TOKO MAS INDONESIA kwamen. Maar de volgende ochtend vroeg ge beurde het. We waren nog aan de koffie bezig; het werd snel eb en dat gaat daar hard. Toen zagen we in het wegtrekkende modderwater in de verte die twee ver uit elkaar staande rugvin nen. We dachten eerst aan 2 reusach tige dicht bij elkaar liggende haaien. De De 10 X vergrotende Zeiss-kijker van Sten Bergman vertelde echter dat het een reus van 'n speervis (Tetrapturus brevirostris uit de groep makreelach- tigen) was, die in de modder van 't zich terugtrekkende water door de eb in zijn dutje was verrast. Loeiend van strijd lust sprong Boy Belloni met 2 roeiers in de vlet, thans ook weer gewapend met de junglekarabijn. Door de kijker zat ik op de eerste rang en zag ik met groot leedvermaak hoe de vlet op en neer zwiepte in het woelige water. Toen dan ook de vereiste schootsaf stand was bereikt zag ik wat ik al verwacht had:de inslagen als fon teinen, pang er voor, pang er achter, pang er voor, pang er achterToen had de speervis er eindelijk genoeg van. De reus draaide zich bruusk om, maakte een schuiver in de richting van de vlet, miste die op een paar decime ter en vond zijn veiligheid in het ruime modderige sop. n) Aldus werd de zaak naar believen opgelost voor de ge schokte bemanning van de vlet, die toen zij het monster op zich af zagen stormen voor de beslissing stonden: springen of niet? Gelukkig dat ze als verlamd aan de vlet gemagnetiseerd bleven, want het springen in de mod derige brij die de zee bij eb is aan Nieuw-Guinea's Zuid-Westkust is nu ook weer niet jè van hèt. Met veel vreugde, zoals men dat beleefd pleegt te noemen, hebben we Boy of liever Claude Belloni na zijn niet ongevaarlijke avontuur aan boord van de Tasman gehesen. A. A. Denninghoff Stelling. 7) Kerapoe; Epinephelus spp., fam. Serranidae, behorend tot de groep der stekelvinnige b. baarzen. 8) Dit meer is vroeger een inham van de zee geweest. De directe verbinding met de zee slibde dicht. Het water van het meer werd zoet. Maar het meer bleef naar de zee afvloeien door een zijtak van de Tami rivier, welke rivier ten Oosten van Hollandia in de Hum- boldt.-baai uitmondt. Verder is het be kend dat vele Pristis-soorten (tjoetjoet gergadii zaagvissen) rivieren op- zwemmen, tot ver in het zoete water. Dat er vertegenwoordigers van Pristis- soorten in het Sentani-meer voorko men kan niet dienen om te bewijzen, dat het meer vroeger zeewater bevatte. Dat "koraalvissen" - en dit wil alleen maar zeggen vissen, uit allerlei fami lies, die op en in koraalriffen leven - zich aan het leven in een zoetwater- meer aangepast zouden hebben lijkt uitgesloten. Dat enkele andere uit zee afkomstige vissoorten in het Sentanimeer locale 18 MIJNHEER SMITH Heeft ons onlangs opgebeld en ge vraagd of wij hem het manuscript van zijn overleden vader wilden toesturen over diens krijgsgevangenschap. He laas bleek ons later dat wij zeven Smith-en hebben in onze kartotheek en we weten dus niet wie wij moeten hebben. Wil de betrokkene ons opbel len of schrijven en zijn adres opgeven? WAROENG SOEBOER „MAKAN ENAK" en MURAH Bij „Soeboer" steeds verse toe voer U eet koninklijk in de Koningstr. 16, Rest. en Toko Indisch eten, kant en klaar om mee te nemen in uw eigen pan of in onze dozen! Bami, Nasi goreng, Nasi Rames (voldoende voor twee personen). Met kip. Ook ter plaatse te ge nieten! Geopend van 12 uur tot 10 uur 's avonds. Ook zondags van 12 uur tot 10 uur. Grote be stellingen worden thuis bezorgd. Tel. 60 41 42. Elke dag vers. Niets uit blik of plastic! WIJ ZOEKEN EEN GOEDE KOKKIE! Dinsdag gesloten vormen aangenomen zouden kunnen hebben, lijkt wel mogelijk. Maar er zijn voorbeelden genoeg waaruit blijkt, dat onder verschillende levensomstandig heden één en dezelfde soort sterk va riëren kan. 9) Bedoeld is Muraena's palingachtige vissen, die in holten in koraalriffen le ven en nogal agressief zijn. Of hun beet werkelijk "giftig" is, is niet be kend. Javaanse vissers beweren, dit vaak betreffende andere vissen, waar het toch niet het geval is. (De paling- achtigen (Anquilli formes). 10) Rode kakap, bangbangan, kakap merah Lutjanus annularis C.V., be horende tot de groep der stekelvinni- gen b. baarzen. n) Dat speervissen zouden trachten een prauwtje aan te vallen en de hou ten scheepswand te doorboren is van ouds bekend "visserslatijn."! N.B. Onze Oost-Indische visfauna is uiter mate goed bekend! Daar zijn de 500(ü) publicaties over grotendeels Oost-In dische vissen van Dr. P. Bleeker (1819- 1878). Eén van deze 500 is de beroem de Atlas Ichthyologique (1862-1877; 8 delen plus het begin van een 9e deel). En dan hebben we nog de vele delen van het standaardwerk van Max Weber en L. F. de Beaufort, the Fishes of the Indo-Australian Archipelago (begon nen te verschijnen in 1911) - Red. Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 Kt. (de eerste en enige Winkel in Amsterdam) Rijksgekeurd goud ARMBANDEN gelang ular 30, 50 gr. krontjong 10 tot 17 gr. belah tebu 45 gr. belah rotan 50 gr. plintiran 30, 50 gr. rantei 30, 50 gr. kendari 10 tot 30 gr. fantasie armbanden 50 gr. munt armbanden, Oostenrijks Diverse soorten gebloemde schakelarmbanden RINGEN tjintjin stempel rantei kawin kembang tiffany kendari ular krontjong markies Verschillende soorten stellen kendari werk DIVERSEN Kalung rantai hangers peniti kondé giwang Markies oorknoppen hangers briljanten ringen Harga bisa damai Pembajaran bisa diatur Albert Cuypstraat 142 - Amster dam - Tel. 020-71 87 28 na 18.00 uur 020-42 88 13

Tong Tong | 1972 | | pagina 18