michaelis 10, N.N. 5,Betoe Nijhem 7,16; N.N. 10, N.N. 25,—; N.N. 13,—; N.N, 70,—T. Nau- ta-Meertens 10,S. E. v. Nooijen-Alting Siberg 20,A. H. Overdijkink 10,c Ouboter 10,W. Oltmans 10,L. A Parker 22,A. H. Persijn-Mande 10, M. L. Paulus 10,L. C. A. Pechler. Gouyn 10,G. J. K. Pesch 10,F. Ph. Regnault 10,M. W. Roobol-Popp 10,I Swart- Wentholt 10,A. E. J. Schlosmacher 15. I. S. Soejoeti-Gasper 10,C. W. Saltr- mann-Klaassen 10,J. H. v. d. Steen oven 82.70; W. P. A. Stoovelaar 10,R J. F. Schüller-Rahder 11.66; T. M. B. 12, S. F. W. Tichler-v. Rossum 100,G. Ve - kerk 25,J. R Veldhuijzen 10,H. E v. d. Velde 10,F. Verburg 10,M. v Voorst 10,H. M. v d. Werff-Valenbrede' 10,W. en H 100,E. A. Wirschuleit 10,F. Zuurdeeg 10. Totaal per 1 Maart 1972 f 45.817,02 Van Mevr. M. Steevensz-Top in Californië vernamen wij nog, dat zij een chèque ont ving van 5,van Dr. William Steenaen en bestemd voor Fonds 60.000. Zodra het Ned. Crt bedrag ons bekend is zullen wij dit verantwoorden in een van onze volgende Tong Tongs. Het vol krijgen van het Fonds 60.000 is uitsluitend een kwestie van Poekoel Teroes! Zet éven door, want er kunnen na ons nog duizenden wezen en behoeftigen van profiteren! Verzuchting, geslaakt aan het slot van een brief naar Holland: "...lamun aja madjallah Tong Tong sok atuh lem- parkeun ke abdi..." (als je Tong Tong-tijdschriften tegen komt, gooi ze dan naar mij toe, wil je!") 4

Tong Tong | 1972 | | pagina 4