IN MAAR EEN DAG Verantwoording van Chris Fonds 60.000 en de Bruine Bus N.v. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN "Akzo ontslaat ruim 6000 man", zo staat in de krant. Ook staat in diezelfde krant dat een knap meisje helpt recla me te maken voor kunst-diamanten. Ook staat in een andere krant van die zelfde dag: Burgemeester van Rotter dam zoekt De Waarheid in alle beschul digingen. En op een andere pagina weer: "PvdA ziet bodem van de Partijkas" (en vraagt van Alle PvdA-burgemeesters vijf pro cent van het jaar-inkomen). De ene dag denk je nog dat AKZO één van de industrie-koningen is van de maatschappij, brood verschaffend aan duizenden arbeiders, en de vol gende dag staat die vorst toch maar te wankelen op zijn benen, want een groot deel van die machtige schijn is niet anders dan "overproductie". Wat Rotterdam betreft: het aantal be schuldigingen en veroordelingen om trent deze stad is zó groot, dat af en toe de Burgemeester zich te weer moet stellen om "schoonmaak te houden". En van dat knappe meisje: dat is onder de deklaag van schoonheidsmiddelen een vrouw op leeftijd van 55 jaar: Sza Sza Gabor: haar verschijning is dus niet écht. Ze maakt propaganda voor "kunst-diamanten" oftewel "diamo- nairs", dus óók niet echt. In "onze" tijd noemde men die dingen onverbiddelijk valse diamanten; maar toen droegen ook bedienden meer echt goud aan hun lijf dan nu njonja besars met al die blinkende accessoires En dan Nederlands "grootste en mach tigste" oppositiepartij die zo arm is, dat zij moet bedelen bij zijn leden om de lege partij-kas bij te spekken. Het is een soort bericht, hier vier maal op één dag, dat met andere woorden zegt: wat je denkt (wat wij zeggen) is NIET WAAR. Wij halen nu maar vier van de duidelijkste voorbeelden uit één dag nieuws, maar U weet even goed als ik, dat er bijna geen dag voor bij gaat of er komt een onwaarheid aan het licht (- en wordt er een nieuwe bij gemaakt). Het "Leven met de Leu gen" is dus een continue werkelijkheid die onze waarneembare wereld ("Zien is geloven", zegt men immers?) voort durend vervalst en ondermijnt. Wij weten verder uit onze eigen fa milie- en kennissenkring dat veel men sen niet zijn wat ze schijnen. Aan de andere kant is een enorme hoeveel heid kennis die wij van andere mensen hebben, letterlijk verouderd. Eén enkel voorbeeld: nu nog steeds maken wij kennis met mensen, die denken dat Tjalie en Lilian "hoog en droog in Ame rika zijn", terwijl we al jaren weer terug zijn. Zo is een groot aantal men sen en toestanden al lang verouderd, maar wij weten het niet. En tenslotte leven wij met een aan tal reputaties of gestalten die in wer- kelijkheid nooit bestaan hebben, maar door misverstand of bewuste kwaad sprekerij of dromerij ontstaan zijn. Een andere schijngedaante is in het leven geroepen door politieke, sociale of culturele verdraaiing van feiten en leeft rustig in een aantal geleerde boe kerijen voort - ver voorbij de schrijver massa's mensen opschepend met his torische ONwaarheden, die nochtans leven geven aan nieuwe daden. Die werken als tijdbommen en later catas trofen kunnen veroorzaken, waar nie mand wat van begrijpt. Als wij veel tijd besteden aan het onderzoeken van onze maatschappij (ja zelfs onze kennissenkring) en onze cultuur wat betreft de (vaak onbewust) geïncorporeerde leugens, staan wij ont steld over onze (vaak ongewilde) mede werking aan leugen^verspreiding en valsheids-bevordering. Want men kan niet alles onderzoeken en vaak "doet men gewoon mee met de rest" In buien van neerslachtigheid over de totaal "bedorven" status van ons leven, denken we wel eens aan die vaak vergeten Kruiswoorden: "Vergeef het hen, want ze weten niet wat ze doen!" Veel kwaads wordt mede door ons gezaaid omdat we enorm veel "voor waarheid aannemen". En misschien is in elke kennissenkring wel een man of een vrouw die we meege holpen hebben "aan het kruis te spij keren..." Maar wat kunnen wij doen ter ver betering? Twee dingen: niet klakkeloos meepraten over zaken en mensen die wij niet persoonlijk kennen. En dat geldt óók voor ministers en andere ge zagsdragers, van wie wij meestal al leen weten wat (politiek scheefgetrok ken) kranten over ze spuien. U zult merken dat Uw hele omgeving aange namer en beter wordt, als U niet mee doet aan zelfs maar luisteren naar ge kanker. En ten tweede: ontwikkel dag in dag uit zoveel mogelijk Uw mensenkennis. Wat dat betreft is de TV een prachtige leerschool, omdat men niet hoeft te luisteren naar wat er voor geleerds beweerd wordt, als Uw hart zegt: een man met zó'n gezicht is een slecht mens. Probeer maar. U bent er nooit te oud voor! T.R. Saldo per '1-3-72 88,11 Ontvangsten: E. Guilaume 10,Mevr. T. v. Beusekom-Hauet 50, Mevr. G. Gerbrands-v. Beuse- kom 50,Mevr. H. A. v. Straten ƒ15,B. Simon 25,F. C. Robbersen ƒ15,—; Mej. J. Kok 25,—. 190, Uitgaven: 1 pa'kk. Sukabumi 2 pakk. Bogor 4 pakk. Djakarta 2 pakk. S'baja 1 pakk. Bandung 2 pakk. Makassar 2 pakk. Malang Saldo per 1-4-'72 Totaal ƒ278,11 9,80 36,— 55,60 36,— 18,— 27,80 27,80 ƒ211,— 67,11 Van diverse abonnées kreeg ik kle ding toegestuurd, waarvoor hartelijke dank. Chris. Daar voor deze beide fondsen een grote belangstelling bestaat, willen wij hieronder ten behoeve van onze nieuwe lezers nog eens de doelstelling van het Fonds 60.000 en Bruine Bus uiteenzet ten. Beide zijn ondergebracht in de "Stich ting Charitatieve Fondsen "Tjalie Ro binson". Bijdragen voor het Fonds en de Bruine Bus kunnen worden gestort op giro nr. 6685 van de N.V. Tong Tong of op de Algemene Bank Nederland van dezelf de N.V. Tong Tong, met vermelding, ten behoeve van de administratie voor welk van beide doeleinden de storting bestemd is. De binnen gekomen gelden worden periodiek overgeboekt naar de Bankrekening van de Stichting. De rente opbrengst van het Fonds 60 000 is bestemd voor de ondersteu ning van het werk van de GIKI (Gita Kirtti goede daden, een voortzetting van de vroegere IEV-schoIen, gevestigd te Surabaia) en de BOS (Bond van Oud-Steurtjes) te Djakarta. De op brengsten van de Bruine Bus zijn voor namelijk bestemd voor leniging van de nood onder behoeftige gerepatrieer- den. Bij de Giki en B.O.S. in Indonesië liggen de lijsten met de hamen van de gevers permanent ter inzage, zodoende een blijvende band symboliserend van de schenkers met Indonesië. Handel Mij. Sinds 1916 ELECTRISCHE-, CENTRALE VERW ARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68 - 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 4

Tong Tong | 1972 | | pagina 4