Fonteijn Co - INDISCHE JANTJES ANNONCE Fijn deze jongens weer eens na een tiental jaren in ons midden te zien. Een smaldeel van de Hollandse vloot liep ongeveer 9 febr. j.l. de kleine binnen haven van Tampa (Florida) binnen; het vlaggeschip "Isaac Sweers", een fre gat, en de jager "Friesland". In dezelfde week, dat het smaldeel Tampa aandeed, was de State Fair (Pasar Malam) in volle gang. Onze 2 jongste zoons, Pauly, 21, en Dave, 19, ontbraken natuurlijk niet op deze P.M. Rondneuzende op het terrein, zagen ze 2 Indische Jantjes hun richting op komen. Toen ze elkaar gepasseerd wa ren, draaide Pauly zich om en galmde: Hé, Indo!" De Jantjes wendden zich om, om te onderzoeken wie hun aan riep, doch zagen niemand van de Friesland", waar ze thuis hoorden en waar dat woord ook weieens werd ge bezigd, als ze elkaar toeriepen, zoals ze ons later vertelden. Maar Pauly liep intussen reeds naar hen toe, om ze te begroeten en te "kasih tangan". Hier ziet U weer het warme contact tussen Indische jongens, die toch vreemden voor elkaar waren. Samen hebben de jongens met z'n 4-en een genoeglijke avond op de P.M. gehadGedurende het "Open Hou se" mochten we beide oorlogsbodems bezichtigen. We hadden een streepje voor op de gewone bezoekers vanwege onze nieuwe "vrienden" met wie we beneden mochten komen en aan de bakstafel lekker genoten van het ons aangeboden Amstelbier en een trek aan de Caballero en de Engelse Ben son and Hedges. Opeens smaakten mijn eigen scherpe Am. sigaretten me niet meerl! In de kombuis mochten we ook ko men ,waar het keukenpersoneel bezig was allerlei lekkers klaar te maken voor de "party", die dezelfde avond gegeven zou worden aan boord van de "Isaac Sweers" en waarvoor mijn teen age dochter Lenny plus 49 andere girls een invitatie hadden gekregen om te komen feest te vieren. Een vriendelijke Hollandse koksbaas vertelde ons het één en ander omtrent de moderne inrichting van de kombuis Ik vertelde hem, dat ik in 1925 op de "Zeven Provinciën" als zeemiliciën had gediend en hij zei: "Toen was ik nog niet eens geboren!" Met zoon Dave kwamen de volgen de jongelui bij ons thuis: Radio/radar man Remen Hansens uit Maastricht en Electra-man Frank Klein uit Leiden; de naam van een andere jongen ben ik helaas kwijt, maar die kwam uit Ede (Geld. bij Wageningen) en heeft ook een belangrijke taak in een Electr. Af deling; heeft met de vuurleiding te ma ken. Verder zag ik aan boord een Indo- Officier met het bekende Esculaap teken op z'n uniform. Op de "Friesland" stevende een kor poraal-Machinist op me af en met uit- Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f79.50 franco huis. gestoken handen riep hij van verre al: "Alweer een "Tempeh!"Ik vind ze allemaal flinke Indische Jongens Hugo Hamar. Noot van de Redactie: Dit eenvoudige verhaaltje plaatst T.R. met een specia le bedoeling. Zoals Indische lezers van Tong Tong weten (en Totoks vaak heb ben waargenomen), is dit een spontane ontmoeting van Indische jongens zoals in dit verhaal beschreven, bij oudere Indo's (T.R.'s leeftijd en ouder) niet mogelijk. Dit is een erfenis uit de "koloniale tijd", toen grote sociale mi- lieuverschillen tot "voorzichtigheid" maanden: kinderen van 'n referendaris of resident konden niet "zo maar" om gaan met kinderen van de schrijvers 3de klasse of snijvelders. Noch offi- cierszoons met kinderen van 'n span- drie. En uiteraard was iemand die zich "Indo" noemde helemaal "de kwaaie pier", want wij waren immers allemaal Nederlanders? Wacht U voor "kam pong-Indo's"! Enfin, al die grove en fijne verschillen zijn ons genoegzaam bekend. Maar die tijd met al die valse ver schillen is voorbij! De Indische maat schappij met vele kwalijke verschillen is voorgoed verdwenen. Nieuwe identi teiten vragen gewild of ongewild om zelf-identificatie. Want gekleurde Ne derlandse burgers kunnen zijn: Indo's, Ambonnezen, Antillianen, Surinamers, gastarbeiders van vele soorten. Heel nieuwe onderscheidingsbehoeften zul len zich doen gelden. Niemand zal zich meer stoten aan het woord "tempeh" sinds de Europeaan zelf de soyaboon niet kent als een Indisch spotwoord, maar als een modern voedingsmiddel van prima kwaliteit. Door de enorme vertroebeling van de ethnische kenmerken binnen de na- tionaliteitsgrenzen zal de "Speurtocht naar de eigen Ware Identiteit" de se rieuze studie van de erfelijkheidswet- ten algemeen in de belangstelling bren gen. Definitief voorbij zal het domme sprookje zijn dat "al die bruine gas ten en gastarbeiders" in twee gene raties "blank geassimileerd" zullen zijn. Ook op dit terrein zal het Nieuwe Mil lenium "het Uur der Waarheid" bren gen. En ook buiten kringen van ethno- logen zal men later ruiterlijk toegeven dat de enorme injectie van "nieuw bruin bloed" in het soms lelijk aan inteelt lijdende blanke volk nieuwe ge zondheid heeft gebracht. Dat geldt ui teraard ook voor b.v. Engeland (al kijkt men daar de Indiërs en Pakistani graag weg) en Duitsland, dat hard zijn best doet de negerkindertjes weg te moffe len. - T.R. Deze annonce verscheen in 1943 op de ruit van een sigarenwinkel ergens in Eindhoven: "Geen sjek en geen sigaretten. Allenig sigaren van 5 per bon". G.H.B. Elk jaar heeft zijn goede en slech te dagen, welke zijn het in 1972? U heeft nog 8 maanden voor de boeg om ze er uit te halenl Na tuurlijk met behulp van onze mooie PASARDAGEN KALENDER 1972 met duidelijke gebruiksaanwijzing 8,(incl. porto) Bestel per giro 6685, Tong-Tong, Den Haag. 11

Tong Tong | 1972 | | pagina 11