INDONESIË IN NEDERLAND Ngelamun Mei NECTAR - essence: ïillll Indonesische verpleegstertjes in oplei ding in het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag. Winter 1971 begon de op leiding, dus midden in de winter, in een land met totaal andere leefgewoonten en met een voor de meisjes nieuwe taal. Natuurlijk is het Nederlands in Indonesië wel een bekende klank ge bleven, maar die taal actief te moeten beheersen, studieboeken te kunnen le zen en begrijpen, daar is een aparte studie voor nodig. In Bea den Dulk-Hoogbruin vonden de meisjes niet alleen een goede lerares, maar ook een hartelijke gespreks-vrien- din van wie ze thuis meer leerden dan alleen maar het Nederlands, dat ze zo nodig hadden. Aanpassingsvermogen en ijver - de uit springende kwaliteiten van de meeste Indonesische cursisten hier in Neder land - brachten ook deze verpleegster tjes met succes door de taalbarrière. Na de eerste examens werd er in huize den Duik een "rijsttafel" georgani seerd, waarbij de gastvrouw de berei ding aan ervaren handen kon overlaten. Links op de foto: Sri Hartini en Dewi die in dè keuken de leiding op zich na men. Rechts de gezellige makanan met van rechts naar links: Sri Lestari, Enis, Mevrouw den Duik, Sjamsiah, Subarti, Rontorita, Sri Widarti, Lily, Waning, Sri Hartini, Juniah en Dewi. Het leek ons leuk alle namen van de meisjes te vermelden. In de eerste plaats om ze elk afzonderlijk van deze plaats veel succes in hun verdere loop baan toe te wensen, maar ook omdat Tong-Tong nu ook veel in Indonesië ge lezen wordt. En is het niet altijd een verrassing een bekend gezicht tegen te komen op een plaatje? L.D. Deze T.T. Nr. 15 ontving ik 's mor gens tegen 8 uur, op een donderdag, dus samen met Televizier, de krant en andere post. Maar toch eerst de Tong Tong. Ik vergelijk de Tong Tong, neem mij niet kwalijk, ja Tjal en voel je je niet beledigd loh, met mijn Tjang Döh, dus grootmoeder, die kon ons ook altijd zo boeiend vertellen over "toen froe- her" van die is zo en dat is mooi, en van alles wat! Nou, ik las dat onderschrift bij die foto van Hotel Homan en ik riep direct mijn vrouw en ik zei tegen haar zo: "Ndöt (zo noem ik haar altijd) in de T.T. ister een kiek van jullie huis in Bandung", en meteen heb ik er spijt van, want ze staarde eerst sprakeloos een poos naar die foto en toen zocht ze aan de ommezijde, of er nog een beschrijving stond of iets dergelijks en toen zij nglamun. Ze vertelde mij van toen froeher, zij heeft een dogcar jang breng haar naar school en haalt haar af, en van de chef-kok. Zijn naam is ze vergeten, maar dat was een Oostenrij ker en gaf haar altijd snoep. De eige naar van dat Hotel was toen dhr. Deu- tekom, die getrouwd is met juffrouw Homan en ze herinnert zich nog, dat ze een dochtertje had, die ze (d.i. m'n vrouw) erg bewonderde, omdat ze zo'n dotje was. Neen Tjal, ik heb verkeerd gehoord, die Oostenrijker had een dochtertje en niet dhr. Deutekom en die kok was met een Ind. Meisje ge trouwd, maar de naam herinnert mijn vrouw zich niet. Een beetje roewet, ja Tjal, maar het gaat er hier maar om, mijn vrouw heeft die foto gezien en ze is een halve dag aan het "ngelamoe- nen" gegaan. (Ned. woord-nja mijme ren). Sampei mijn middagmaal wordt geen rijst, maar brood met droge sam bal petjel en lalapnja, rijpe tomaat. Jammer, dat ik niet schrijven kan, ik bedoel, hiermee vertellen samenhan gend uiteraard. Op papier, als ik wel had gekund, dan was ik allang miel- joenèr geworden, je begrijpt mij Tjal? Ook weet ik, waarde Bung Tjal, dat deze brief een van de zoveelste voor jou zal zijn, die je hebt gelezen met een HART jang SENANG-GEMBIRA - of sedih, wegah, maar als je deze brief hebt opengemaakt, dan heb je een giro kaart gevonden, waarop een bedrag, niet veel, maar gegeven uit een gul hart, staat, die ik je liever geef, als met een djengkèlle hart ƒ2166,- in komstenbelasting betalen! I Waarvoor je het bestemmen wilt, weet ik niet, je kunt er ook een kop koffie tubruk voor laten maken, jang je drink met eten van rotti bakar met sjelei en je denk aan een willekeurig tijdstip doorbrengend in de koude hoek op pasar Baru, je weet nog of niet Tjal? Tjal, wel bedankt voor het lezen van deze onnozele brief van een Ind.Tua; en mijn vrouw en ik wensen je het allerbeste wat er is, toe en een wel gemeend, hartelijk Saluut! Zus en Leo Leo en Zus, dank voor deze "sobat- kentel" brief, die geloof ik de ervarin gen van veel lezers weerspiegelt. Ook Lilly en ik raken bij menige brief of foto in ons blad aan het "ngelamunen". Wat hebben we een fantastisch goed leven gehad in Indië, zelfs in onze armste jaren! En o ja, van je persènan hebben Lilian en ik een haweldihe pè- pèsan-maaltijd gekozen. Kamsjah! T.R. Vraag gratis receptenboekje bij Uw Toko, drogist of Pharm-fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Gtodn hUimüt Da Humt 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. maakt U voordelig Uw ROZENSTROOP, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I Nu ook Nectar kleurstoffen I 19

Tong Tong | 1972 | | pagina 19