WAARSCHUWING Arabische Markt TIJGERBALSEM - OBAT MATJAN - TIGERBALM „cPcly COM yi.U. Pharmaceutische Handelsonderneming Op PM Amsterdam GRACIEUS ONTVANGEN DEMOCRATIE llllllllllllllll Een ieder, die andere dan door Polycom N.V. gefabriceerde Tijgerbal- 1 sem, Tigerbalm, Obat Matjan, Aromatic Balm, etc. verhandelt, importeert 1 of in voorraad houdt, riskeert hiermee in beslagname van de voorraad, procesverbaal en boete, aangezien Tijgerbalsem Polycom het enige preparaat is, dat door het College ter Beoordeling van Verpakte Ge- neesmiddelen is geaccepteerd en goedgekeurd, n.l. onder het nummer RVG 00001. Ons artikel is dan ook over de gehele wereld beschermd en gere- gistreerd. Ondanks vermelding van eventuele zogenaamde registratienummers op de verpakking van de niet toegestane preparaten, zoals de Singapore 1 Balsem, Aromatic Balm, etc., waarschuwen wij er iedereen voor, dat deze balsems in Nederland, EEG en internationaal niet geregistreerd zijn j en verwijzen wij naar het bovenstaande. van Baerlestraat 32, Amsterdam Telefoon 020-718085 n "Altijd iets nieuws naast het overbe kende" is het motto waaronder de pa sar malam organisators hun jaarlijks evenement opzetten. Naast de beken de en zeer gewaardeerde kraampjes van Aziatische (tropische) artikelen en eterijen vindt men daarom dit jaar op de Pasar Malam Amsterdam (1 t/m 4 juni in de Europa-hal) een nieuw aspect van dit oriëntaals gebeuren: een Ara bische markt. Mooie kameel- en geitenleren voorwer pen, poefs, slippers en muilen, porte feuilles en kamelenzadels, wandkleden, tapijten, kortom alles wat U zich herin nert uit die onvergetelijke aanleghaven Port Said (op weg naar hier) kunt U terugvinden. En kopen. En misschien ook wel tawarren net als toen. En om Arabië nog dichter bij te brengen kunt U in een inlichtingenstand alle infor maties bekomen over een vakantie aan Afrika's Noordkust. Op een terrasje kunt U onder het genot van een koele dronk luisteren naar muziek uit het At lasgebergte en de Sahara. En om het geluk van de heren nog te vervolmaken zal er een echte buikdanseres optre den. Maar buikdanseres of niet, de pasar malam Amsterdam heeft alweer een warm plekje op de wereldkaart ver overd en aan haar eigen feestterrein toegevoegd. Blijft alleen voor ons de vraag: verkopen ze nu ook goede mar- tabak? Het was een maanlichte nacht en twee mannen zaten op een rustig plek je van het sloependek te praten. Te praten over zovele dingen, waarmede zij zich zovele avonden hadden bezig gehouden. Hij, pastoor met 25 tropenjaren; ik, zeeman, K.P.M.'er met 24 jaren zwer ven door de Archipel. Twee mensen uit totaal verschillende werelden, vaak uitgaande van tegenstrijdige standpun ten, maar toch elkaar begrijpend, le rend van elkaar ènelkaar lerend. Beiden totoks, maar beiden wederom terugkerend naar dat land, dat hun liefde had en dat zij beiden in dat moeilijke jaar van 1947 meenden te moeten dienen, ieder op zijn wijze, èn helpen, waar mogelijk. Het was de nacht voor Sabang, de nacht, dat iedere thuisvaarder denkt aan de blijde herkenning van morgen en met genot de eerste geuren van het oerwoud opsnuift, de geur, die geen thuisvaarder ooit zal vergeten, de geur die hij verlangend verwacht èn als zij komt, met genot, opsnuift! Aan de kim laaide het vuurwerk van een Sumatraantje*) op, dikke zwarte stapelwolken op groteske wijze ver lichtend en moment-opnamen makend van een oliegladde zee. De zeeman dacht, wat zal dat een rot-nacht worden voor stuurlieden van de wacht èn hun uitkijken daar op de brug van schepen. Buien, vlagen, strie mende regen, vaart minderen, blazen en uitkijken, dat je niet op elkaar tornt in die drukke Straat Malakka. De pastoor dacht aan zijn huisje op O. Java, waar hij op zijn voorgalerij gezeten, de eerste Westmoessonbuien zich zag stapelen boven de vlakte van Soerabaia. Een Godsgeschenk voor de arme tani, dacht hij, zijn verdorde en vergeelde sawah zal dit hemelwater gulzig opzuigen en rijp maken voor nieuwe en rijke oogst. Gods hulp, waarvoor hij dankbaar is. Maar toch, dacht hij, is het vaak zo anders, dan bij de eenvoudigen van geest. "Weet je", zei hij en zijn sigaar gloei de rood op in het donker, "je kunt de mens in het algemeen, nog wel leren, iets gracieus en blijmoedig weg te ge ven, maar om iets gracieus en elegant te ontvangen, sChijnt veel moeilijker te zijn." Nu, 25 jaar later, moest ik aan dit ver haal terugdenken, toen ik in onze Tong Tong las, dat de gratis abonnementen door lieve mensen ter beschikking ge steld voor hen, die het niet kunnen betalen, geweigerd werden. Mensen toch, denk aan de lieve ge dachte, schuilend achter deze gift en leer Uw lesje, zoals ik het 25 jaar ge leden leerde! J. J. M. Een Sumatraantje is de officiële naam voor een plotseling opstekende bui die gepaard gaat met onweer, felle windstoten en zware slagregens. Aan gezien deze buien meestentijds vanuit Sumatra dwars over Straat Malakka trekken worden zij Sumatraantjes ge noemd. In een democratie heeft het volk een zelfgekozen regering, die zoals het nieuws ons leert behoorlijk rekenschap verschuldigd is aan de Kamers. Alsof dat kennelijk niet genoeg is, heeft de TV een soort modern sChandpaaltje, dat onder diverse benamingen bij de televisie, periodiek ministers intervie wen mag op een manier van: "En wat mótdatdan, hè?" Op een laatdunkende en schampere toon die men zelfs op de beroerdste straten niet hoort. En het volk denkt dan twee dingen. Het denkt: wat een minister zich van iedereen moet laten welgevallen! En de andere helft denkt: wat een volk dat zo grif gebruikt maakt van mogelijkhe den om ministers in hun hemd te zet ten! Maar allemaal betalen samen de TV en allemaal maken we de TV-pro- gramma's. En als je dat samen dan goed bekijkt, weet je veel beter dan wat encyclopaedieën ook zeggen wat democratie is. Rawit VAMU SAMBALANS De lekkerste sambals die U in jaren geproefd hebt: Sambal (gewoon), sambal (heet) en sambal ebi 1,50. Zonder toevoeging van conser veringsmiddelen, dus net zoals U het zelf zou hebben gemaakt (als U er de tijd en zin in zou hebben gehad!) dus een zuivere smaak! Wel: koud bewaren. De sambe- lans zijn gekruid en uitstekend als basis voor al uw hete ge rechten. Gado gado/saté saus per pakje 1,- Er hoeft niets meer bij dan water (en wat ketjap voor de saté-saus Verrukkelijk op brood i.p.v. ge wone pindakaas! Bij Tong Tong verkrijgbaar, maar wordt niet verzonden. Dus zelf halen.

Tong Tong | 1972 | | pagina 7