KABAR UIT EEN "BIVAK" IN SURINAME Schrijven naar Indonesië stulp, maar vol comfort. En vol vrijheid! Op de middenste foto staand in het midden Mans Kokkelink. Hij heeft zijn hand op de schouder van links Tine Kokkelink en rechts Ollie Tjaden. Geheel rechts "Mas Oppas" Tjaden en links met bril Ed Frank en rechts met puppie: Pechler. Links een foto van ghantem kromo" die in elk Indisch huishouden gemaakt zou kunnen zijn, van honderd jaar geleden tot vandaag tot over honderd jaar, waar ook ter wereld: ALLEMAAL aanschuiven! Daarna kan er (rechter-benedenhoek) op ouwerwetse Indische manier uitgeblazen worden, zoals Chris Koster hier doet. Met een vers gerold shagje; tèpak en penèker op tafel en één knie erboven! En de sapu lidi om te kebut! Op de aparte foto beneden: in een bivak is een echte knutselaar zijn plaats méér dan in goud waard, vooral als je na ervaring in Indo nesië je je op de primitiefste wijze kan helpen (en tóch goed!). Hier: Opa A.H.D. von Biela (ex ANIEM) in actie! Andere namen die in de kring van Kokkelink gehoord worden zijn: Egter van Wissekerke, Simons, Boon en Franken. Verder weten we niet veel van het bivak (al houden wij ons gaarne aanbevolen voor meer!) b.v.: hoe is de watervoorziening en mandi-ge- legenheid, hoe met de lichtvoorziening en zijn er veel njamoeks? Dat zo benadrukt wordt, dat de kring van het bivak zich daar gelukkig voelt kunnen negen van de tien lndischgasten zich volledig in denken. Al geloven we niet dat de héle In dische groep zich gelukkig gevoeld zou hebben in de oetan. Daar zijn velen van ons toch betoel te veel stedeling voor geworden en zou men zich diep ongelukkig voelen zonder de Hollandse krui denier en Supermarket en vele andere vormen van modern comfort. Maar Kokkelink leeft beter zónder westen en westerse weelde. We geloven best dat hij de volle waarheid sprak toen een vertegenwoordiger van de Buiten landse Technische Bijstand en Hulp Teams van de UNO naar Kokkelink's sociale welstand informeerde en ten antwoord kreeg: "Zeg maar in Den Haag dat ik niets meer nodig heb. Ik ben volmaakt gelukkig!" ED FRANK Zoals in Indische kringen wellicht bekend, verblijft hier in Suriname op een perceel nabij I.elydorp de familie Kokkelink. Maus (van Maurils) en Tine Kokkelink zijn enkele van de weinige over levenden uit de geschiedenis van Nw. Guinea, tijdens de Wereldoorlog II. In een jarenlange jungle-fight met Jap, vijandige stammen Papoea's (gelukkig maar weini ge) en ziekte, honger en ongedierte waren zij er niet onder te krijgen, maar wel zijn zij woudbewoners geworden en zodoende hadden zij het in Holland niet meer en trokken naar Suriname. En zij leefden lang en gelukkig Want dat zijn zij. Volmaakt gelukkig in de natuur, aldus schrijft Ed Frank uit Para- ramaribo. Om het echtpaar Kokkelink hebben zich in de loop der tijd vele vrienden verzameld, zoals bijgaande foto's laten zien van een typisch week-end in het "bivak", zoals de woning van Kokkelink in al zijn eenvoud wordt genoemd. En INGERICHT. Geen luxe villa of bungalow maar een eenvoudige Reeds jaren correspondeer ik met een mij volkomen onbekende Indone sische (eigenlijk Chinese) dame in Bandung. Behalve brieven, stuurt zij mij post zegels en Eerste Dag Enveloppen. Als tegenprestatie stuur ik haar tijd schriften (op verzoek) voor haar kin deren en pocketboeken. Een nicht van haar zou ik graag op dezelfde manier pakjes en brieven willen wisselen. Zijn er misschien Tong Tong lezers, die met één van deze dames zouden willen corresponderen? Het adres van de dames is: Mevrouw Lea Kumala Patrakomala 25 Bandung, Indonesia. Mevrouw Jusuf B. Tjiateul-Tengah 3 A Bandung, Indonesia. Mevrouw Jusuf heeft nog geen corres pondentie-adres. Mevrouw Kumala zou er graag één bij hebben. Mevr. M. Mendal-Roessel 8

Tong Tong | 1972 | | pagina 8