CH.J.I. M. WELTER K. j. E. KIMMIJSER John Wyndham EX-VEDO Zo is nu ook deze trotse oude eik ge vallen Hij was, fysiek en geestelijk, een grote figuur en tot hoge leeftijd, ondanks toenemende ongemakken inherent aan het stijgen der jaren nog altijd vol be langstelling en aandacht voor de ver schijnselen van deze tijd. Op de ach tergrond van dit alles stond Indië, dat hem zoveel gegeven had en waarvan hij het voortbestaan met zulk een heilig vuur had verdedigd. Een conservatief dus? Wie de be hoefte heeft een etiket te plakken op deze figuur - hij ga zijn gang, maar ver- gete niet, dat liefde voor Indië de alles beheersende factor was in zijn optre den. Dit mag dan ook verklaren, hoe hij waardering kon opbrengen ook voor zijn felste tegenstander in politicis, wanneer ook deze bewogen werd door eenzelfde brandende genegenheid voor het verre land overzee. Ik herinner mij een gesprek met Welter in 1948, toen ik korte tijd in Nederland vertoefde. Hij zei toen o.a.: Je weet, wat ik een fel tegenstander van Van Mook's poli tiek ben. Maar ik kan mij dodelijk erge ren, wanneer ik luister naar de schimp scheuten van lieden, die niet tot zijn knieën kunnen rijken In Indië had hij alle rangen doorlo pen. Hij was al korte tijd minister voor 't vice-presidentschap van de Raad van Indië de bekroning ging vormen van zijn ambtelijke loopbaan in Insulinde. Na zijn repatriëring in 1931 nog twee maal minister. Naar Londen als minis ter - en in 1941 zijn laatste bezoek aan Indië - zijn laatste ontmoeting tevens met een 'hem zeer dierbare zoon, als vroeger zijn vader aan de Algemene Secretarie verbonden. De jonge Weiter stierf onder Japanse moordenaars han den. De wond heelde niet gemakkelijk: Er is een Oosterse wijsheid, die tot de zeer weinige werkelijk begerens waardige zaken in het leven rekent: het mogen sterven in zijn slaap. Als dit geluk onze vriend K. J. E. Kimmijser ten deel gevallen is zelfs in de dood, mogen wij ons gelukkig prijzen. Want deze kleine, kordate Tong Tonger, die altijd glimlachte achter ogen vol me lancholie om wat hij in Indië verloren had, is in zijn laatste levensjaren een trouwe, vaak mampirrende sobat ge weest, die wij enorm hebben leren waarderen. Ook al was hij een "rasechte" Totok, in zijn bescheidenheid, vriendelijkheid, geduld en hulpvaardigheid was hij echt een zoon geworden van het volk daar ginds, waaraan hij niet ophield te den ken in mildheid en respect. Van zijn grote familie eenzaam achtergebleven waren zijn fotoalbums en ons blad zijn trouwste kameraden geworden. Vele wanneer ik hem later ontmoette kwam altijd, op een of ander ogenblik, de schim van de overledene weer tevoor schijn. In de grond van zijn hart was deze felle persoonlijkheid, deze kei harde politicus een diep gevoelig mens. Hij heeft, ook toen de strijd 'hope loos scheen, zijn idealen nooit prijs gegeven. Een romanticus, die bleef geloven ook toen de loop der geschie denis hem van alle zekerheden bleek te hebben beroofd. De merkwaardige soepelheid van zijn geest maakte het hem mogelijk het heden te zien zoals het is en nochtans in het verleden zijn inspiratie te blijven vinden. Onze generatie, die het "oude Indië" gekend en liefgehad heeft sterft uit. Het jonge Indonesië groeit op en be looft de ontzagwekkende problemen die zijn ontwikkeling bedreigen te over winnen. Het zal op de duur ook de ver diensten van figuren als Weiter, eens zijn felste tegenstander, erkennen, zo als wij dat thans doen. J. H. R. Ook al zullen niet velen deze journalistieke initialen herkennen uit Indië, men zal gaarne vaststellen dat dit eenvoudige bericht een subliem stukje pen-vakmanschap weggeeft, de nagedachtenis van een groot staatsman als Ch. J. I. M. Weiter waardig - Red. malen bracht hij foto's mee om ze ons aan te bieden ter plaatsing in ons blad, maar hoewel hij vaak afgewezen móest worden (er komt té veel bij ons binnen) nam hij ons nooit iets kwalijk en bleef zelfs niet aandringen. Nu hij opeens nooit meer komt, blij ven we verdrietig achter, beseffend dat ook al IS het waar dat ons, stervelingen eens alles afgenomen zal worden, we aan de hardheid van dit Lot nooit wen nen zullen, zodat om zelfs het mooiste gelukszonnetje in Indië altijd een fijne sluier van verdriet is blijven hangen. En soms denken wij dat dit getuigt van het werkelijk diepste gevoel dat een mens beleven kan, omdat hij ten volste beseft wat hem afgenomen is. T.R. H.M. KONINGIN JULIANA Op 30 april viert H.M. de Koningin Haar verjaardag, en ter gelegenheid van deze feestelijke dag bieden wij Haar onze eerbiedige en oprechte gelukwensen aan en wensen Haar, temidden van de Koninklijke familie, nog vele goede en voorspoedige jaren toe. De Japanse krijgsgevangenschap die wij allen hebben meegemaakt, is door vele mensen alweer bijna vergeten, maar er zijn er ook wiens leven sindsdien grondig en blijvend veranderd is. Tot deze laatsten be hoort een Amerikaan, John Wyndham, wiens denkleven door zijn ervaringen "overseas" zodanig omgevormd is, dat hij niet kan na laten ervan te getuigen. Schrijvend in diverse kranten en lezingen houdend door heel Amerika en Europa heen, over wat naar zijn overtuiging is: "Luisteren naar God is de grondslag van het Ware Denken", zal hij op de volgende data ook in Nederland zijn: Vrijdag J28 April, 8 u. 's avonds, Swee- linckzaal in Het Haagse Congresgebouw, Zaterdag 29 April, 3 u. 's middags, Ri chard Wagnerstr. 32 te Amsterdam, Zondag, 30 April, 3 u. 's middags, Sta tionsplein 13, Zwolle, Zondag 7 Mei, 3 u. 's rnidd. Vestdijk 49, Eindhoven Maandag 8 Mei, 's avonds. Doopsge zinde kerk, Wirdumerdijk, Leeuwarden. Dinsdag 9 Mei, 8 u. 's avonds, Lange Begijnstr. 13, Concertgebouw, Haarlem. De lezingen duren een uur en hebben altijd volle zalen getrokken. John Wyndham heeft een wijze van positief denken die ons werkelijk aangrijpt. De vereniging van oud-leerlingen van het christelijk lyceum te Bandoeng VEDO houdt op 22 april a.s. in het Nederland Congresgebouw te 's-Gra- venhage een reünie. Aanvang 16.00 uur. Om 19.00 uur dineert het gezelschap. Van 20.00 uur tot 24.00 uur is er bal, dat zal worden opgeluisterd door Het Combo van de Marinierskapel. Tot de vaste bezoekers behoren o.a. prof. L. v. d. Pijl van de Kon. Ver. Oost en West, prof. Thung uit Leiden en nog vele andere bekenden. Avondkleding is niet vereist, maar wordt wel op prijs gesteld. De vereniging heeft 1000 leden. Men verwacht 1500 bezoekers. Inlichtingen zijn bij de volgende perso nen verkrijgbaar: Th. A. Corsmit, van Montfoortlaan 62, Den Haag - tel. 24 98 51. Mevr. J. Berg-Vreeburg, van Alkemade- laan 182, Den Haag - tel 24 13 16. W. Edauw, Generaal Spoorlaan 537, Rijswijk-z.h. tel. 99 60 73. 3

Tong Tong | 1972 | | pagina 3